Słowacja walczy z koronawirusemPixabay.com/vperemencom/zdjęcie poglądowe

Nie wolno wyjść z domu bez ujemnego wyniku testu na Covid-19. Słowacja zostrza restrykcje, odradzamy wyjazdy

Słowacja to kraj, do którego nie pojedziemy w najbliższym czasie. Z powodu bardzo trudnej sytuacji epidemiologicznej wprowadzone zostały bardzo ciężkie restrykcje. Praktycznie nie można wychodzić z domów.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • W którym regionie Słowacji wprowadzono nowe restrykcje
  • W jakich sytuacjach będzie można przekroczyć jego granicę
  • Jak wygląda sytuacja epidemiologiczna w Europie

Słowacja nadal walczy z pandemią koronawirusa, która nadal jest u nich dużym problemem. Nasz południowy sąsiad wprowadził nowe restrykcje. Bardzo ograniczą swobodę lokalnych mieszkańców, a turystom praktycznie uniemożliwi przyjazd i podróżowanie.

Nowe obostrzenia na Słowacji

W jednym z regionów Słowacji wprowadzono rygorystyczne zmiany. W Nitrze, aby móc wyjść z domu choćby do pracy, na spacer lub z dziećmi do szkoły, konieczne jest posiadanie przy sobie negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa. Musi być on oczywiście negatywny.

Negatywne wyniki testów będą musieli mieć i przedkładać na wezwanie władz także osoby spoza regionu, ale tylko te, które tam pracują lub opiekujące się członkami rodziny. Zmiany wynikają z ogromnej liczby osób zakażonych w regionie.

W Nitrze, która liczy około 100 tysięcy mieszkańców, ostatnio pojawiło się 1000 nowych przypadków zakażenia SARS-CoV-2. Region został odcięty od reszty państwa. Jego granicę można przekraczać jedynie w okolicach krematoriów, gdzie trafiają ofiary choroby COVID-19. Podróże międzyregionalne są możliwe także w przypadku transportu do szpitala.

Media podały najgorszą wiadomość, niestety turystka nie żyje. Tragedia na zagranicznej plażyMedia podały najgorszą wiadomość, niestety turystka nie żyje. Tragedia na zagranicznej plażyCzytaj dalej

Sytuacja epidemiologiczna w Europie

Stary Kontynent nadal zmaga się z koronawirusem, więc państwa wprowadzają kolejne ograniczenia. Zrobiono tak między innymi w Niemczech. Osoby przebywające w tym miejscu muszą liczyć się z kwarantanną narodową, która została przedłużona do końca pierwszego miesiąca roku. Początkowo miała skończyć się 10 stycznia.

Aby móc pojechać do Niemiec, na 48 godzin przed przyjazdem należy wykonać test na obecność koronawirusa. Można to też zrobić na lotnisku po przylocie. Wynik badania musi być negatywny. Dodatkowo każdego turystę obowiązuje 10-dniowa kwarantanna. Zapomnieć trzeba też o wyjściach do restauracji. Możliwa jest tylko sprzedaż dań na wynos.

W Wielkiej Brytanii od 4 stycznia obowiązuje kolejna kwarantanna. Miejsca zamieszkania nie można opuszczać, jeśli nie jest to uzasadnione sprawami koniecznymi, np. pracą lub zakupami niezbędnymi do życia. Podobne obostrzenia obowiązują też w Irlandii.

Londyn w Wielkiej Brytanii, fot. pixabay.com/ derwiki

Na Węgrzech także nie ma dobrych warunków do turystki. Pomiędzy 20:00 a 5:00 obowiązuje godzina policyjna. Dodatkowo zamknięto wszelkie hotele. Podobnie jest w Czechach, gdzie zamknięto między innymi wyciągi i stacje narciarskie. Więcej o restrykcjach w Europie można przeczytać tutaj.

Słowacja zachwyca turystów

Słowacja z pewnością jest krajem, który warto odwiedzić, kiedy restrykcje zostaną już zniesione. Wynika to z wielu atrakcji turystycznych, jakie ten kraj ofertuje. Nasz południowy sąsiad cieszy się dużym zainteresowaniem wśród turystów z Polski.

Słowacja to przede wszystkim góry. W związku z tym warto wybrać się między innymi na szlak w Dolinie Bachledzkiej, gdzie 24 metry nad ziemią można podziwiać południową stronę Tatr. Znajduje się tylko 12 kilometrów od polskiej granicy. O innej atrakcji w kraju pisaliśmy tutaj.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Obrazy Turysci.pl

Słowackie góry, fot. Wikimedia/Jerzy Opioła/CC BY-SA 4.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en

Artykuły polecane przez redakcję Turyści.pl:

Źródło: Onet, Wikipedia

Następny artykuł