Turysci.pl
Chorwacja trzęsienie ziemi

Fot. Pixabay,com/Hans

Trzęsienie ziemi uderzyło w Europę. Bardzo blisko stolicy uwielbianej przez Polaków

28 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Z tego artykułu dowiesz się:

  • gdzie zlokalizowano epicentrum trzęsienia ziemi

  • kiedy dokładnie odnotowano wstrząs

  • kiedy ostatnio w tym regionie można było odczuć trzęsienie ziemi i jakie były wówczas straty

Tuż po świętach Chorwacja odnotowała silne trzęsienie ziemi, które dało się odczuć w Zagrzebiu i okolicach stolicy uwielbianego przez turystów kraju. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez lokalne media, epicentrum znajdowało się w regionie miejscowości Petrinja. O szczegółach informuje portal Onet.pl.

Na tę chwilę w mediach nie ma potwierdzonych informacji na temat tego, czy Chorwacja odnotowała poważne szkody w związku z trzęsieniem ziemi, do którego doszło dzisiaj rano. Jednak mieszkańcy Zagrzebia i okolic odczuli wstrząsy, których epicentrum znajdowało się około 50 kilometrów od stolicy.

Chorwacja odnotowała trzęsienie ziemi, którego epicentrum było blisko stolicy. To już kolejny wstrząs w tym roku

Z informacji przekazanych przez amerykańskie służby geologiczne USGS wynika, że Chorwacja odnotowała trzęsienie ziemi w poniedziałek 28 grudnia dokładnie o godzinie 6:28. Wstrząs nastąpił około 8 kilometrów na zachód od Petrinji, a jego głębokość ocenia się na 10 kilometrów.

Niestety nie jest to pierwsze trzęsienie ziemi odnotowane w Chorwacji, do którego doszło w tym roku. Nieco silniejszy wstrząs w tym turystycznym regionie odnotowano w marcu 2020 roku. Wówczas magnituda wynosiła 5,3. Zjawisko także było odczuwalne w Zagrzebiu.

W nocy z niedzieli na poniedziałek (22 na 23 marca br.) trzęsienie ziemi spowodowało wiele poważnych zniszczeń. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Polsat News w mediach rozeszła się informacja o nastoletniej ofierze – 15-letnim chłopcu. Na szczęście okazało się, że choć stan dziecka był ciężki, to nastolatek żył i został przewieziony na oddział intensywnej terapii.

Epicentrum marcowego trzęsienia ziemi było zlokalizowane zaledwie 7 kilometrów od stolicy Chorwacji. Warto przypomnieć, że w pobliżu granicy chorwacko-słoweńskiej znajduje się zbudowana w latach 80. elektrownia atomowa Krsko. Po sprawdzeniu szkód zarówno chorwackie, jak i słoweńskie media potwierdziły, że nie doszło do zagrożenia nuklearnego.

Chorwacja, Albania, Bośnia i Hercegowina – trzęsienia ziemi na Bałkanach

Nie tylko Chorwacja narażona jest na okresowe trzęsienia ziemi. Najlepszym – choć bardzo tragicznym – przykładem są Albania oraz Bośnia i Hercegowina. Tam również dochodzi do częstych wstrząsów – we wrześniu ubiegłego roku w Albanii wskutek drgań życie straciło ponad 40 osób.

Warto przypomnieć, że trzęsienie ziemi to efekt nachodzenia na siebie płyt naszej litosfery. To tłumaczy, dlaczego Bałkany są regionem szczególnie zagrożonym wstrząsami – tam na wysokości między innymi Czarnogóry i Albanii dochodzi do ścierania się płyt adriatyckiej oraz egipskiej. Obie stanowią część płyty euroazjatyckiej.

Jedno z najpotężniejszych trzęsień ziemi na Bałkanach miało miejsce 15 kwietnia 1979 roku. Wówczas siła wynosiła 6,9 w skali Richtera i spowodowała ogromne zniszczenia. Kataklizm uszkodził między innymi mury miejskie w Herceg Novi, zabudowania w Tivacie, Risanie, Petrovacu oraz starówki w Ulcinj i Budvie. Życie straciło 136 osób.

Na szczęście dzisiejsze trzęsienie ziemi najprawdopodobniej nie wyrządziło poważnych szkód. Nie ma też doniesień o ofiarach i osobach rannych. Do bardzo silnego wstrząsu – najsilniejszego od 500 lat – doszło także w Mediolanie. O szczegółach możecie przeczytać w tym tekście.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: Onet.pl

Podobne artykuły

czechy zamykają się dla turystów

Europa

Czechy zamykają granice dla ruchu turystycznego. Rozporządzenie obowiązuje od jutra

Czytaj więcej >
Dom na Sycylii

Europa

Dom za 1 euro i pieniądze na remont. Miasto na Sycylii kusi nie tylko turystów

Czytaj więcej >
zdjęcia z wakacji

Europa

Uznali zdjęcia z wakacji za "niedopuszczalne" i chcą zmienić zasady na lotniskach. Wielka Brytania krytykuje influencerów

Czytaj więcej >
bułgaria zaostrza restrykcje

Europa

Bułgaria wprowadza nowe restrykcje dla podróżujących. Dotkną również Polaków

Czytaj więcej >
Granice Portugalii zamknięte

Europa

Portugalia zamyka granice. Zakaz podróży nawet wewnątrz kraju

Czytaj więcej >

Europa

Tysiące turystów z Niemiec poleciało na Majorkę. Na nic prośby rządu

Czytaj więcej >