Turysci.pl
Zakaz przemieszania się po Europie

fot. pixabay/markusspiske

Trwają dyskusje ws. zakazu podróżowania po UE. Niektóre kraje już podjęły decyzję

24 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Hubert Mrozowicz

Udostępnij:

Zakaz podróżowania po Europie był wprowadzony wiosną 2020 roku, podczas walki z pierwszą falą koronawirusa. Po niemal roku walki z nieustającą epidemią, w wielu kraj wciąż obowiązują srogie restrykcje. Niewykluczone, że działania podjęte przez rząd

Zakaz podróżowania po Europie znany jest dobrze wszystkim z wiosny 2020 roku, gdy świat mierzył się z pierwszą falą koronawirusa. Na przestrzeni ostatnich miesięcy dało się wyczuć coraz większą swobodę w podróżowaniu. Jak się jednak okazuje, coraz głośniej mówi się o przywróceniu zakazu podróżowania w Unii Europejskiej. Niektóre państwa mają zdecydowane zdanie w temacie zamknięcia granic.  

Zakaz podróżowania po Europie

Zakaz podróżowania po Europie bez wątpienia byłby po raz kolejnym dużym ciosem dla branży turystycznej, która niemal od roku boryka się z wieloma problemami, które wynikają z epidemii koroanwirusa. 

Kraje Unii Europejskiej mniej lub bardziej rygorystycznie walczą z pandemią. Władze państw, co jakiś czas, decydują się na pełny lockdown, a nawet godzinę policyjną. 

Godzina policyjna została wprowadzona w takich krajach jak Niemcy czy Francja. Poziom wykrywania nowych zakażeń w tych państwach zmalał, lecz wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie. 

Kolejnym krokiem, który miałby zabezpieczyć kraje Unii Europejskiej miałoby być zamknięcie granic i wstrzymanie ruchu międzynarodowego. Na taki krok zdecydowana jest m.in. Belgia. Premier belgijskiego rządu, Alexander De Croo, wprost mówi o zastopowaniu europejskiej turystyki. 

- Mówimy o podróżach, które nie są niezbędne, na przykład wyjazdy turystyczne muszą być wstrzymane. Każdy wyjazd za granicę to obecnie ryzyko przywiezienia nowej mutacji koronawirusa. Sytuacja w państwach sąsiadujących jest gorsza, więc musimy uchronić przed pogorszeniem się sytuacji w naszym kraju - powiedział premier rządu na wideokonferencji z udziałem unijnych przywódców. 

Rząd Belgii nie zamierzał jednak czekać na decyzję Unii Europejskiej i postanowił sam działać w tej sprawie. W piątek 22 stycznia w Belgii obowiązuje zakaz przemieszczania się. Z informacji, jakie dotarły do mediów, wiemy, że ma on obowiązywać do 1 marca 2021 roku. 

Prawdopodobnie śladami Belgów pójdą Niemcy, którzy również rozważają przywrócić kontrole na swoich granicach. O czym pisaliśmy tutaj.

Paszport szczepionkowy może uratować turystykę 

Coraz głośnie mówi się również o paszportach szczepionkowych, które mogłyby uratować branże turystyczną. Niestety wciąż tempo szczepień w całej Europie daje sporo do życzenia, dlatego pomysł wprowadzenia specjalnych paszportów nie jest tematem bieżących dyskusji w UE. 

Paszport szczepionkowy miałby być szansą dla osób odpornych na koronawirusa, aby mogli swobodnie podróżować. Oprócz powolnych szczepień, pojawia się dodatkowa wątpliwość, naukowcy nie mają wciąż pewności, czy zaszczepione osoby nie będą faktycznie przenosić wirusa.

Branża turystyczna w całej Europie liczy mimo wszystko, że w kolejnych tygodniach sytuacja epidemiologiczna na Starym Kontynencie poprawi się, a podróże powrócą do naszej codzienności. 

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: fly4free

Podobne artykuły

czechy zamykają się dla turystów

Europa

Czechy zamykają granice dla ruchu turystycznego. Rozporządzenie obowiązuje od jutra

Czytaj więcej >
Dom na Sycylii

Europa

Dom za 1 euro i pieniądze na remont. Miasto na Sycylii kusi nie tylko turystów

Czytaj więcej >
zdjęcia z wakacji

Europa

Uznali zdjęcia z wakacji za "niedopuszczalne" i chcą zmienić zasady na lotniskach. Wielka Brytania krytykuje influencerów

Czytaj więcej >
bułgaria zaostrza restrykcje

Europa

Bułgaria wprowadza nowe restrykcje dla podróżujących. Dotkną również Polaków

Czytaj więcej >
Granice Portugalii zamknięte

Europa

Portugalia zamyka granice. Zakaz podróży nawet wewnątrz kraju

Czytaj więcej >

Europa

Tysiące turystów z Niemiec poleciało na Majorkę. Na nic prośby rządu

Czytaj więcej >