Przedłużona kwarantanna, zakaz spotkań i godzina policyjna. Podróże po Europie coraz trudniejsze
Europa nadal narzuca wiele restrykcji w celu walki z pandemią koronawirusa. Pojawiają się ograniczenia w przemieszczaniu oraz organizowaniu spotkać. Duża liczba ograniczeń sprawia, że trzeba zrezygnować z wyjazdów turystycznych.
Restrykcje w Europie
Jednym z państw, które nadal stosuje wiele obostrzeń, są nasi zachodni sąsiedzi, Niemcy. Osoby przebywające w tym miejscu muszą liczyć się z kwarantanną narodową, która została przedłużona do końca pierwszego miesiąca roku. Początkowo miała skończyć się 10 stycznia.
Ograniczenia dotyczą także spotkań. Członkowie jednego gospodarstwa domowego będą się mogli spotykać najwyżej z jedną inną osobą spoza swojego domu. Nie mamy wiadomości także dla turystów.
Aby móc pojechać do Niemiec, na 48 godzin przed przyjazdem należy wykonać test na obecność koronawirusa. Można to też zrobić na lotnisku po przylocie. Wynik badania musi być negatywny. Dodatkowo każdego turystę obowiązuje 10-dniowa kwarantanna. Zapomnieć trzeba też o wyjściach do restauracji. Możliwa jest tylko sprzedaż dań na wynos.
Brama Brandenburska, Niemcy, fot. Pexels.com/Shvets Anna
Również Wielka Brytania zmaga się z trudną sytuacją pandemiczną. Przypominamy, że niedawno wykryto tam nowy, groźniejszy szczep koronawirusa. Pisaliśmy o tym tutaj. Z tego powodu wprowadzono nowe, rygorystyczne restrykcje.
Od 4 stycznia na wyspach obowiązuje kolejna kwarantanna. Miejsca zamieszkania nie można opuszczać, jeśli nie jest to uzasadnione sprawami koniecznymi, np. pracą lub zakupami niezbędnymi do życia. Podobne obostrzenia obowiązują też w Irlandii. Taka zasada uniemożliwia przemieszczanie się turystów. Na poluzowanie restrykcji w Irlandii będzie można liczyć pod koniec stycznia, a w UK dopiero w lutym.
Londyn, Wielka Brytania, fot.pixabay.com/ derwiki
Poważne zasady kwarantanny narodowej obowiązują także u naszego południowego sąsiada. Na Słowacji aby wyjść z domu choćby do pracy, na spacer lub z dziećmi do szkoły, konieczne jest posiadanie przy sobie negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa. Z wyjazdów w słowacką część Tatr na razie trzeba zrezygnować.
Na Węgrzech także nie ma dobrych warunków do turystki. Pomiędzy 20:00 a 5:00 obowiązuje godzina policyjna. Dodatkowo zamknięto wszelkie hotele. Podobnie jest w Czechach, gdzie zamknięto między innymi wyciągi i stacje narciarskie.
Brak testów i kwarantanny
Na wyjazd na narty nie można pojechać także do Francji. Oprócz zamkniętych stoków, nieczynne są też wszelkie miejsca kultury i rozrywki. Podobnie jak na Węgrzech obowiązuje też godzina policyjna. Co ciekawe, granice zamknięto jedynie dla osób z Wielkiej Brytanii. Innym krajem, do którego można pojechać bez testów i kwarantanny, jest Portugalia. Wyjazd jest jednak bez sensu, ponieważ zamknięto wszelkie atrakcje.
Hiszpania nie ma jednolitych zasad. Zależą one od regionów. Przykładowo w Katalonii obowiązuje 10-dniowa kwarantanna po przybyciu na miejsce. Istnieją też zakazy przemieszczania się między gminami. W ostatnich dniach kraj na Półwyspie Iberyjskim nawiedziły śnieżyce, przez które władze proszą o niewychodzenie z domów. Można o tym przeczytać tutaj.
Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]
Barcelona, Katalonia, Hiszpania, fot. pixabay.com/TRAVELKR
Źródło: RMF24