Turysci.pl
Szwecja wprowadza zmiany na granicy

fot. pixabay/jackmac34

Szwecja wprowadza zmiany w przekraczaniu granic

5 Lutego 2021

Autor tekstu:

Hubert Mrozowicz

Udostępnij:

Szwecja wprowadza nowe zasady przekraczania granic. W obawie przed nowymi wariantami koronawirusa, rząd Szwecji poddał się zaleceniom europejskiej Agencji Zdrowia i od zarządził podczas przekraczania granic obowiązek posiadania negatywnego wyniku badania

Szwecja od samego początku trwania epidemii koronawirusa szła własną drogą. Początkowo przedstawiciele innych państw krytykowali rządzących w skandynawskim kraju za zbyt łagodne restrykcje. Z czasem podejście Szwedów się zmieniało. Od jutra, aby wjechać do Szwecji, należy mieć przy sobie dokument potwierdzający negatywny wynik badania na koronawirusa. Rządzący obawiają się nowych mutacji wirusa.

Szwecja, fot. pixabay/Giraffew, pixabay license 

Nowe przepisy w Szwecji

W Szwecji podjęto decyzję o wprowadzeniu obowiązku posiadania potwierdzenia negatywnego wyniku badania na koronawirusa przy przekraczaniu granic. Szwedzki rząd obawia się nowych wariantów wirusa, które według specjalistów są nawet 70% bardziej zakaźne, niż najpopularniejsza odmiana.

Obowiązek posiada dodatkowych dokumentów przy przekraczaniu szwedzkich granic wejdzie w życie od soboty 6 lutego. Nowe restrykcje mają obowiązywać do 31 marca 2021 roku. Decyzja rządu jest konsekwencją zaleceń europejskiej Agencji Zdrowia.

— Bez okazania negatywnego testu nikt nie wjedzie do Szwecji. Test musi być wykonany maksymalnie 48 godzin wcześniej — poinformował premier Szwecji Stefan Loefven na specjalnej konferencji. 

Nie wszystkich jednak będą obowiązywały nowe restrykcje. Jak podaje szef rządu, wymóg nie będzie dotyczył osób, które mieszkają w Szwecji, podróżujących z ważnych przyczyn rodzinnych, sportowców oraz nieletnich. Osoby, które codziennie pracują na obszarach przygraniczach będą miały wykonywany test raz w tygodniu.

Na szwedzkich granicach nie ma straży granicznej, jest tylko policja. Dlatego przy wszelkich kontrolach dla podróżnych pomagać będzie wojsko.

Szwecja, fot. pixabay/12019, pixabay license 

Liberalne obostrzenia w Szwecji

Szwecja jest jednym z niewielu krajów na świecie, która w liberalny sposób podchodzi do walki z koronawirusem. Od początku epidemii w skandynawskim kraju nie narzucono żadnych restrykcji.

Rząd za każdym razem ogłasza jedynie zalecenia, a mieszkańcy, mając poczucie odpowiedzialności, sami dbają o bezpieczeństwo, stosując się do rządowych zaleceń.

Władze skandynawskiego kraju idąc śladami Danii, zapowiedziały wprowadzenie cyfrowych paszportów, które będą potwierdzeniem przyjęcia szczepionki przeciw COVID-19. Elektryczne dokumenty zaczną obowiązywać prawdopodobnie od 1 czerwca.

Obywatele Polski wciąż mogą wyjeżdżać do Szwecji. Zaraz wyjazdu obowiązuje tylko mieszkańców z Danii, Norwegii i Wielkiej Brytanii, który obowiązuje do 14 lutego 2021 roku.

Niedawno pisaliśmy o Portugalii, której rząd podjął decyzję o narodowej kwarantannie i zamknięciu granic

Szwecja, fot. pixabay/brightfreak, pixabay license 

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: Radio Zet

Podobne artykuły

bułgaria zaostrza restrykcje

Europa

Bułgaria wprowadza nowe restrykcje dla podróżujących. Dotkną również Polaków

Czytaj więcej >
Czechy i Słowacja zmieniają przepisy graniczne

Europa

Od poniedziałku zmiany na granicach z Czechami i Słowacją

Czytaj więcej >

Europa

Kobieta spadła z klifu w Wielkiej Brytanii. Nie przeżyła

Czytaj więcej >
Test na koronawirusa

Europa

Zakaz przemieszczania się bez negatywnego testu na koronawirusa na Słowacji, zamknięte też hotele

Czytaj więcej >
niemcy chcą zakazu

Europa

Niemcy rozważają całkowity zakaz lotów. "Sprawa się nam wymknęła"

Czytaj więcej >
czy polacy wyjadą do Hiszpanii

Europa

Czy Polacy będą mogli wyjechać do uwielbianego kraju? Premier Hiszpanii stawia warunek

Czytaj więcej >