Turysci.pl
kot na wzgórzu

fot. -/AFP/East News

Widzieliście niezwykłe odkrycie na wzgórzu? Od tysięcy lat nikt nie wiedział, co przedstawia rysunek

20 Października 2020

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Kot na środku pustyni? Okaz ma 37 metrów długości i do niedawna był niezauważony. Nieprawdopodobne odkrycie na skalę światową. Wszystko zmieniło się podczas prac, mających poprawić dostęp do jednego ze turystycznych wzgórz.

Kot na piaszczystym zboczu wzgórza ma ponad 2100 lat, jednak dopiero teraz został odkryty i zbadany przez naukowców. Nieprawdopodobne odkrycie miało miejsce w dolinie, która jest prawdziwym turystycznym hitem dla osób odwiedzających państwo.

Ogromy kot na wzgórzu zachwycił naukowców

Rysunek kota odkryto podczas prac mających poprawić dostęp do jednego ze wzgórz w dolinie Nazca. Właśnie w tym miejscu znajdują się inne słynne geoglify, m.in. kolibra, orki, czy małpy. Przez lata badaczom udało się odsłonić kilka większych i mniejszych figur, jednak wciąż odkrywane są nowe.

- Figura była ledwo widoczna i mogła zniknąć, ponieważ znajduje się na dość stromym zboczu, które jest podatne na skutki naturalnej erozji. W ciągu ostatniego tygodnia geoglif został wyczyszczony i zakonserwowany, przedstawia sylwetkę kota z profilu, z głową skierowaną do przodu – podało w komunikacie ministerstwo kultury Peru.

Naukowcy szacują, że kot może mieć około 37 metrów długości oraz wyraźnie zaznaczone linie o różnych szerokościach - od 30 cm do 40 cm. Twierdzą ponadto, że rysunek powstał około roku 200-100 p.n.e.

– To uderzające, że wciąż znajdujemy nowe dane, ale wiemy też, że można znaleźć ich więcej. W ciągu ostatnich kilku lat korzystając z dronów możemy robić zdjęcia zboczy – mówi cytowany przez „The Guardian”Efe Johny Isla, główny archeolog Peru zajmujący się badaniem geoglifów Nazca.

W ciągu ostatnich kilku lat odkryto około 80 do 100 nowych rysunków w dolinach Nazca i Palpa. Wszystkie geoglify były wcześniejsze niż te przypisywane kulturze Nazca. Kot miał powstać w późnej erze Paracas, która trwała od ok. 500 r. p.n.e. do 200 r. n.e.

– Są mniejsze, narysowane na zboczach wzgórz i wyraźnie należą do wcześniejszej tradycji – przyznaje Isla. – Wiemy to z porównania ikonografii. Na tekstyliach z tamtego okresu można było dostrzec ptaki, koty i ludzi, które łatwo można zestawić z tymi – powiedział archeolog.

fot. -/AFP/East News

żródło: National Geographic

Podobne artykuły

dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >
Rodzina w Tatrach deptała krokusy

Polska

Turyści deptali krokusy. TPN promuje akcję „Ani kroku(s) dalej!"

Czytaj więcej >