Malbork to miejsce, które co roku odwiedza wielu turystów. Miasto ma niesamowity klimat i oferuje ciekawe atrakcje. Znajduje się tam jeden z najpopularniejszych zamków w Polsce. Jednak to nie jedyne, co można tam zobaczyć. Ostatnio w zamku w Malborku rozegrały się niesamowite sceny. Spodoba się to turystom.
Wawel jest jednym z najważniejszych i najchętniej odwiedzanych zabytków w Polsce. Był siedzibą pokoleń królów, a jego wkład w polską historię i kulturę jest nieoceniony. Specjaliści prowadzą badania w celu ustalenia, co tak naprawdę znajduje się u jego podnóża.
Kot na piaszczystym zboczu wzgórza ma ponad 2100 lat, jednak dopiero teraz został odkryty i zbadany przez naukowców. Nieprawdopodobne odkrycie miało miejsce w dolinie, która jest prawdziwym turystycznym hitem dla osób odwiedzających państwo.
Świątynia Opatrzności Bożej na stołecznym Wilanowie jest o tyle dyskusyjna, że z jednej strony znajduje się tu m.in. Panteon Wielkich Polaków, czy Muzeum Jana Pawła II, lecz z drugiej - przeważa chłodna faktura budynku, monumentalizm i według niektórych - bezguście.
Pieniądze zwykle liczą się w kontekście wyjazdowych wydatków, jednak ten nominał może spełniać wyłącznie funkcję dekoracyjną. Co ciekawe, banknot reprezentuje jedno z polskich miast. Edycja jest limitowana, a internecie już teraz ruszyły aukcje.
Mazury całorocznie? Jak najbardziej! Kraina Tysiąca Jezior proponuje absolutnie wyjątkowy zestaw atrakcji na każdy sezon. Począwszy od zbliżającej się jesieni, przez zimę, wiosnę, a na lecie skończywszy - faktycznie, jest co robić.
Skalne miasto znajduje się na południu Polski, co nie powinno dziwić - polskie góry faktycznie skrywają wiele turystycznych pereł. Ten punkt zaś jest o tyle wyjątkowy, że przyjechała tu nawet ekipa z Hollywood.
Berlin kojarzy się głównie z zabytkami, wyjątkowymi second-handami oraz barami, które mogą śmiało konkurować z tymi w Londynie. Jednak - czy stolica Niemiec to tylko punkty w ścisłym centrum? Niekoniecznie. Na całe spektrum świateł metropolii warto zerknąć z góry.
Jezioro Głębokie w województwie lubuskim to główne miejsce spotkań m.in. mieszkańców Międzyrzecza (nie mylić z Międzyrzecem Podlaskim w województwie lubelskim). Poziom wody akwenu notuje dynamiczne spadki, a samorząd nie jest w stanie określić przyczyn potencjalnej degradacji zbiornika.
Władysławowo ponownie usłyszało o obiekcie, który spędza sen z powiek miłośnikom nadmorskiego krajobrazu. Władze lokalne okazują się bezsilne wobec decyzji administracyjnych, a sam właściciel - zniknął. Turyści są zgodni - odnowić albo zlikwidować.
Portugalia nie musi się już kojarzyć z biletami na Ryanaira, czy rzewnym wspomnieniem minionych wakacji. Teraz wystarczy wybrać się do województwa kujawsko-pomorskiego, gdzie można stanąć oko w oko z polską interpretacją krańca Europy.
Andrzej Duda przez pięć lat swojej kadencji zadziwiał obywateli nie tylko na polu politycznym. Dużo emocji wzbudzały również ruchy prezydenta w mniej oficjalnych momentach swojej kariery, czym zaskarbił sobie sympatię (przynajmniej części) internautów. Tym razem jednak pojawił się w turystycznej odsłonie.
Mamry, czyli w liczbach: 2504,4 hektarów powierzchni, 7,6 kilometrów w najdłuższych punktach akwenu i 5,2 kilometry w najszerszych. Jednak czy słynne jezioro to tylko suche fakty i wszechobecne żagle? Niekoniecznie! Okazuje się, że okolice mają sporo do zaoferowania nawet dla najbardziej wymagających turystów.
Dom w Myszkowie (województwo śląskie) jest już miejscową legendą, która dzieli zarówno mieszkańców regionu, jak i internautów. Z doniesieniami o zjawiskach paranormalnych postanowiła się zmierzyć grupa urban explorerów Mystery Hunters. Nietypowi turyści opublikowali dokument, który rzuca nowe światło na sprawę ze Śląska.
Wigry odnotowały obecność gatunku, który nie występuje w Polsce, a lokalny klimat może przełożyć się albo na natychmiastową zagładę osobnika, albo - wyjątkowo dużą ekspansję zwierzęcia w miejscowym ekosystemie. Wszystko to zależy od intensywności tegorocznej zimy, jednak już w grudniu może być za późno.
Malbork skrywa jeszcze wiele tajemnic, które próbują odkryć archeolodzy. Właśnie zauważyli, że doszło do fatalnej pomyłki przy odbudowie zamkowych murów. Ich kształt w średniowieczu był inny, niż przypuszczali badacze w XX wieku. Prace wykopaliskowe ujawniły pewien szczegół, którego nikt nie spodziewał się w czasie rutynowych prac na odcinku przy przystani pasażerskiej nad Nogatem.
Koszalin jest miastem, które ma wiele atrakcji do zaoferowania, ale duża część turystów odwiedza je również z innego powodu. Z uwagi na bliskie położenie można dostać się z niego do innych, popularnych kurortów nadmorskich, takich jak Mielno i Łazy. Można się tam dostać między innymi przez jezioro Jamno za pomocą jednostki pływającej. W związku z tym, że to popularna droga wybierana przez turystów, Miejski Zakład Komunikacji postanowił przygotować niespodziankę.Odwiedzający Koszalin turyści będą mogli płynąć przez jezioro Jamno do Mielna z większym komfortem, ponieważ Miejski Zakład Komunikacji podjął się zaprojektowania, wybudowania i dostarczenia fabrycznie nowej jednostki pływającej o napędzie hybrydowym wraz z urządzeniem do wodowania oraz wyciągania statku na brzeg. Nowa łódź będzie obsługiwała linię Koszalin-Mielno od przystani Jamno do przystani Unieście I i II.
Sopot, jako jedno z największych nadmorskich miast, na polskim wybrzeżu przyciąga tłumy turystów pragnących zabawić się w czasie wakacji. Jak się okazuje, wielu z nich dało się oszukać w klubach go-go i mają do spłacenia ogromny rachunek. Urzędnicy przekonują, że konieczne jest umieszczanie banerów ostrzegawczych, ponieważ turyści nie zdają sobie sprawy z zagrożenia. Sopocka policja w rozmowie z Onetem potwierdzała, że jeden z klientów klubu go-go stracił aż 128 tys. zł.
Nocleg za granicą to jeden z największych kosztów całej wycieczki. Turyści szukają za granicą obiektów w jak najlepszej lokalizacji za jak najniższą kwotę, co nie zawsze jest łatwe. Alternatywą dla zachodnich i nieco droższych od naszych miast może być np. ukraińska Odessa. Do nadmorskiego kurortu wybrała się Jolanta Banach, polska polityk, a swoją podróż udokumentowała na swoim koncie na Facebooku.
Mazury otrzymały prestiżową “Złotą Pinezkę”. Nagroda przyznawana jest wyjątkowej, zdaniem użytkowników Map Google, atrakcji każdego regionu w Polsce. W tym roku północ kraju może pochwalić się tajemniczymi “akweduktami”, które stały się już jedną z wizytówek Krainy Tysiąca Jezior.
Kopalnia w śląskich Kowarach (podobnie jak słynny zamek w Czocha) nie należy do atrakcji, która dumnie widniałyby w sztampowych przewodnikach turystycznych. Obiektowi od dnia otwarcia towarzyszą mroczne legendy, a to wszystko przez surowiec wydobywany przez górników. Okazuje się, że trasą, która obecnie zaprasza w swe progi tysiące turystów, jeszcze pół wieku temu maszerowali wydobywcy uranu.
Liw był kiedyś miastem granicznym Królestwa Polskiego. Aż do 1569 r. na wschód od rzeki Liwiec, nad którą jest położony, rozciągało się Księstwo Litewskie. W XII i XIII w. znajdował się tam drewniano-ziemny gród kasztelański, kontrolujący trakt handlowy i przeprawę na granicznej rzece Liwiec. Ze względu na lokalizację konieczne było wybudowanie warowni, która obroniłaby gród przed najazdem.
Zabytki z drugiej połowy XVII w. powstały na zakończenie wojny trzydziestoletniej, by uczcić pokój westfalski. Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy stoją do dziś, lecz ten w Głogowie nie przetrwał próby czasu. Po dwóch latach zawalił się, a po odbudowie służył wiernym przez 100 lat, do czasu wielkiego pożaru. Nie został ponownie wybudowany, lecz wiemy, że był podobny do pozostałych dwóch.
Podlasie bywa nazywane zielonymi płucami Polski za sprawą dużej ilości lasów, w tym parków narodowych. Wszyscy dobrze znają Puszczę Białowieską, która jest domem dla żubrów, lecz to nie jedyny obszar podlegający ścisłej ochronie. Biebrzański Park Narodowy jest największym w Polsce, a powstał na terenach podmokłych, uwielbianych przez ptaki. Kolejnym Parkiem Narodowym jest Wigierski, który obejmuje ochroną aż 42 jeziora. Znajdziemy tam również klasztor kamedułów z XVII wieku, w którym gościł papież Jan Paweł II.
Kraków jest chętnie odwiedzany przez turystów, lecz zwykle ograniczają się oni do najpopularniejszych atrakcji. Był tam jednak pewien dom, który skrywał mroczną tajemnicę. Powstało na jego temat wiele teorii, niektórzy twierdzą, że naprawdę w nim straszyło. Budowa nigdy nie została ukończona, a puste mury wywoływały ciarki na plecach.
Jezioro Wigry w województwie podlaskim jest idealną propozycją dla osób stawiających na relaksujący urlop. Bliskość przyrody, kultura biwaków oraz przede wszystkim cisza. Region nie powinien mieć kompleksów, a samo jezioro może stanowić pełnoprawną alternatywę dla rozchwytywanych Mazur.
Park Mużakowski rozciąga się po obu stronach rzeki Nysa Łużycka, a tym samym po obu stronach granicy polsko-niemieckiej. To największy park w stylu angielskim na terenie Polski. W pobliżu znajduje się polska miejscowość Łęknica, a po niemieckiej stronie Mużaków, od którego pochodzi nazwa. Całkowity obszar parku to 728 hektarów, z czego 552 leży w granicach naszego kraju.
Złotopolscy królowali na ekranach telewizorów przeszło 13 lat. Popularna telenowela w historii polskiej telewizji doczekała się licznych reemisji, jednak ekipa już nigdy nie wróciła na plan zdjęciowy w pełnym składzie. Co ciekawe, obecnie wiele plenerów znanych z serialu dostępne jest dla zwiedzających. Nie każdy jednak wie, w którym miejscu rozpocząć podróż śladami bohaterów.