Świątynia Opatrzności Bożej - kontrowersyjna atrakcja stolicy.Fot. Wikipedia.org/Adrian Grycuk/CC BY-SA 3.0 PL/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en

Widzieliście Świątynię Opatrzności Bożej w Warszawie? Turyści mają mieszane uczucia

Świątynia Opatrzności Bożej w Warszawie budzi skrajne emocje wśród odwiedzających. Nie chodzi jednak przede wszystkim o kwestie religijne, a wątpliwą konstrukcję i kontrowersyjny styl. Czy byliście już w kościele na Wilanowie?

Świątynia Opatrzności Bożej na stołecznym Wilanowie jest o tyle dyskusyjna, że z jednej strony znajduje się tu m.in. Panteon Wielkich Polaków, czy Muzeum Jana Pawła II, lecz z drugiej - przeważa chłodna faktura budynku, monumentalizm i według niektórych - bezguście.

Świątynia Opatrzności Bożej - wizytówka Wilanowa?

Warszawski Wilanów słynie z takich atrakcji, jak Muzeum Pałacu Króla Jana III, jednak to Świątynia Opatrzności Bożej wiedzie prym w kategorii tych bardziej kontrowersyjnych punktów dzielnicy. Zwolennicy projektu podkreślają, że jest to miejsce, gdzie zrealizowano inicjatywy kulturalne kościoła katolickiego. Oponenci z kolei uderzają w tony bardziej architektoniczne.

Świątynia Opatrzności Bożej w oczach niektórych zwiedzających to “wyciskarka do cytryn”, “reaktor jądrowy”, czy “rakieta”. Kontrowersyjny jest również sposób finansowania projektu. Pierwotne środki miały pochodzić z Instytutu Pamięci Narodowej, jednak instytucja jest organem publicznym, a nie wyznaniowym. Taką argumentacją posługiwali się m.in. posłowie SLD. Co ważne, ostatnio głośno było również o stołecznym Mokotowie.

Byliście już w Świątyni Opatrzności Bożej na Wilanowie? Co uważacie o kontrowersyjnym projekcie? Dajcie znać w komentarzach!

Wyświetl ten post na Instagramie.

W każdą środę pokazujemy Wam stolicę z wysoka w serii #nowawarszawa_zdrona ✈️ Dzisiaj naszym pilotem jest Andrzej Szewczyk @szewocom:➡️"Wyciskarka do cytrusów, Makabryła, Kloc - architekturę Świątyni Opatrzności Bożej naprawdę trudno obronić. Wśród czteropiętrowych osiedli budynek przytłacza. Spróbowałem spojrzeć na kościół z perspektywy, w której nie widać tej góry betonu. Po więcej zapraszam do siebie."⬅️ #nowawarszawa ???? #cityview #Warszawa #Warsaw #Варшава #Warschau #Polska #Poland #Polen #Польша #polonia #Europa #Europe #Европа #architektura #miasto #budynek #sierpień #lato #wakacje #dron #drone #środa #wilanów #miasteczkowilanow #panorama #kościół #świątynia #niebo

Post udostępniony przez Nowa Warszawa | Portal (@nowawarszawa)

Źródło: Wikipedia.org

Następny artykuł