Turysci.pl
wawel zbadali georadarem

Fot. pixabay.com/ tevenet

Zbadają georadarem okolice Wawelu. Powód zdumiewa

27 Października 2020

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Wawel jest ważnym miejscem z powodu swojej bogatej historii. Został zbadany przez ekspertów georadarem. Powód jest zdumiewający. Badanie pomoże wyjaśnić, co tak naprawdę znajduje się u stóp zamku. Wielu może być zaskoczonych.

Wawel jest jednym z najważniejszych i najchętniej odwiedzanych zabytków w Polsce. Był siedzibą pokoleń królów, a jego wkład w polską historię i kulturę jest nieoceniony. Specjaliści prowadzą badania w celu ustalenia, co tak naprawdę znajduje się u jego podnóża.

Wawel zbadany od samych podstaw

Specjaliści z krakowskiego Przedsiębiorstwa Badań Geofizycznych i naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej podjęli się wyjątkowego zadania. Zbadali przy pomocy georadaru teren ok. 200 metrów kwadratowych u stóp Wawelu – podał Urząd Miasta Krakowa.

- Badania miały za cel określenie, gdzie dokładnie znajduje się XV-wieczna Brama Poboczna i pozostałości dawnych murów miejskich. Wszystko po to, by można było w sposób niekolidujący z pozostałościami tych zabytków poprowadzić sieć ciepłowniczą od ulicy Podzamcze aż do ulicy Kanoniczej - powiedział PAP kierownik biura prasowego krakowskiego magistratu Dariusz Nowak.

Brama Poboczna została wyburzona w 1822 r. wraz z częścią murów miejskich, podczas akcji "porządkowania miasta". Wcześniej znajdowała się u zbiegu ulic Kanoniczej i Podzamcze. Było to jedno z przejść prowadzących na Wawel. Szerokość bramy przed wiekami musiała umożliwiać przejazd wozom konnym. Mogła wynosić więc nawet 3 metry.

Badania georadarowe, prowadzone w pobliżu Domu Długosza, zostały wykonane na zlecenie Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Przeprowadzono je na głębokości 2 metrów w celu zlokalizowania dokładnego miejsca, w którym znajdowała się brama.

Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Krakowie wyraził zgodę na użycie tej nieinwazyjnej metody badawczej. Pozwoliła ona na ustalenie dokładnej lokalizacji reliktów średniowiecznych murów i konstrukcji inżynieryjnych, a także miejsca zniszczonych w trakcie układania w tym rejonie w połowie XIX wieku sieci wodociągowej i kanalizacyjnej.

Wszystkie badania wykonane zostały w celu podłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej szeregu zabytkowych budynków na ulicy Kanonicznej. Wśród nich m.in. obiekty należące do Archidiecezji Krakowskiej, budynki rektoratu Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II oraz Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków Krakowie.

Zamek na Wawelu zachwyca turystów z całego świata

Zamek królewski na Wawelu był na przestrzeni wieków wielokrotnie rozbudowywany i odnawiany. Głównym powodem jego ciągłej odbudowy były liczne pożary, grabieże i przemarsze obcych wojsk, połączone z niszczeniem rezydencji. Z tego powodu zaobserwować możemy mieszające się style z różnych okresów architektonicznych.

Jego szata zewnętrzna, jak i wnętrza mają charakter renesansowy, barokowy, a także częściowo klasycystyczny. Z powodu licznych renowacji nie da się jednoznacznie określić jego stylu. Zamek posiada również dziedziniec z krużgankami arkadowymi, bramę wjazdową i pięć wież mieszkalnych.

Obecnie na terenie zamku znajduje się jedno z najpopularniejszych muzeów w Polsce, gdzie każdego roku zjeżdżają się turyści z całego świata. Wśród ekspozycji stałych zobaczyć możemy między innymi Reprezentacyjne Komnaty Królewskie i Prywatne Apartamenty Królewskie, Skarbiec Koronny i Zbrojownię, a także wystawę Sztuka Wschodu.

Źródło: Onet

Podobne artykuły

dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >
Rodzina w Tatrach deptała krokusy

Polska

Turyści deptali krokusy. TPN promuje akcję „Ani kroku(s) dalej!"

Czytaj więcej >