Turysci.pl
Malbork nowe odkrycie

Fot. wikimedia.commons/ Gregy/ CC BY-SA 3.0 PL/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.pl

Niewiarygodne odkrycie w Malborku. Aż trudno uwierzyć

11 Sierpnia 2020

Autor tekstu:

Maja Lachowicz

Udostępnij:

Malbork jest uwielbiany przez turystów, którzy chętnie powracają do ogromnego zamku. Właśnie dokonano nowego odkrycia, które zaciekawi odwiedzających. Prawda kryła się pod powierzchnią ziemi i czekała, by ujrzeć światło dzienne.

Malbork skrywa jeszcze wiele tajemnic, które próbują odkryć archeolodzy. Właśnie zauważyli, że doszło do fatalnej pomyłki przy odbudowie zamkowych murów. Ich kształt w średniowieczu był inny, niż przypuszczali badacze w XX wieku. Prace wykopaliskowe ujawniły pewien szczegół, którego nikt nie spodziewał się w czasie rutynowych prac na odcinku przy przystani pasażerskiej nad Nogatem. 

Malbork nie został jeszcze do końca odkryty

Od połowy czerwca prowadzone są prace na Międzymurzu Zachodnim w pobliżu bramy przy zejściu nad Nogat. Archeolodzy spodziewali się znaleźć elementy ceramiki, wyposażenia domów, w tym dużo kafli piecowych datowanych na XVIII, XIX wiek. Nie zawiedli się, lecz ich uwagę przykuły szalunki tkwiące głęboko pod ziemią. Okazało się, że stare plany budynku przedstawiały jego prawdziwy obraz, a osoby odpowiedzialne za odbudowę murów w drugiej połowie XX wieku się pomyliły.

- Wiadomo było, że w tym miejscu była zabudowa XVIII-, XIX-wieczna, z początku XX wieku. Stały tutaj po prostu nieduże domy mieszkalne. Jednak odkryliśmy też na tym odcinku fragment muru, co świadczy o tym, że obecna rekonstrukcja nie została zbudowana na miejscu średniowiecznego muru zamku. On biegł całkowicie po innej linii i można powiedzieć, że „przeciął” nam wykopy. Obecny mur łagodnie zakręca, a ten średniowieczny szedł prostą linią pod kątem - wyjaśnił dr Bogusz Wasik z działu konserwacji zamku Muzeum Zamkowego w Malborku cytowany przez dziennik Bałtycki.

Trzeba zmienić plany budowy budynku

Archeolodzy odsłonili pełną wysokość średniowiecznej konstrukcji łącznie ze stopą fundamentu. Wykop ma około 4 metrów głębokości. Najniżej położone warstwy świadczą o pierwszych umocnieniach tych terenów, które nie były sprzyjające dla budowniczych. Mury od strony Nogatu były podmywane i wymagały nieustannej obserwacji. Odkryty fragment muru jest wyraźnie odchylony od pionu, co świadczy o konieczności jego rozbiórki jeszcze w XIX wieku. Budynek, który miał powstać w tym miejscu, zostanie zbudowany gdzie indziej. To nie jedyna inwestycja w turystycznym mieście. Niedawno została oddana do użytku inna atrakcja.

Jeżeli chcielibyście podzielić się historią ze swoich wakacji, rachunkiem z turystycznego miejsca, bulwersującą lub interesującą sytuacją, która Was spotkała lub której byliście świadkami podczas urlopu, zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: redakcja@turysci.pl.

Źródło: Dziennik Bałtycki

Po przepiękne zdjęcia i ciekawe treści turystyczne zapraszamy również na naszego Instagrama

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Podobne artykuły

Zatonęła łódź na Mazurach

Polska

Na Mazurach w niedzielę wiał silny wiatr. „Nie wszyscy żeglarze radzą sobie w takich warunkach"

Czytaj więcej >

Polska

Śmierć w Tatrach. Turysta prawdopodobnie skoczył z Kościelca

Czytaj więcej >
Nowe przepisy wjazdu do Polski

Polska

Zmiana zasad wjazdu do Polski, a od środy otwarcie kolejnych przejść granicznych z Ukrainą

Czytaj więcej >
Atak na plażowicza w Kryspinowie

Polska

Atak na plażowicza w Kryspinowie. Zwrócił uwagę ludziom pływającym rowerkiem wodnym

Czytaj więcej >
PKP znosi limit

Polska

Od 26 czerwca zmiany w pociągach PKP. Znikają limity zajętości

Czytaj więcej >
Przedłużenie Polskiego Bonu Turystycznego. Głos z Kancelarii Prezydenta

Polska

Obecnie nie trwają prace nad przedłużeniem Polskiego Bonu Turystycznego

Czytaj więcej >