Turysci.pl
Wigry z niebezpiecznym lokatorem.

Fot. Wikipedia.org/Maarek75/CC BY 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/deed.en (zdjęcie poglądowe)

Popłoch turystów nad Wigrami. Widzieli niebezpieczne zwierzę

13 Sierpnia 2020

Autor tekstu:

Bartek Wojnowski

Udostępnij:

Wigry stały się nowym domem dla niebezpiecznego gatunku, który może wywołać sporo zamieszania w lokalnym ekosystemie. Jak przyznają sami przedstawiciele Wigierskiego Parku Narodowego, osobnik jest wyjątkowo niebezpieczny, a jego pochodzenie stało s

Wigry odnotowały obecność gatunku, który nie występuje w Polsce, a lokalny klimat może przełożyć się albo na natychmiastową zagładę osobnika, albo - wyjątkowo dużą ekspansję zwierzęcia w miejscowym ekosystemie. Wszystko to zależy od intensywności tegorocznej zimy, jednak już w grudniu może być za późno.

Wigry z nowym lokatorem. Gorszy niż bohaterka “Starsza pani musi zniknąć”

Jeśli ktokolwiek oglądał produkcję z Benem Stillerem w roli głównej, wie, że niektórzy lokatorzy są nad wyraz uciążliwym elementem osiedlowego krajobrazu. O tym mogli się przekonać również mieszkańcy Wigierskiego Parku Narodowego. Na swoim Facebooku przedstawiciele WPN opublikowali wpis, w którym informują turystów o nowym gatunku żółwia, który z niewiadomych przyczyn pojawił się w okolicach. Tym samym Wigry “zyskały” wyjątkowo niebezpiecznego lokatora, dla którego polska zima w dobie rekordowych temperatur, nie musi stanowić większego problemu. 

Zważywszy na specyficzne ułożenie płytek na pancerzu osobnika, pracownicy WPN stwierdzili, że nie jest to typowy dla tych okolic żółw błotny (ostatnio zaobserwowany w latach 70.). Wigry zamieszkał tzw. żółw żółtobrzuchy - wyjątkowo niebezpieczny gatunek dla lokalnej fauny i flory. W wyniku “wprowadzenia się” kalifornijskiego kuzyna, inne gatunki muszą liczyć się ze sporymi stratami. Najbardziej narażone są bowiem niektóre gady, płazy oraz bezkręgowce.

Apel WPN do turystów. Wigry o “niechcianych” mieszkańcach Parku

Fotografię pochodzącego z Kalifornii żółwia żółtobrzuchego przesłał do Wigierskiego Parku Narodowego najprawdopodobniej jeden z turystów. Przy okazji nagłośnienia sprawy nowego lokatora okolicznych bagien, pracownicy Parku apelują do urlopowiczów, aby informowali o podobnych przypadkach, a w sytuacji spotkania się z gadem oko w oko, uważali na palce. Ten gatunek jest wyjątkowo łapczywy na wszystkie osobniki, w tym - ludzi. O ile pewne trudności będzie miał z ucztą urlopowicza, to większych problemów nie odnotuje w przypadku mniejszych gatunków. Stąd też druga odezwa WPN - Wigry nie są miejscem do wypuszczania obcych osobników. Takie incydenty mogą być gwoździem do trumny lokalnego ekosystemu.

- [...] nigdy nie wypuszczajcie do środowiska przyrodniczego zwierząt pochodzących z innych kontynentów, czy nawet innych rejonów Europy. Jeśli natomiast zdarzy wam się spotkać takiego „podejrzanego” osobnika w przyrodzie, starajcie się, w miarę możliwości, schwytać zwierzę i przywieźć do odpowiednich instytucji, zajmujących się ochroną przyrody, np. do parku narodowego - czytamy w komunikacie WPN.

Jeżeli chcielibyście podzielić się historią ze swoich wakacji, rachunkiem z turystycznego miejsca, bulwersującą lub interesującą sytuacją, która Was spotkała lub której byliście świadkami podczas urlopu, zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: redakcja@turysci.pl.

Źródło: Facebook.com/ Wigierski Park Narodowy/ TVP Info

Po przepiękne zdjęcia i ciekawe treści turystyczne zapraszamy również na naszego Instagrama

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Podobne artykuły

góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >
Ksiądz błogosławił w Szczyrku

Polska

Ksiądz ze Skrzycznego błogosławił turystom i mieszkańcom. Mogli cieszyć się Beskidami

Czytaj więcej >
Zamykają turystyczny szlak na Gubałówkę

Polska

Zamykają szlak turystyczny na Gubałówkę. Na wniosek właścicieli gruntów

Czytaj więcej >
Policja kontroluje hotele w Szklarskiej Porębie

Polska

Masowa kontrola hoteli i pensjonatów w Szklarskiej Porębie

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >