Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Europa > Znacie Słowacki Raj? Jest niesamowity
Mateusz Sidorek
Mateusz Sidorek 12.11.2020 16:54

Znacie Słowacki Raj? Jest niesamowity

Słowacki Raj jest niesamowity
Fot. Wikimedia/Jerzy Opioła/CC BY-SA 4.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en

Słowacki Raj to idealne miejsce zarówno dla osób, które uwielbiają aktywny wypoczynek, jak i łono natury. Na jego terenie można zobaczyć piękne skały, malownicze wąwozy oraz rwącą, górską rzekę. W dodatku park znajduje się jedynie kilkadziesiąt kilometrów od polskiej granicy, dzięki czemu można zorganizować tam wypad na długi weekend.

Słowacki Raj to niesamowity park narodowy, w którym kultową atrakcję stanowią liczne szlaki piesze. Obiekt obejmuje powierzchnię ponad 194 kilometrów kwadratowych, chociaż największą popularnością cieszy się jego północna część. Tam znajdziemy takie miejsca jak Przełom Hornadu, Suchá Belá czy polana Kláštorisko. W parku są również punkty dla bardziej doświadczonych turystów, którzy wybierają drogę przez Piecky czy Veľký Sokol. Południowa część to natomiast Dobszyńska Jaskinia Lodowa, szczyt Veľká Knola oraz jezioro Palcmanská Maša.

Słowacki Raj - piękny park narodowy kilkadziesiąt kilometrów od granicy Polski

Słowacki Raj został utworzony w XX wieku w części Karpat i składa się z płaskowyżu krasowego. Dominują w nim labirynty wąwozów i doliny, które powstały w wyniku działania lokalnych rzek. Na chronionym obszarze znajduje się obecnie kilkaset jaskiń. Park narodowy związany jest również z legendą, według której nazwę obiektu wymyślili mnisi. Duchowni pod wrażeniem dzikiej natury postanowili założyć na terenie Słowackiego Raju klasztor. Wiadomo już jednak, że to tylko legenda.

Tak naprawdę Słowacki Raj to nazwa, którą parkowi nadał krajoznawca i propagator turystyki, Béla Hajts w 1921 roku. Oficjalnie po raz pierwszy została opublikowana w czasopiśmie Krásy Slovenska. Możliwe jednak, że określenie używane przez mnichów zachowało się w świadomości społeczności i przetrwało do XX wieku, inspirując Hajtsa. Słowacki Raj uznano za obszar chroniony w 1964 roku i był to pierwszy tego rodzaju obiekt na terenie dzisiejszej Słowacji. Szczególny powód do domu Słowacy zyskali w 2000 roku, gdy znajdująca się w parku Dobszyńska Jaskinia Lodowa została wpisana na listę UNESCO.

Dzięki temu, że Słowacki Raj to miejsce, do którego dostęp jest utrudniony, zachowało się w nim wiele interesujących gatunków zwierząt i roślin. Teren parku w 90 procentach jest pokryty przez lasy - głównie bukowe. Często występują na nim także sosny, świerki i klony. Nad Hornadem można zaobserwować także cisy. Słowacki Raj to też królestwo zwierząt. W tym obszarze żyje kilka tysięcy gatunków bezkręgowców, około setki gatunków ptaków, kilkadziesiąt gatunków ssaków i po kilka gadów i płazów. Widoki, które można zobaczyć, maszerując szlakami, robią niesamowite wrażenie. W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o pięknym śmiercionośnym jeziorze, które jednej nocy pochłonęło tysiące żyć.

Reklama

Złote Dni Travelist - trwa ekskluzywna WYPRZEDAŻ hoteli. Promocje do -65%! Sprawdź >>

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: podrozepoeuropie.pl