Kolejny kraj, po Izraelu, chce wprowadzić zakaz lotów. Jak podają niemieckie media, sąsiad Polski zastanawia się nad wprowadzeniem wstrzymania lotów do kraju. Nie jest to dobra wiadomość dla turystów, którzy mieli w planach odwiedzić Niemcy. Decyzja niemieckich władz będzie zależała od prędkości rozprzestrzeniania się nowego wariantów koronawirusa. Niemcy, fot. pixabay/PeterDargatz, pixabay license
Polak zdecydował się na podróż śladami ukraińskich emigrantów. Pan Grzegorz chciał doświadczyć warunków, w jakich podróżują mieszkańcy Ukrainy, którzy pracują w Polsce. Myślał, że nic go nie zaskoczy. A jednak. To, co zobaczył na granicy przeszło jego wszelkie wyobrażenia. Specjalnie dla redakcji turyści.pl opowiedział całą historię.Kijów, fot. pixabay/ LNLNLN, pixabay license
Zdjęcie, które trafiło do sieci, wywołało fale spekulacji i negatywnych komentarzy. Magiczny akwen wody w Serbii zamienił się w wysypisko śmieci. Jeszcze jakiś czas temu jezioro Potpecko było ulubionym miejscem na wypoczynek dla Serbów, jak i turystów z zagranicy.Dziś już wiadomo, że w obecnym stanie nie nadaje się do kąpieli. Bez wątpienia fotografia pokazuje to, co może się stać z innymi zbiornikami na świecie, jeśli nie zredukujemy ilości wytwarzanych odpadów.
Zakaz podróżowania po Europie znany jest dobrze wszystkim z wiosny 2020 roku, gdy świat mierzył się z pierwszą falą koronawirusa. Na przestrzeni ostatnich miesięcy dało się wyczuć coraz większą swobodę w podróżowaniu. Jak się jednak okazuje, coraz głośniej mówi się o przywróceniu zakazu podróżowania w Unii Europejskiej. Niektóre państwa mają zdecydowane zdanie w temacie zamknięcia granic.
Jezioro, kiedyś było ostoją dla mieszkańców regionu i przyjeżdżających tam turystów. Obecnie jednak jego wody pokrywa 8 tys. metrów sześciennych plastikowych butelek, styropianu i innych odpadów zamarzniętych razem z gałęziami i błotem.
Jeszcze zanim szczepionka została oddana do użytku, niektóre linie lotnicze i państwa zaczęły planować utworzenie paszportów koronawirusowych. Dziś wiemy już, że Izrael realizuje ten pomysł, wydając zaszczepionym zielone dokumenty ważne przez pół roku po przyjęciu drugiej dawki.
Skandynawia od pokoleń kojarzona jest głównie z historią o Wikingach. Dawni mieszkańcy północnej Europy wciąż pojawiają się w legendach, jako bezwzględni, dzicy i skorzy do podbojów ludzie. Czasy panowania Wikingów sięgają średniowiecza, do czasów dzisiejszych kultura i tradycja krajów skandynawskich bardzo się zmieniła. Każdy, kto odwiedził Skandynawie chociaż raz mógł przekonać się o tym na własnej skórze. Kultura i tradycja Skandynawii, fot. pixabay/ 2751030, pixabay license
Granice wielu państw są dokładnie kontrolowane w celu uniknięcia dodatkowego zagrożenia epidemiologicznego. Wewnętrzne granice UE były jednak otwarte od kilku miesięcy. Teraz Niemcy planują to zmienić.
Szczepienie przeciwko COVID-19 będzie ogromnym ułatwieniem dla turystów, którzy wybierają się do Rumunii. Zaszczepieni dołączyli do grona osób, których nie obowiązuje kwarantanna narodowa. Władze kraju podały szczegóły w sprawie.
Pogoda w Polsce zachwyciła fanów sportów zimowych, jednak nie jest aż tak dużym zaskoczeniem, jak w Grecji. Na południe Europy również zawitały przymrozki i dano nie widziane opady śniegu.
Z tego artykułu dowiesz się:Jakie kraje przedłużają restrykcje sanitarneDo jakich krajów podróżowanie może być utrudnione nawet do wiosnyGdzie obowiązuje godzina policyjnaEuropa nadal jest terenem, po którym nie jest łatwo podróżować i wiele wskazuje na to, że sytuacja ta nie zmieni się w przeciągu najbliższych tygodni. Nawet jeśli turyści spełnią warunki, by przemieszczać się między krajami zgodnie z przepisami, to na miejscu nie będą mogli korzystać z większości atrakcji. O szczegółach informuje portal Onet.plChociaż rozpoczęcie szczepień może przywrócić swobodne podróżowanie, to Europa potwierdza, że nie dojdzie do tego tak szybko, jakby życzyli sobie turyści. We Francji przedłużono godzinę policyjną, a w takich krajach jak Szwajcaria, Włochy czy Holandia wyznaczono dalszy koniec lockdownu.
Pilot z Kanady postanowił włączyć się do akcji mającej na celu promowanie szczepień przeciwko koronawirusowi. Na niebie można było zaobserwować znak przypominający strzykawkę.
Władze Irlandii poinformowały, że obowiązek pokazania wyniku testu na COVID-19 wejdzie w życie od soboty 16 stycznia. To duże utrudnienie dla osób, które mają zaplanowaną podróż na najbliższe dni. Trzeba szybko zapisać się na badanie.
Z tego artykułu dowiesz się:W którym regionie Słowacji wprowadzono nowe restrykcjeW jakich sytuacjach będzie można przekroczyć jego granicęJak wygląda sytuacja epidemiologiczna w EuropieSłowacja nadal walczy z pandemią koronawirusa, która nadal jest u nich dużym problemem. Nasz południowy sąsiad wprowadził nowe restrykcje. Bardzo ograniczą swobodę lokalnych mieszkańców, a turystom praktycznie uniemożliwi przyjazd i podróżowanie.
Europa nadal narzuca wiele restrykcji w celu walki z pandemią koronawirusa. Pojawiają się ograniczenia w przemieszczaniu oraz organizowaniu spotkać. Duża liczba ograniczeń sprawia, że trzeba zrezygnować z wyjazdów turystycznych.
Z tego artykułu dowiesz się: Do kiedy potrwa lockdown w PortugaliiJak wyglądają procedury po przylocie do państwaJakie atrakcje turystyczne oferuje ten krajLoty do Portugalii nadal są możliwe, ale sama turystyka na miejscu została praktycznie zamrożona. Z powodu nadal skomplikowanej sytuacji epidemiologicznej zdecydowano się na przedłużenie lockdownu. Potrwa jeszcze przez kilka dni.
Z tego artykułu dowiesz się: Jakie zmiany pojawią się w KataloniiCo to oznacza dla turystówJakie atrakcje czekają na podróżujących w BarcelonieRestrykcje w Barcelonie oraz całej Katalonii sprawią, że ruch turystyczny będzie praktycznie niemożliwy. Władze regionu poinformowały o lockdowanie we wszystkich gminach. Na szczęście, nie potrwa długo.
Z tego artykułu dowiesz się:Jak nazywała się miejscowośćDlaczego postanowiono zmienić nazwęJakie w Polsce mamy przykłady zabawnych nazwWieś od dawna była obiektem żartów. Byli też tacy, którzy nazwą byli oburzeni. Kontrowersje nie dziwią, ponieważ nazwa jest anglojęzycznym przekleństwem. Austriacka miejscowość nosiła nazwę Fucking. Teraz będzie ona zmieniona.
Z tego artykułu dowiesz się:Jaką skalę miało trzęsienie ziemiCo mediom mówili poszkodowaniGdzie wstrząsy pojawiły się ponownieWiadomości z Chorwacji. Z powodu silnego trzęsienia ziemi, do którego doszło we wtorek, wiele osób zostało bez dachu nad głową. W Sylwestra przebywali na ulicy, palili ogniska, spali w samochodach. Co gorsza, trzęsienie znów może się pojawić.
Z tego artykułu dowiesz się:W jakich miejscach turystycznych Włosi gromadzą się w SylwestraCo można znaleźć na stoleW jakie przesądy wierząWłochy to kraj, który bardzo uroczyście obchodzi wszelkiego rodzaju święta. Można to zauważyć w przypadku Wielkanocy, Bożego Narodzenia, ale także Sylwestra. Jest wiele tradycji i przesądów, które charakteryzują przywitanie Nowego Roku w tym kraju.
Z tego artykułu dowiesz się:Gdzie nie będzie można palićJaki był argument zwolenników zakazuW jakim miejscu w Europie wprowadzono podobną ustawę1 stycznia to dzień, w którym zaczęły obowiązywać nowe przepisy na Litwie. Od teraz nie można tam palić już w wielu miejscach publicznych, w tym nawet na prywatnych balkonach bloków mieszkalnych oraz na tarasach czy loggiach.
Z tego artykułu dowiesz się:gdzie zlokalizowano epicentrum trzęsienia ziemikiedy dokładnie odnotowano wstrząskiedy ostatnio w tym regionie można było odczuć trzęsienie ziemi i jakie były wówczas stratyTuż po świętach Chorwacja odnotowała silne trzęsienie ziemi, które dało się odczuć w Zagrzebiu i okolicach stolicy uwielbianego przez turystów kraju. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez lokalne media, epicentrum znajdowało się w regionie miejscowości Petrinja. O szczegółach informuje portal Onet.pl.Na tę chwilę w mediach nie ma potwierdzonych informacji na temat tego, czy Chorwacja odnotowała poważne szkody w związku z trzęsieniem ziemi, do którego doszło dzisiaj rano. Jednak mieszkańcy Zagrzebia i okolic odczuli wstrząsy, których epicentrum znajdowało się około 50 kilometrów od stolicy.
Z tego artykułu dowiesz się:kogo dotyczy obowiązek kwarantannyw jakich przypadkach można uniknąć izolacjico powiedział minister zdrowiaKwarantanny obawia się wielu Polaków. Jej odbycie sprawia wiele problemów, ponieważ 10-dniowa izolacja w wielu przypadkach wiąże się z komplikacjami w pracy czy zwykłym funkcjonowaniu. Niestety, jest ona obowiązkowa po przekroczeniu granic niektórych państw. Są jednak wyjątki.
Z tego artykułu dowiesz się:jakie zasady obowiązują u sąsiadów Polskijakie restrykcje obowiązują w Alpachdo których państw można jechać bez testów i kwarantannyFerie zimowe będą różnić się we wszystkich państwach Europy. Niektóre państwa, jak Polska czy Austria, decydują się na wprowadzenie dodatkowych restrykcji przynajmniej do połowy stycznia. Z drugiej strony Szwajcaria zdecydowała się wpuścić turystów bez kwarantanny.
Z tego artykułu dowiesz się:czym są sloty lotniskowejakie prawo obowiązuje wobec nichjakiego zdania są przedstawiciele branżyUnia Europejska rozważa częściowy powrót do starych zasad dotyczących slotów lotniskowych. Oznacza to, że linie lotnicze zobowiązane będą do wykonywania lotów-widmo bez pasażerów na pokładach w celu utrzymania miejsca na lotnisku.
Skamieniałe Miasto jest świetnym miejscem na spędzenie ciekawego czasu z rodziną. Fantazyjnie uformowane skały nie tylko wyglądają spektakularnie, ale też bawią i uczą. Obok ważnych informacji o tym, jak powstały, można posłuchać wielu niesamowitych legend. Niemal każdy element wygląda jak konkretna rzecz lub wyobrażenie postaci, co stanowi doskonałą okazję także do wymyślania własnych niesamowitych opowieści.
Z tego artykułu dowiesz się:w jakich okolicznościach znaleziono enigmękto w szczególności ucieszył się z odkryciajakie niebezpieczeństwo wynika z wraków na dnie BałtykuOdkrycie na dnie leżącego przy Polsce Morza Bałtyckiego jest niesamowite. Udało się odnaleźć enigmę, czyli historyczną maszynę szyfrującą. Stało się to, gdy nurkowie planowali usunąć sieci widma.
Z tego artykułu dowiesz się:jacy operatorzy mają połączyć siły, by stworzyć siatkę połączeńdo jakich miast będzie można podróżować nocnymi pociągamina czym obecnie polegają problemy z podróżami pociągamiKiedyś nocne pociągi były bardzo popularne. Podróże trwały zazwyczaj dłużej, ale pasażerowie dzięki temu mogli się wyspać w komfortowych warunkach i uniknąć wielu przesiadek. Być może ten trend powróci i stanie się konkurencją dla tanich lotów po Europie. Czterech europejskich przewoźników ma już konkretne plany.Pociągi nocne mogą wrócić do łask po tym, jak we wtorek 8 grudnia porozumienie podpisało czterech operatorów kolejowych – francuskie SNCF, austriackie ÖBB, Deutsche Bahn oraz szwajcarskie SBB. Przewoźnicy mają w planach wprowadzenie przynajmniej 13 połączeń do miast na Starym Kontynencie. Efekty pasażerowie mają odczuć już do 2024 roku.