Skalne miasto też w Polsce.Fot. Wikipedia.org/Tomasz Przywecki/CC BY 3.0/

W Polsce też mamy Skalne Miasto. Tysiące Polaków nawet nie wie

Skalne miasto w Polsce? Tak, i to w bardzo turystycznym regionie kraju. Okazuje się, że prawdziwa ciekawostka dla miłośników nieco bardziej egzotycznych krajobrazów, jest tuż pod przysłowiowy nosem.

Skalne miasto znajduje się na południu Polski, co nie powinno dziwić - polskie góry faktycznie skrywają wiele turystycznych pereł. Ten punkt zaś jest o tyle wyjątkowy, że przyjechała tu nawet ekipa z Hollywood.

Gdzie jest polskie skalne miasto?

Redakcja ChilliZet zdradza, że skalne miasto znajduje się w południowo-zachodniej Polsce w paśmie Sudetów Środkowych. Ściany kompleksu tworzą naprawdę imponujące korytarze, a szczyty wyjątkowej konstrukcji cieszą się wysokością nawet 850 m n.p.m. Ten specyficzny labirynt ma nawet swoją nazwę - turyści poszukujący niecodziennej atrakcji powinni pytać o Błędne Skały.

Skalne miasto w Błędnych to także świetna propozycja dla miłośników trekingu. Przez pasmo biegnie kilka szlaków m.in. z tym od Dusznik-Zdroju do Karłowa na czele. Jest także porównywalna ścieżka z Polanicy-Zdroju do Karłowa. Co więcej, okolice polskich Sudetów cieszą się popularnością także poza granicami kraju. To tutaj kręcono niektóre sceny do słynnej ekranizacji Lewisa.

Skalne miasto w Narnii

Góry Stołowe były istotną lokacją przy okazji prac nad drugą odsłoną “Opowieści z Narnii”. Po tym jak ekipa filmowa odwiedziła Podlasie, twórców zainteresowało również skalne miasto. Za tło w scenie snu Łucji (granej przez Georgie Henley) robiły okolice Wodospadu Kamieńczyk i labiryntu Błędne Skały. To tam dziewczynka widzi chyba najbardziej znaną postać, z której film słynie w świecie kinematografii– lwa Aslana, mitycznego króla Narnii.

Niestety, aktorzy nie przyjechali do Polski, a ich bohaterowie zostali dodani do polskich gór komputerowo. Wszystkie efekty specjalne były wykonywane w hali produkcyjnej w Nowej Zelandii. Co ciekawe, nie tylko skalne miasto miało swoje pięć minut w Hollywood. W netflixowskim Wiedźminie pojawia się zamek Ogrodzieniec z okolic Krakowa. Zabytek pojawił się w 8. odcinku serialu.

Źródło: ChilliZet

Następny artykuł