Turysci.pl > Polska > Wypuszczono nowy banknot euro. Widać na nim polskie miasto, poznajecie?
Bartek Wojnowski
Bartek Wojnowski 24.03.2022 22:07

Wypuszczono nowy banknot euro. Widać na nim polskie miasto, poznajecie?

Pieniądze z polskim miastem.
Fot. allegrolokalnie.pl/aniuuula19/https://allegrolokalnie.pl/oferta/banknot-0-euro-memo-zakopane-2020-wkq

Pieniądze zwykle liczą się w kontekście wyjazdowych wydatków, jednak ten nominał może spełniać wyłącznie funkcję dekoracyjną. Co ciekawe, banknot reprezentuje jedno z polskich miast. Edycja jest limitowana, a internecie już teraz ruszyły aukcje.  

Pieniądze z południa

Po wcześniejszych przygodach pewnej turystki, teraz finanse pojawiają się w nieco innej scenerii. Pieniądze, które ostatnio wzbudziły największe zainteresowanie to banknoty o nominale 0 euro. Wydrukowane zostały w Niderlandach przez koncern MemoEuro. Pierwsza seria debiutowała w 2015 roku, a kolejne edycje doczekały się 130 różnych wersji. Tegorocznemu dodrukowi towarzyszy podhalańskie Zakopane.

Według doniesień Tygodnika Podhalańskiego, pieniądze o nominale 0 euro z Zakopanem debiutowały na targach kolekcjonerskich w Pradze. Od 10 do 11 września entuzjaści nietypowych egzemplarzy mieli okazję zobaczyć Giewont, typowo zakopiańską architekturę i góry w tle - a to wszystko - na banknocie euro.

“Zakopiańskie” pieniądze z limitem

Twórcy projektu przewidzieli wyłącznie 5 tys. egzemplarzy euro z Zakopanem. Pieniądze z serii MemoEuro nie są oficjalnym środkiem płatniczym, jednak cieszą się sporym zainteresowaniem ze strony kolekcjonerów i turystów. Na Allegro trwa aukcja, która startuje z ceną wywoławczą 1 zł [użytkownik aniuuula19].

To nie pierwszy raz, kiedy pieniądze MemoEuro zawierają polskie akcenty. Jak podają dziennikarze Wirtualnej Polski, kraj debiutował na nominałach 24 listopada 2019 roku. Wtedy też na banknocie widniała Warszawa. Druga edycja trafiła na rynek 29 sierpnia 2020 roku z Zamkiem Piastowskim w Legnicy.

Fot. allegrolokalnie.pl/aniuuula19/https://allegrolokalnie.pl/oferta/banknot-0-euro-memo-zakopane-2020-wkq

Źródlo: Wirtualna Polska