Film Opowieści z Narni kręcono w Polsce!Fot. Wikimedia Commons

W Polsce kręcono Opowieści z Narni. Przepiękne miejsce, warto odwiedzić

Film Opowieści z Narni znany jest na całym świecie, jednak nie każdy wie, że część scen była kręcona również w Polsce. Gdzie powstawał film na podstawie książek Lewisa?

Film cieszy się niesłabnącą popularnością od dnia premiery, a warto wspomnieć, że pierwsza część na ekrany kin weszła 15 lat temu – w 2005 roku. Co ciekawe, kluczowe sceny powstawały m.in. w polskich górach.

100 strażaków ruszyło do akcji, ogromny ogień strawił część molo. Informacja o gigantycznym pożarze za granicą100 strażaków ruszyło do akcji, ogromny ogień strawił część molo. Informacja o gigantycznym pożarze za granicąCzytaj dalej

Film prawie polski

Już w pierwszej części serii znajdziemy kilkusekundowe ujęcia z Białowieskiego Parku Narodowego. Zamarznięte jezioro z filmu to tak naprawdę zalew Siemianówka. O przeniesieniu sceny na Podlasie zdecydował pierwszy scenarzysta Grant Major. Przyjechał do Polski w 2001 roku, aby nagrać próbki materiału i przedstawić je ekipie. Oprócz Białowieży brał pod uwagę również Biebrzański Park Narodowy, Narwiański Park Narodowy i Puszczę Knyszyńską. Ostatecznie wygrała Białowieża i tam też udał się sam reżyser produkcji, Andrew Adamson.

Kilka ujęć powstało również na Dunajcu i w Górach Stołowych, które większą rolę odegrają w 2008 roku przy okazji premiery drugiej części serii - Opowieści z Narnii: Książę Kaspian.

Łucja nie była w Polsce

Góry Stołowe były istotną lokacją przy okazji kręcenia Księcia Kaspiana. Za tło w scenie snu Łucji (granej przez Georgie Henley) robiły okolice Wodospadu Kamieńczyk i labiryntu Błędne Skały. To tam dziewczynka widzi chyba najbardziej znaną postać, z której film słynie w świecie kinematografii– lwa Aslana, mitycznego króla Narnii. Niestety, aktorzy nie przyjechali do Polski, a ich bohaterowie zostali dodani do polskich gór komputerowo. Wszystkie efekty specjalne były wykonywane w hali produkcyjnej w Nowej Zelandii.

Dzisiaj grzeje: 1. Poszli na nabożeństwo, ok. 40 osób zakażonych koronawirusem. Niewiarygodne wiadomości od naszych sąsiadów
2. Zakaz podlewania ogrodów coraz częstszy. Czy trzeba się do niego stosować?

Warto wspomnieć, że też inne światowe produkcje korzystały z polskich atrakcji turystycznych. Dla przykładu netflixowski Wiedźmin był kręcony w zamku Ogrodzieniec koło Krakowa. Zabytek pojawił się w 8. odcinku serialu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ognisko koronawirusa w kościele. 40 osób zakażonych po nabożeństwie
  2. Chłopiec zobaczył swojego zaginionego mopsa. Reakcja dziecka wyciska łzy z oczu
  3. Tysiące Polaków mogą poczuć ogromne rozczarowanie. Chodzi o Boże Ciało
  4. Pandemia uderzyła, tysiące zachorowań i zmarłych. Nowy kraj na drugim miejscu najbardziej poszkodowanych na świecie
  5. Najpiękniejsza pilot na świecie? Podbija serca internautów
  6. Smutna wiadomość z samego rana. Znany piłkarz nie żyje. Zginął w tragicznym wypadku, miał tylko 45 lat

Źródło: 1001miejsc.pl

Następny artykuł