Turysci.pl
Słowacki Raj jest niesamowity

Fot. Wikimedia/Jerzy Opioła/CC BY-SA 4.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en

Znacie Słowacki Raj? Jest niesamowity

12 Listopada 2020

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Słowacki Raj to jedno z najciekawszych miejsc, jakie można znaleźć niedaleko polskiej granicy. Piękny park naszych sąsiadów oferuje mnóstwo atrakcji i robi ogromne wrażenie na turystach. Jego obszar skrywa niesamowite obiekty. Mieliście kied

Słowacki Raj to idealne miejsce zarówno dla osób, które uwielbiają aktywny wypoczynek, jak i łono natury. Na jego terenie można zobaczyć piękne skały, malownicze wąwozy oraz rwącą, górską rzekę. W dodatku park znajduje się jedynie kilkadziesiąt kilometrów od polskiej granicy, dzięki czemu można zorganizować tam wypad na długi weekend.

Słowacki Raj to niesamowity park narodowy, w którym kultową atrakcję stanowią liczne szlaki piesze. Obiekt obejmuje powierzchnię ponad 194 kilometrów kwadratowych, chociaż największą popularnością cieszy się jego północna część. Tam znajdziemy takie miejsca jak Przełom Hornadu, Suchá Belá czy polana Kláštorisko. W parku są również punkty dla bardziej doświadczonych turystów, którzy wybierają drogę przez Piecky czy Veľký Sokol. Południowa część to natomiast Dobszyńska Jaskinia Lodowa, szczyt Veľká Knola oraz jezioro Palcmanská Maša.

Słowacki Raj - piękny park narodowy kilkadziesiąt kilometrów od granicy Polski

Słowacki Raj został utworzony w XX wieku w części Karpat i składa się z płaskowyżu krasowego. Dominują w nim labirynty wąwozów i doliny, które powstały w wyniku działania lokalnych rzek. Na chronionym obszarze znajduje się obecnie kilkaset jaskiń. Park narodowy związany jest również z legendą, według której nazwę obiektu wymyślili mnisi. Duchowni pod wrażeniem dzikiej natury postanowili założyć na terenie Słowackiego Raju klasztor. Wiadomo już jednak, że to tylko legenda.

Tak naprawdę Słowacki Raj to nazwa, którą parkowi nadał krajoznawca i propagator turystyki, Béla Hajts w 1921 roku. Oficjalnie po raz pierwszy została opublikowana w czasopiśmie Krásy Slovenska. Możliwe jednak, że określenie używane przez mnichów zachowało się w świadomości społeczności i przetrwało do XX wieku, inspirując Hajtsa. Słowacki Raj uznano za obszar chroniony w 1964 roku i był to pierwszy tego rodzaju obiekt na terenie dzisiejszej Słowacji. Szczególny powód do domu Słowacy zyskali w 2000 roku, gdy znajdująca się w parku Dobszyńska Jaskinia Lodowa została wpisana na listę UNESCO.

Dzięki temu, że Słowackki Raj to miejsce, do którego dostęp jest utrudniony, zachowało się w nim wiele interesujących gatunków zwierząt i roślin. Teren parku w 90 procentach jest pokryty przez lasy - głównie bukowe. Często występują na nim także sosny, świerki i klony. Nad Hornadem można zaobserwować także cisy. Słowacki Raj to też królestwo zwierząt. W tym obszarze żyje kilka tysięcy gatunków bezkręgowców, około setki gatunków ptaków, kilkadziesiąt gatunków ssaków i po kilka gadów i płazów. Widoki, które można zobaczyć, maszerując szlakami, robią niesamowite wrażenie. W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o pięknym śmiercionośnym jeziorze, które jednej nocy pochłonęło tysiące żyć.

Źródło: podrozepoeuropie.pl

Źródło: podrozepoeuropie.pl

Podobne artykuły

czechy zamykają się dla turystów

Europa

Czechy zamykają granice dla ruchu turystycznego. Rozporządzenie obowiązuje od jutra

Czytaj więcej >
Dom na Sycylii

Europa

Dom za 1 euro i pieniądze na remont. Miasto na Sycylii kusi nie tylko turystów

Czytaj więcej >
zdjęcia z wakacji

Europa

Uznali zdjęcia z wakacji za "niedopuszczalne" i chcą zmienić zasady na lotniskach. Wielka Brytania krytykuje influencerów

Czytaj więcej >
bułgaria zaostrza restrykcje

Europa

Bułgaria wprowadza nowe restrykcje dla podróżujących. Dotkną również Polaków

Czytaj więcej >
Granice Portugalii zamknięte

Europa

Portugalia zamyka granice. Zakaz podróży nawet wewnątrz kraju

Czytaj więcej >

Europa

Tysiące turystów z Niemiec poleciało na Majorkę. Na nic prośby rządu

Czytaj więcej >