Turysci.pl
Film Opowieści z Narni kręcono w Polsce!

Fot. Wikimedia Commons

W Polsce kręcono Opowieści z Narni. Przepiękne miejsce, warto odwiedzić

22 Maja 2020

Autor tekstu:

Bartek Wojnowski

Udostępnij:

Film Opowieści z Narni znany jest na całym świecie, jednak nie każdy wie, że część scen była kręcona również w Polsce. Gdzie powstawał film na podstawie książek Lewisa?

Film cieszy się niesłabnącą popularnością od dnia premiery, a warto wspomnieć, że pierwsza część na ekrany kin weszła 15 lat temu – w 2005 roku. Co ciekawe, kluczowe sceny powstawały m.in. w polskich górach.

Film prawie polski

Już w pierwszej części serii znajdziemy kilkusekundowe ujęcia z Białowieskiego Parku Narodowego. Zamarznięte jezioro z filmu to tak naprawdę zalew Siemianówka. O przeniesieniu sceny na Podlasie zdecydował pierwszy scenarzysta Grant Major. Przyjechał do Polski w 2001 roku, aby nagrać próbki materiału i przedstawić je ekipie. Oprócz Białowieży brał pod uwagę również Biebrzański Park Narodowy, Narwiański Park Narodowy i Puszczę Knyszyńską. Ostatecznie wygrała Białowieża i tam też udał się sam reżyser produkcji, Andrew Adamson.

Kilka ujęć powstało również na Dunajcu i w Górach Stołowych, które większą rolę odegrają w 2008 roku przy okazji premiery drugiej części serii - Opowieści z Narnii: Książę Kaspian.

Łucja nie była w Polsce

Góry Stołowe były istotną lokacją przy okazji kręcenia Księcia Kaspiana. Za tło w scenie snu Łucji (granej przez Georgie Henley) robiły okolice Wodospadu Kamieńczyk i labiryntu Błędne Skały. To tam dziewczynka widzi chyba najbardziej znaną postać, z której film słynie w świecie kinematografii– lwa Aslana, mitycznego króla Narnii. Niestety, aktorzy nie przyjechali do Polski, a ich bohaterowie zostali dodani do polskich gór komputerowo. Wszystkie efekty specjalne były wykonywane w hali produkcyjnej w Nowej Zelandii.

Warto wspomnieć, że też inne światowe produkcje korzystały z polskich atrakcji turystycznych. Dla przykładu netflixowski Wiedźmin był kręcony w zamku Ogrodzieniec koło Krakowa. Zabytek pojawił się w 8. odcinku serialu.

Źródło: 1001miejsc.pl

Podobne artykuły

dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >
Rodzina w Tatrach deptała krokusy

Polska

Turyści deptali krokusy. TPN promuje akcję „Ani kroku(s) dalej!"

Czytaj więcej >