Turysci.pl > Europa > Szkocja i Walia zmienia zasady. 3 testy na COVID-19 dla przyjezdnych
Hubert Mrozowicz
Hubert Mrozowicz 24.03.2022 21:56

Szkocja i Walia zmienia zasady. 3 testy na COVID-19 dla przyjezdnych

Trzy testy na koronawirusa w Wielkiej Brytanii
fot. pixabay/hans

Niedawno pisaliśmy o zmianach w przekraczaniu granicy z Anglią. Mowa była o trzech testach, do których zobowiązani są wszyscy przekraczający granicę z UK. Do Anglii dołączyła Szkocja i Wali. A co więcej, Szkocja idzie o krok dalej i zaostrza jeszcze bardziej restrykcje.

3 testy na koronawirusa w UK

Chyba już każdy podróży przyzwyczaił się do obowiązku wykonania testu na koronawrisua podczas przekraczania granicy. Poza badaniem niektóre kraje wymagają również dodatkowych zasad bezpieczeństwa tj. kwarantanna. 

Jakiś czas temu media obiegła informacja, że rząd Czech wprowadził obowiązek wykonania 2 testów oraz kwarantanne. Jak się okazuje, to nic w porównaniu z restrykcjami obowiązującymi obecnie w Wielkiej Brytanii. 

Brytyjski rząd uznał, że wszyscy przekraczający granicę z UK muszą wykonać aż trzy testy na obecność koronawirusa i odbyć 10. dniową kwarantannę. Dla niektórych przewidziana jest kwarantanna hotelowa. 

Wjazd do Wielkiej Brytanii 

Każdy turysta wybierający się do Wielkiej Brytanii powinien pamiętać, że przed podróżą należy wykonać test na obecność koronawirusa do 72 godzin przed przylotem lub przyjazdem do kraju. 

Warto pamiętać, że obecnie akceptowane są wszystkie testy PCR oraz te tańsze - LAMP, oraz testy antygenowe. Obowiązek dotyczy wszystkich powyżej 11 roku życia.

Poza testem nie można zapomnieć o Formularzu Lokacyjnym, tzw. Public Health Passenger Locator Form, który powinniśmy wypełnić na stronie brytyjskiego rządu najwcześniej na 48 godzin przed wjazdem do kraju. 

Tak jak pisaliśmy ostatnio, nie tylko w Anglii, ale również w całej Wielkiej Brytanii obowiązuje zasada wykonywania trzech testów na obecność koronawirusa. Pierwsze badanie wykonanie powinno być przed wjazdem do kraju. Drugie w drugi dzień odbywania kwarantanny, a trzeci w ósmy dzień. Mają być to prawdopodobnie testy PCR.

Dla wszystkich osób powracających z krajów, które obecnie znajdują się na czerwonej liście w UK, przewidziana jest izolacja hotelowa. Szkocja jednak poszła o krok dalej i ogłasza kwarantannę dla wszystkich, niezależnie skąd przybywają.

— Wszyscy przybywający do Szkocji spoza wspólnego obszaru podróży muszą zarezerwować i opłacić kwarantannę zorganizowaną w udostępnionych przez rząd hotelach — czytamy na stronie rządu szkockiego. 

Kwarantanna w Szkocji trwa 10 dni, o czym poinformował szkocki minister transportu Michaela Mathesonsa. 

— Aby ograniczyć ryzyko importu nowych wariantów koronawirusa i dać szansę powszechnemu systemowi szczepień na zbliżenie nas do powrotu do normalności tutaj, w Szkocji, musimy nałożyć dalsze ograniczenia na podróże międzynarodowe - można przeczytać w komunikacie brytyjskiego ministra. 

Rząd Wielkiej Brytanii zobowiązał się do przyjęcia takich ograniczeń tylko dla podróżnych powracających z krajów z czerwonej listy. Wiemy jednak, że to nie wystarczy i pójdziemy krok dalej.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: tanie loty