Skandynawia kultura i tradycjafot. pixabay/Poposky

Skandynawia to nie tylko historie o Wikingach. Kultura i tradycja krajów północnej Europy skrywają wiele tajemnic

Skandynawia to region na północy Europy, wokół którego powstało wiele legend. Historie o Wikingach podbijających tereny północnej Europy znane są od pokoleń, jednak obecna Skandynawia to zupełnie inny świat.

Skandynawia od pokoleń kojarzona jest głównie z historią o Wikingach. Dawni mieszkańcy północnej Europy wciąż pojawiają się w legendach, jako bezwzględni, dzicy i skorzy do podbojów ludzie. Czasy panowania Wikingów sięgają średniowiecza, do czasów dzisiejszych kultura i tradycja krajów skandynawskich bardzo się zmieniła. Każdy, kto odwiedził Skandynawie chociaż raz mógł przekonać się o tym na własnej skórze.

Skandynawia kultura i tradycja

Kultura i tradycja Skandynawii, fot. pixabay/ 2751030, pixabay license

Skandynawia - kultura i tradycja

Każdy ze skandynawskich krajów ma różną kulturę i tradycję. Nie da się wrzucić do jednego worka tradycyjnych zwyczajów Norwegii, Szwecji i Danii. Choć wiele cech jest niemal identyczna.

Aspektem, który zauważymy np. w Szwecji jest m.in. niskie poczucie potrzeby kontaktu z drugim człowiekiem. Kiedy decydujemy się na wycieczkę do Szwecji powinniśmy pamiętać, że zbyt duże spoufalanie się z mieszkańcami tego regionu nie będzie dobrze przyjęte. Dodatkowo podczas witania się i żegnania wystarczy podać rękę. Buziak w policzek nie wchodzi w grę.

Co ciekawe, Szwedom obce jest ustępowanie miejsc w komunikacji miejskiej oraz niezapowiedziane wizyty u znajomego lub sąsiada. Jeśli już zaproszenie otrzymamy, warto pamiętać o punktualności. Szwedzi nie znają pojęcia kwadransa studenckiego.

Skandynawia kultura i tradycja

Kultura i tradycja Skandynawii, fot. pixabay/iniesta44, pixabay license

Norwegowie są narodem, który jest bardzo dumny ze swojej tradycyjnej kultury. Do dziś pielęgnowane są niemal wszystkie pradawne zwyczaje.

Gdy zdecydujemy się na urlop w Norwegii na drugą połowę maja, jest duże prawdopodobieństwo, ze trafimy na święto narodowe, podczas którego organizowana jest parada.

Norwegowie, jak i Szwedzi bardzo dużą wagę przywiązują do ekologii. Mieszkańcy tych państw mają dużą świadomość w tej materii i praktykują ją każdego dnia.


Dodatkowo warto pamiętać, że w krajach skandynawskich przestrzega się wszystkie przepisy i nie ma mowy o łamaniu zasad. Narody skandynawskie należą do jednych z najbardziej zdyscyplinowanych i szanujących prawo krajów.

Dania natomiast to nic innego jak poszanowanie prywatności, otwartość, tolerancja oraz pracowitość. Jeśli chcemy poznać prawdziwą mentalność oraz kulturę Duńczyków, warto wybrać się do Danii w okresie około świątecznym.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: przyskarpie.pl

Następny artykuł