Turysci.pl
Film Opowieści z Narni kręcono w Polsce!

Fot. Wikimedia Commons

W Polsce kręcono Opowieści z Narni. Przepiękne miejsce, warto odwiedzić

16 Marca 2022

Autor tekstu:

Bartek Wojnowski

Udostępnij:

Film Opowieści z Narni znany jest na całym świecie, jednak nie każdy wie, że część scen była kręcona również w Polsce. Gdzie powstawał film na podstawie książek Lewisa?

Film cieszy się niesłabnącą popularnością od dnia premiery, a warto wspomnieć, że pierwsza część na ekrany kin weszła 15 lat temu – w 2005 roku. Co ciekawe, kluczowe sceny powstawały m.in. w polskich górach.

Turcja

Polscy turyści trzy razy częściej wybierali Turcję

CZYTAJ DALEJ

Film prawie polski

Już w pierwszej części serii znajdziemy kilkusekundowe ujęcia z Białowieskiego Parku Narodowego. Zamarznięte jezioro z filmu to tak naprawdę zalew Siemianówka. O przeniesieniu sceny na Podlasie zdecydował pierwszy scenarzysta Grant Major. Przyjechał do Polski w 2001 roku, aby nagrać próbki materiału i przedstawić je ekipie. Oprócz Białowieży brał pod uwagę również Biebrzański Park Narodowy, Narwiański Park Narodowy i Puszczę Knyszyńską. Ostatecznie wygrała Białowieża i tam też udał się sam reżyser produkcji, Andrew Adamson.

Kilka ujęć powstało również na Dunajcu i w Górach Stołowych, które większą rolę odegrają w 2008 roku przy okazji premiery drugiej części serii - Opowieści z Narnii: Książę Kaspian.

Łucja nie była w Polsce

Góry Stołowe były istotną lokacją przy okazji kręcenia Księcia Kaspiana. Za tło w scenie snu Łucji (granej przez Georgie Henley) robiły okolice Wodospadu Kamieńczyk i labiryntu Błędne Skały. To tam dziewczynka widzi chyba najbardziej znaną postać, z której film słynie w świecie kinematografii– lwa Aslana, mitycznego króla Narnii. Niestety, aktorzy nie przyjechali do Polski, a ich bohaterowie zostali dodani do polskich gór komputerowo. Wszystkie efekty specjalne były wykonywane w hali produkcyjnej w Nowej Zelandii.

Warto wspomnieć, że też inne światowe produkcje korzystały z polskich atrakcji turystycznych. Dla przykładu netflixowski Wiedźmin był kręcony w zamku Ogrodzieniec koło Krakowa. Zabytek pojawił się w 8. odcinku serialu.

Reklama

Złote Dni Travelist - trwa ekskluzywna WYPRZEDAŻ hoteli. Promocje do -65%! Sprawdź >>

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Tylko 1 na 10 turystów odpowie na wszystkie pytania poprawnie. 7 stolic dla prawdziwych obieżyświatów

Pytanie 1 z 7

Na rozgrzewkę: które miasto jest stolicą Czarnogóry?

Źródło: 1001miejsc.pl

Bartek WojnowskiAutor

Student dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. W chwilach wolnych od prac redakcyjnych, pisze dalej, tylko bardziej hobbystycznie. Poza klawiaturą czyta, głównie o szerokopojętym Wschodzie. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Gwałtowne pogorszenie pogody na północy Polski. Będzie niebezpiecznie

Czytaj więcej >

Polska

Klientki nie zapłaciły za dania w restauracji. "Napiwek" dla kelnerek rozpętał burzę w sieci

Czytaj więcej >

Polska

Kolejny poważny wypadek w Tatrach. Turysta zsunął się 300 m z Rysów

Czytaj więcej >

Polska

Skandal podczas lotu z Polski. Steward pił alkohol na pokładzie samolotu

Czytaj więcej >

Polska

Pociąg "Słoneczny" powraca na tory. Podano nowe ceny biletów

Czytaj więcej >

Polska

Kolizja samolotów na lotnisku Chopina. Wiadomo, ile wyniesie opóźnienie

Czytaj więcej >