Pogoda w Polsce zachwyciła fanów sportów zimowych, jednak nie jest aż tak dużym zaskoczeniem, jak w Grecji. Na południe Europy również zawitały przymrozki i dano nie widziane opady śniegu.
Z tego artykułu dowiesz się:Jakie kraje przedłużają restrykcje sanitarneDo jakich krajów podróżowanie może być utrudnione nawet do wiosnyGdzie obowiązuje godzina policyjnaEuropa nadal jest terenem, po którym nie jest łatwo podróżować i wiele wskazuje na to, że sytuacja ta nie zmieni się w przeciągu najbliższych tygodni. Nawet jeśli turyści spełnią warunki, by przemieszczać się między krajami zgodnie z przepisami, to na miejscu nie będą mogli korzystać z większości atrakcji. O szczegółach informuje portal Onet.plChociaż rozpoczęcie szczepień może przywrócić swobodne podróżowanie, to Europa potwierdza, że nie dojdzie do tego tak szybko, jakby życzyli sobie turyści. We Francji przedłużono godzinę policyjną, a w takich krajach jak Szwajcaria, Włochy czy Holandia wyznaczono dalszy koniec lockdownu.
Pilot z Kanady postanowił włączyć się do akcji mającej na celu promowanie szczepień przeciwko koronawirusowi. Na niebie można było zaobserwować znak przypominający strzykawkę.
Władze Irlandii poinformowały, że obowiązek pokazania wyniku testu na COVID-19 wejdzie w życie od soboty 16 stycznia. To duże utrudnienie dla osób, które mają zaplanowaną podróż na najbliższe dni. Trzeba szybko zapisać się na badanie.
Z tego artykułu dowiesz się:W którym regionie Słowacji wprowadzono nowe restrykcjeW jakich sytuacjach będzie można przekroczyć jego granicęJak wygląda sytuacja epidemiologiczna w EuropieSłowacja nadal walczy z pandemią koronawirusa, która nadal jest u nich dużym problemem. Nasz południowy sąsiad wprowadził nowe restrykcje. Bardzo ograniczą swobodę lokalnych mieszkańców, a turystom praktycznie uniemożliwi przyjazd i podróżowanie.
Europa nadal narzuca wiele restrykcji w celu walki z pandemią koronawirusa. Pojawiają się ograniczenia w przemieszczaniu oraz organizowaniu spotkać. Duża liczba ograniczeń sprawia, że trzeba zrezygnować z wyjazdów turystycznych.
Z tego artykułu dowiesz się: Do kiedy potrwa lockdown w PortugaliiJak wyglądają procedury po przylocie do państwaJakie atrakcje turystyczne oferuje ten krajLoty do Portugalii nadal są możliwe, ale sama turystyka na miejscu została praktycznie zamrożona. Z powodu nadal skomplikowanej sytuacji epidemiologicznej zdecydowano się na przedłużenie lockdownu. Potrwa jeszcze przez kilka dni.
Z tego artykułu dowiesz się: Jakie zmiany pojawią się w KataloniiCo to oznacza dla turystówJakie atrakcje czekają na podróżujących w BarcelonieRestrykcje w Barcelonie oraz całej Katalonii sprawią, że ruch turystyczny będzie praktycznie niemożliwy. Władze regionu poinformowały o lockdowanie we wszystkich gminach. Na szczęście, nie potrwa długo.
Z tego artykułu dowiesz się:Jak nazywała się miejscowośćDlaczego postanowiono zmienić nazwęJakie w Polsce mamy przykłady zabawnych nazwWieś od dawna była obiektem żartów. Byli też tacy, którzy nazwą byli oburzeni. Kontrowersje nie dziwią, ponieważ nazwa jest anglojęzycznym przekleństwem. Austriacka miejscowość nosiła nazwę Fucking. Teraz będzie ona zmieniona.
Z tego artykułu dowiesz się:Jaką skalę miało trzęsienie ziemiCo mediom mówili poszkodowaniGdzie wstrząsy pojawiły się ponownieWiadomości z Chorwacji. Z powodu silnego trzęsienia ziemi, do którego doszło we wtorek, wiele osób zostało bez dachu nad głową. W Sylwestra przebywali na ulicy, palili ogniska, spali w samochodach. Co gorsza, trzęsienie znów może się pojawić.
Z tego artykułu dowiesz się:W jakich miejscach turystycznych Włosi gromadzą się w SylwestraCo można znaleźć na stoleW jakie przesądy wierząWłochy to kraj, który bardzo uroczyście obchodzi wszelkiego rodzaju święta. Można to zauważyć w przypadku Wielkanocy, Bożego Narodzenia, ale także Sylwestra. Jest wiele tradycji i przesądów, które charakteryzują przywitanie Nowego Roku w tym kraju.
Z tego artykułu dowiesz się:Gdzie nie będzie można palićJaki był argument zwolenników zakazuW jakim miejscu w Europie wprowadzono podobną ustawę1 stycznia to dzień, w którym zaczęły obowiązywać nowe przepisy na Litwie. Od teraz nie można tam palić już w wielu miejscach publicznych, w tym nawet na prywatnych balkonach bloków mieszkalnych oraz na tarasach czy loggiach.
Z tego artykułu dowiesz się:gdzie zlokalizowano epicentrum trzęsienia ziemikiedy dokładnie odnotowano wstrząskiedy ostatnio w tym regionie można było odczuć trzęsienie ziemi i jakie były wówczas stratyTuż po świętach Chorwacja odnotowała silne trzęsienie ziemi, które dało się odczuć w Zagrzebiu i okolicach stolicy uwielbianego przez turystów kraju. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez lokalne media, epicentrum znajdowało się w regionie miejscowości Petrinja. O szczegółach informuje portal Onet.pl.Na tę chwilę w mediach nie ma potwierdzonych informacji na temat tego, czy Chorwacja odnotowała poważne szkody w związku z trzęsieniem ziemi, do którego doszło dzisiaj rano. Jednak mieszkańcy Zagrzebia i okolic odczuli wstrząsy, których epicentrum znajdowało się około 50 kilometrów od stolicy.
Z tego artykułu dowiesz się:kogo dotyczy obowiązek kwarantannyw jakich przypadkach można uniknąć izolacjico powiedział minister zdrowiaKwarantanny obawia się wielu Polaków. Jej odbycie sprawia wiele problemów, ponieważ 10-dniowa izolacja w wielu przypadkach wiąże się z komplikacjami w pracy czy zwykłym funkcjonowaniu. Niestety, jest ona obowiązkowa po przekroczeniu granic niektórych państw. Są jednak wyjątki.
Z tego artykułu dowiesz się:jakie zasady obowiązują u sąsiadów Polskijakie restrykcje obowiązują w Alpachdo których państw można jechać bez testów i kwarantannyFerie zimowe będą różnić się we wszystkich państwach Europy. Niektóre państwa, jak Polska czy Austria, decydują się na wprowadzenie dodatkowych restrykcji przynajmniej do połowy stycznia. Z drugiej strony Szwajcaria zdecydowała się wpuścić turystów bez kwarantanny.
Z tego artykułu dowiesz się:czym są sloty lotniskowejakie prawo obowiązuje wobec nichjakiego zdania są przedstawiciele branżyUnia Europejska rozważa częściowy powrót do starych zasad dotyczących slotów lotniskowych. Oznacza to, że linie lotnicze zobowiązane będą do wykonywania lotów-widmo bez pasażerów na pokładach w celu utrzymania miejsca na lotnisku.
Skamieniałe Miasto jest świetnym miejscem na spędzenie ciekawego czasu z rodziną. Fantazyjnie uformowane skały nie tylko wyglądają spektakularnie, ale też bawią i uczą. Obok ważnych informacji o tym, jak powstały, można posłuchać wielu niesamowitych legend. Niemal każdy element wygląda jak konkretna rzecz lub wyobrażenie postaci, co stanowi doskonałą okazję także do wymyślania własnych niesamowitych opowieści.
Z tego artykułu dowiesz się:w jakich okolicznościach znaleziono enigmękto w szczególności ucieszył się z odkryciajakie niebezpieczeństwo wynika z wraków na dnie BałtykuOdkrycie na dnie leżącego przy Polsce Morza Bałtyckiego jest niesamowite. Udało się odnaleźć enigmę, czyli historyczną maszynę szyfrującą. Stało się to, gdy nurkowie planowali usunąć sieci widma.
Z tego artykułu dowiesz się:jacy operatorzy mają połączyć siły, by stworzyć siatkę połączeńdo jakich miast będzie można podróżować nocnymi pociągamina czym obecnie polegają problemy z podróżami pociągamiKiedyś nocne pociągi były bardzo popularne. Podróże trwały zazwyczaj dłużej, ale pasażerowie dzięki temu mogli się wyspać w komfortowych warunkach i uniknąć wielu przesiadek. Być może ten trend powróci i stanie się konkurencją dla tanich lotów po Europie. Czterech europejskich przewoźników ma już konkretne plany.Pociągi nocne mogą wrócić do łask po tym, jak we wtorek 8 grudnia porozumienie podpisało czterech operatorów kolejowych – francuskie SNCF, austriackie ÖBB, Deutsche Bahn oraz szwajcarskie SBB. Przewoźnicy mają w planach wprowadzenie przynajmniej 13 połączeń do miast na Starym Kontynencie. Efekty pasażerowie mają odczuć już do 2024 roku.
Z tego artykułu dowiesz się:jaką tajemnicę skrywa jeziorojak dokonano odkryciakto może zobaczyc sekret na własne oczyJezioro Hartvikvatnet w Norwegii koło Narwiku pozornie jest zwykłym awkenem. Mało kto wie, że jako jedno z niewielu skrywa niebywałą tajemnicę. Na jego dnie spoczywają wraki niemieckich samolotów z czasów drugiej wojny światowej, upamiętniając w ten sposób bardzo przykre wydarzenia z przeszłości.
Europa bez Moskwy byłaby jak literatura bez Fiodora Dostojewskiego. To właśnie tam w 1821 roku przyszedł na świat autor "Zbrodni i kary", "Biesów" oraz "Idioty". Jest to największe miasto na całym kontynencie pod względem ludności, które zachwyca mnóstwo turystów. Zwłaszcza tych, którzy poszukują w życiu estetycznych doznań. Moskwa jest narodową dumą Rosji, w której możemy podziwiać piękną architekturę.Jeśli w czasie zbliżających się wakacji interesuje was Europa, powinniście zwiedzić jej największe miasto. Chociaż Moskwa wydaje się byc bardzo odległa, potrafi rozkochać w sobie turystów. Szczególne wrażenie robi Plac Czerwony. Wejście na obiekt jest darmowe, dlatego warto zobaczyć miejsce, które może służyć wręcz jako wizytówka Rosji. Należy jednak pamiętać, że często bywa zatłoczony głównie za sprawą podróżnych. Zgodnie z oficjalnymi danymi stolica liczy ponad 12 milionów mieszkańców.
Z tego artykułu dowiesz się:gdzie zaobserwowano niezwykłe zjawisko,co dokładnie było jego powodem,jak zareagowali internauciZdjęcia niezwykłego nieba pojawiły się niedawno w mediach społecznościowych. Mieszkańcy Trelleborga zaobserwować mogli bowiem, jak sklepienie nad nimi przybiera niesamowity, fioletowy kolor. Szybko wyjaśniło się, że jest ono efektem działalności człowieka.
Z tego artykułu dowiesz się: Kiedy Czechy zamierzają rozpocząć luzowanie obostrzeńJakie zakazy zostaną złagodzone w pierwszej kolejnościJakich zakazów trzeba przestrzegać, wjeżdżając do CzechSąsiad Polski zdecydował się na otwarcie hoteli i pensjonatów, a także restauracji, sklepów i zakładów usługowych. Mają one zacząć ponownie działać już w tę niedzielę. Zniesiony zostanie również nocny zakaz wychodzenia z domów.
Nie każde miasto na świecie może być dumne ze swojej nazwy. Zabawne nazewnictwo często postrzegane jest jako zaleta, a niektóre miejscowości nawet usiłują zrobić z tego swoistą atrakcję, wpływającą na rozwój turystyki. Niestety, nie działa to zawsze w ten sposób. Mieszkańcy austriackiego miasteczka Fucking przeżywali koszmar, którego dłużej znosić już nie mogli - zmienili nazwę na Fugging. Fucking zlokalizowane jest niedaleko Salzburga w Austrii. Mieszka w nim zaledwie około 100 mieszkańców, a wszyscy się oczywiście doskonale znają. To spokojne miejsce, które nie jest szczególnie nastawione na przyjmowanie turystów - niewiele tam atrakcji czy rozrywek. To jednak nie przeszkadza prawdziwym tłumom odwiedzać tego miejsca. Wszystko przez niecodzienną nazwę. Problem jest również w tym, że nie każdy turysta zachowuje się odpowiednio, gdy już zacznie się wygłupiać przy zabawnym znaku z nazwą miejscowości. Jak relacjonuje TVP, przyjezdni często kradli przydrożne tablice z nazwą miasteczka. Jeśli nie chcieli jej zabrać do domu, to również nie wszyscy ograniczali się do zrobienia zwykłego zdjęcia. Niestety wiele osób rozbierało się lub stawało przed obiektywem w bardzo niewybrednych pozach. O problemach lokalnej społeczności poinformował portal Politico, cytując austriacki "Der Kurier". Nazwa Fucking to niecenzuralne określenie na uprawianie stosunku płciowego, a słowo to napisane na wielkiej tablicy najwyraźniej uznane zostało za niecodzienną atrakcję turystyczną. Początkowo mieszkańcy usiłowali powstrzymać kradzieże tablicy sami. Zaczęli od zabetonowania dolnej części znaku. Pilnowali również turystów robiących zdjęcia, by nikt nie ściągał ubrań i nie ośmieszał miasteczka. Ku rozpaczy miejscowych, z sytuacji korzystać zaczęli lokalni przedsiębiorcy, rozsławiając oryginalną nazwę. Zaczęły powstawać okolicznościowe pocztówki z nazwą miejscowości, a nawet piwo o tej samej nazwie. W końcu lokalsi stracili cierpliwość. Po latach o godność swoją i miejscowości, postanowili zlikwidować największą atrakcję. Już od 1 stycznia 2021 roku miasteczko oficjalnie zmieni swoją nazwę na Fugging. 1. Ogłosili pilny komunikat. Nieprzestrzeganie zasad może skończyć się tragicznie. Ważna wiadomość dla wszystkich planujących wycieczkę w góry2. Carrefour odwraca się od TVP. Wszystko przez mowę nienawiści wobec osób LGBT3. Nie chcą wpuścić Andrzeja Dudy na Podhale. Górale zapowiadają strajk4. Ostrzeżenia nie pomogły. TVP potwierdziła. Pierwszy raz od początku pandemii za granicą pobito rekord liczby pasażerówWarto podkreślić, że Fucking nie nazywało się tak od zawsze. Po raz pierwszy nazwę zanotowano w 1070 roku, a brzmiała ona wtedy Vucchingen. Następnie przechodziła metamorfozy - kolejno zmieniano ją na Fucingin, a potem Fugkhing. Kontrowersyjną formę przyjęto dopiero w XVIII wieku. Fot. Wikimedia.org/Benjamin Dauth/ public domain
Turyści, ale nie tylko, chętnie odwiedzają miejsca ukazane przez filmowców. Tak było między innymi z Nową Zelandią, gdzie kręcono "Władcę Pierścieni". Trylogia ukazała przepiękne krajobrazy wyglądające niczym z bajki. Idealnie pasowały do fabuły dzieła Tolkiena, dodając niezwykłej atmosfery do opowiadanej historii. Olśniewające sceny plenerowe zachęciły nie tylko fanów trylogii do zobaczenia ich na własne oczy.Teraz podobnie dzieje się z lokacjami ukazanymi w "The Crown". Serial produkcji Netfliksa opowiada historię brytyjskiej rodziny królewskiej. Taka fabuła wymaga czywiście odpowiednich lokacji. Na ekranie każda z nich wygląda niczym oryginalny pałac Buckingham, jednak to tylko iluzja. Nikt nie ma wstępu w tak prywatne rejony, a kręcenie serialu w takim miejscu sprawiałoby wiele trudności nawet zwykłym obywatelom ze względu na możliwe utrudnienia w ruchu. Twórcy zdecydowali się zatem na "zamienniki" czyli miejsca, które z powodzeniem udają słynny pałac, a jednocześnie są łatwodostępne nawet dla zwykłych odwiedzających.
Taka wioska może okazać się idealnym miejscem na weekendowy wypad, zwłaszcza jeśli macie dość hałasu oraz szukacie ciszy i spokoju z daleka od cywilizacji. Giethoorn nazywane jest holenderską Wenecją i znajduje się zaledwie około 1200 kilometrów od Polski. Bajeczną krainę cechuje przede wszystkim to, że nie znajdziemy tam zwykłych ulic, dróg ani samochodów. O szczegółach informuje Radio Zet.Wioska Giethoorn to wspaniałe miejsce, w którym nie ma szans na powstanie korków, czy pojawienie się smogu. Aż trudno uwierzyć, że nadal są miejscowości bez ulic i samochodów. Jak więc poruszają się miejscowi i wczasowicze? Większość przemieszcza się pieszo, rowerem lub kanałami - stąd określenie holenderska Wenecja. Nie ma nic lepszego niż leniwe pływanie łodzią w kojącej scenerii.
Europa wciąż walczy z drugą falą koronawirusa, wykorzystując wszelkie możliwe środki. W piątek, 27 listopada, w Irlandii Północnej wprowadzono całkowity lockdown. W kraju, w którym mieszkańcy przez tydzień żyli bez restrykcji, pojawiły się radykalne obostrzenia, które będą obowiązywały przez dwa tygodnie. Drugie, całkowite zamknięcie, będzie przebiegało według ostrzejszych zasad niż za pierwszym razem. O szczegółach informuje serwis Polsat News.W związku z restrykcjami, Europa nadal musi liczyć się ze znacznie ograniczonym ruchem turystycznym. Od piątku 27 listopada odradza się wyjazdów do Irlandii Północnej, gdzie wprowadzono szereg dotkliwych obostrzeń. W kraju zamknięto wszystkie sklepy z wyjątkiem placówek, które oferują sprzedaż produktów pierwszej potrzeby. Zawieszono także świadczenie usług, które wymagają pierwszego kontaktu. Rząd zdecydował również o zamknięciu innych instytucji oraz zredukowanie kontaktów towarzyskich do minimum.
Lotnisko w Irlandii to miejsce, w którym nie wprowadzono zakazu usług gastronomicznych. Postanowiło to wykorzystać dwóch mężczyzn, którzy stęsknili się za wyjściem na piwo do knajpy. Pochwalili się tym za pośrednictwem mediów społecznościowych.