Turysci.pl
Malbork wirtualny spacer

Fot. pxhere.com/CC0 Public Domain

Rozbili bank, ale trzeba się śpieszyć, zacznie się już w piątek. Fani Malborka będą zachwyceni

9 Listopada 2020

Autor tekstu:

Maja Lachowicz

Udostępnij:

Malbork jest jednym z najchętniej odwiedzanych miast w Polsce, za sprawą zamku krzyżackiego. Już w piątek przyszykuje dla nas wspaniałą atrakcję, która jest zupełnie darmowa. Warto poznać wyjątkową ofertę turystyczną.

Malbork znany jest wszystkim Polakom - to niemal obowiązkowy punkt na turystycznej mapie naszego kraju. Każdego roku odwiedzają go tysiące gości, także z zagranicy. Niestety ze względu na zagrożenie epidemiczne zwiedzanie wąskich korytarzy zamku nie jest wskazane, lecz znalazł się na to sposób.

Malbork po raz pierwszy bierze udział w ciekawej akcji

Od kilku lat rezydencje królewskie biorą udział w akcji wspieranej przez ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, która ma na celu zachęcenie turystów do odwiedzin muzeów poza sezonem. Do tej pory mieliśmy możliwość zwiedzania za darmo Zamku Królewskiego w Warszawie, Muzeum Łazienek Królewskich w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Zamku Królewskiego na Wawelu oraz Muzeum Okręgowe w Zamku Królewskim w Sandomierz przez cały listopad.

W tym roku po raz pierwszy do akcji włączył się zamek w Malborku, jednak w nieco innej odsłonie. Ze względu na epidemię zwiedzanie będzie się odbywało wirtualnie, a relację będzie można zobaczyć przez Internet. W jednym ze spacerów weźmie udział Małgorzata Kożuchowska.

Zamek krzyżacki, ale mieszkali w nim także królowie

Chociaż zamek krzyżacki nie kojarzy się z rezydencją polskich królów, to w swojej historii niejednokrotnie gościł władców i ich rodziny. Odwiedzając muzeum można się przekonać, jak ważnym punktem na mapie było kiedyś to miasto.

- 315 lat Malbork, zamek malborski był twierdzą Rzeczpospolitej, ważnym miejscem na mapie militarnej, ważnym miejscem na mapie administracyjnej, siedzibą urzędników królewskich zarządzających dobrami królewskimi na Żuławach, a jednocześnie miejscem, gdzie Zygmunt August umieścił Komisję Morską, gdzie działała Mennica Koronna, ale przede wszystkim Malbork był rezydencją królewską – wyjaśnił dr hab. Janusz Trupinda, dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku cytowany przez portal malbork.naszemiasto.pl.

Dla osób, które chcą się zapoznać z historią zamku zanim go odwiedzą, powstał profil „Malbork w Prusach Królewskich” na Facebooku. Znajduje się tam wiele fascynujących historii oraz zdjęć eksponatów wraz z komentarzem.

"Darmowy listopad w Rezydencjach Królewskich" to świetna okazja, by poznać historię zamku od nieco innej strony. Gdy Krzyżacy nie zarządzali już tą posiadłością, zaczęła pełnić ważne funkcje w życiu królów. Zatrzymywali się w niej w czasie podróży, a czasem zostawali na dłużej.

Szykują się ciekawe wydarzenia

12 listopada będziemy mieli okazję wysłuchać wykładu pt. „Wizyty królewskie na zamku w Malborku” prowadzonego przez dr. Rafała Panfila, pracownika Muzeum Zamkowego. O godzinie 18 pojawi się w mediach społecznościowych oraz na stronie muzeum zamkowego.

13 listopada odbędzie się wirtualny spacer, który poprowadzi Arkadiusz Dzikowski w towarzystwie Małgorzaty Kożuchowskiej. Zobaczymy nie tylko stałą ekspozycję, ale też wystawy czasowe związane z pobytami królów. Transmisja na Facebooku rozpocznie się o godzinie 14, a na stronie zamku o 18.

Więcej wirtualnych lekcji i spacerów odbędzie się w drugiej połowie listopada. To świetna okazja dla turystów, którzy mieli w planach odwiedzenie zamku w Malborku, lecz epidemia pokrzyżowała im plany. W tym roku pozostaje nam już tylko wirtualne zwiedzanie, ale to dobry początek do planowania przyszłych podróży.

Źródło: malbork.naszemiasto.pl

Podobne artykuły

Polska

Trudne warunki w Beskidach. Zamknięto część wyciągów

Czytaj więcej >
dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >