Trzęsienie ziemi uderzyło w Europę. Bardzo blisko stolicy uwielbianej przez Polaków
Z tego artykułu dowiesz się:
gdzie zlokalizowano epicentrum trzęsienia ziemi
kiedy dokładnie odnotowano wstrząs
kiedy ostatnio w tym regionie można było odczuć trzęsienie ziemi i jakie były wówczas straty
Tuż po świętach Chorwacja odnotowała silne trzęsienie ziemi, które dało się odczuć w Zagrzebiu i okolicach stolicy uwielbianego przez turystów kraju. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez lokalne media, epicentrum znajdowało się w regionie miejscowości Petrinja. O szczegółach informuje portal Onet.pl.
Na tę chwilę w mediach nie ma potwierdzonych informacji na temat tego, czy Chorwacja odnotowała poważne szkody w związku z trzęsieniem ziemi, do którego doszło dzisiaj rano. Jednak mieszkańcy Zagrzebia i okolic odczuli wstrząsy, których epicentrum znajdowało się około 50 kilometrów od stolicy.
Chorwacja odnotowała trzęsienie ziemi, którego epicentrum było blisko stolicy. To już kolejny wstrząs w tym roku
Z informacji przekazanych przez amerykańskie służby geologiczne USGS wynika, że Chorwacja odnotowała trzęsienie ziemi w poniedziałek 28 grudnia dokładnie o godzinie 6:28. Wstrząs nastąpił około 8 kilometrów na zachód od Petrinji, a jego głębokość ocenia się na 10 kilometrów.
Niestety nie jest to pierwsze trzęsienie ziemi odnotowane w Chorwacji, do którego doszło w tym roku. Nieco silniejszy wstrząs w tym turystycznym regionie odnotowano w marcu 2020 roku. Wówczas magnituda wynosiła 5,3. Zjawisko także było odczuwalne w Zagrzebiu.
W nocy z niedzieli na poniedziałek (22 na 23 marca br.) trzęsienie ziemi spowodowało wiele poważnych zniszczeń. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Polsat News w mediach rozeszła się informacja o nastoletniej ofierze – 15-letnim chłopcu. Na szczęście okazało się, że choć stan dziecka był ciężki, to nastolatek żył i został przewieziony na oddział intensywnej terapii.
Epicentrum marcowego trzęsienia ziemi było zlokalizowane zaledwie 7 kilometrów od stolicy Chorwacji. Warto przypomnieć, że w pobliżu granicy chorwacko-słoweńskiej znajduje się zbudowana w latach 80. elektrownia atomowa Krsko. Po sprawdzeniu szkód zarówno chorwackie, jak i słoweńskie media potwierdziły, że nie doszło do zagrożenia nuklearnego.
Chorwacja, Albania, Bośnia i Hercegowina – trzęsienia ziemi na Bałkanach
Nie tylko Chorwacja narażona jest na okresowe trzęsienia ziemi. Najlepszym – choć bardzo tragicznym – przykładem są Albania oraz Bośnia i Hercegowina. Tam również dochodzi do częstych wstrząsów – we wrześniu ubiegłego roku w Albanii wskutek drgań życie straciło ponad 40 osób.
Warto przypomnieć, że trzęsienie ziemi to efekt nachodzenia na siebie płyt naszej litosfery. To tłumaczy, dlaczego Bałkany są regionem szczególnie zagrożonym wstrząsami – tam na wysokości między innymi Czarnogóry i Albanii dochodzi do ścierania się płyt adriatyckiej oraz egipskiej. Obie stanowią część płyty euroazjatyckiej.
Jedno z najpotężniejszych trzęsień ziemi na Bałkanach miało miejsce 15 kwietnia 1979 roku. Wówczas siła wynosiła 6,9 w skali Richtera i spowodowała ogromne zniszczenia. Kataklizm uszkodził między innymi mury miejskie w Herceg Novi, zabudowania w Tivacie, Risanie, Petrovacu oraz starówki w Ulcinj i Budvie. Życie straciło 136 osób.
Na szczęście dzisiejsze trzęsienie ziemi najprawdopodobniej nie wyrządziło poważnych szkód. Nie ma też doniesień o ofiarach i osobach rannych. Do bardzo silnego wstrząsu – najsilniejszego od 500 lat – doszło także w Mediolanie. O szczegółach możecie przeczytać w tym tekście.
Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]
Źródło: Onet.pl