Turysci.pl > Na topie > Wyjątkowy smutek, Boże Narodzenie inne niż co roku. Przygnębiające doniesienia z wioski św. Mikołaja, uwielbiana atrakcja świeci pustkami
Maja Lachowicz
Maja Lachowicz 08.11.2020 18:21

Wyjątkowy smutek, Boże Narodzenie inne niż co roku. Przygnębiające doniesienia z wioski św. Mikołaja, uwielbiana atrakcja świeci pustkami

Boże Narodzenie będzie smutne
wikimedia, autor: Zbigniew.czernik (zdjęcie poglądowe)

Boże Narodzenie to radosny czas, w którym wiele się dzieje. Spotkania z rodziną i znajomymi, wspólna zabawa i spacery pośród miejskich dekoracji zwykle wypełniały nam czas. Rok 2020 pokrzyżował nam już plany na Wielkanoc, majówkę i wakacje, a ostatnio na Wszystkich Świętych. Nie inaczej będzie z końcówką grudnia.

Boże Narodzenie, jakiego nie było

Niestety już teraz wiadomo, że najbliższe święta spędzimy w małym gronie najbliższych osób. Ze względu na duże ryzyko zakażeń, nie powinniśmy narażać siebie i innych na zakażenie koronawirusem. Jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych.

Klimat świąt powoli wkracza na ulice miast. W niektórych miejscach pojawiają się ozdoby i świetlne dekoracje, które cieszą oczy przechodniów. O bożonarodzeniowych jarmarkach i spotkaniach w dużym gronie możemy jednak zapomnieć.

Przygnębiające jest również to, w jaki sposób dzieci mogą zobaczyć wioskę św. Mikołaja w Rovaniemi. Każdego roku odwiedzają ją setki tysięcy osób. Właśnie pojawił się oficjalny komunikat od pana z brodą.

- Już czas, aby rozpocząć oczekiwanie na magiczny okres świąt Bożego Narodzenia; nie możemy zapomnieć o pandemii, ale nie może nas to powstrzymać od cieszenia się tą najbardziej wyjątkową chwilą w roku – powiedział święty Mikołaj. 

Transmisja on-line

Niestety nikomu nie było dane zobaczyć go na żywo. Tegoroczna inauguracja była transmitowana przez Internet, więc o świąteczny klimat było trudno. W sobotę, na około 7 tygodni przed świętami rozpoczęło się oczekiwanie na najsmutniejsze Boże Narodzenie od lat.

- Upływający rok jest wyjątkowy i wygląda na to, że cień pandemii przykryje świat na dłużej - przyznał św. Mikołaj w swoim przesłaniu. Przypomniał jednak,, że "nadal możemy cieszyć się świętami w gronie najbliższych, pamiętając o tym, aby przestrzegać wytycznych i zaleceń dotyczących bezpieczeństwa".

Święty Mikołaj starał się podtrzymać wszystkich na duchu - Gdy ludzie pytają, czego ja życzę sobie na święta, to w tym roku ponad wszystko chciałbym, by ludzie doświadczyli świąt jako relaksującego i szczęśliwego czasu, który da nam sił - powiedział.

Nie zabrakło prezentu

Wioska w Rovaniemi zwykle przyjmowała ok. 500 tys. gości z całego świata, z czego 100 tys. przybywało w grudniu. W tym roku z powodu ograniczeń w podróżowaniu nikt nie spodziewa się tłumów - na razie są to pojedyncze osoby.

Miasto Rovaniemi jak co roku podarowało symboliczny prezent organizacji UNICEF (Fundusz Narodów Zjednoczonych Pomocy Dzieciom). Burmistrz miasta Ulla-Kirsikka Vainio poinformowała, że przekazano ponad 9 tys. euro na rzecz potrzebujących dzieci.

Źródło: RMF 24

Tagi: Atrakcje