Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Polska

Polska

prognoza pogody dla terenów górskich
17.03.2021 08:17 Ostrzeżenia IMGW dla terenów górskich w Polsce. Intensywne opady śniegu, możliwe zawieje i zamiecie śnieżne

Prognoza pogody na najbliższe godziny, dla terenów górskich i podgórskich na południu Polski, jest bardzo niepokojąca. IMGW wydał pilne ostrzeżenia dla mieszkańców i turystów, które obowiązują do godziny 15:00 lub 18:00 w dniu 17 marca. Zagrożenie stwarzają intensywne opady śniegu.IMGW wydało ostrzeżenia dla terenów górskich i podgórskich, obowiązują do 17 marca do godziny 15:00 lub 18:00, zależnie od regionuMiejscowy przyrost pokrywy śnieżnej może wynosić do 15 cm, a miejscami nawet powyżej 20 cmW Karkonoszach, na Babiej Górze i w Tatrach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowegoPrognoza pogody na najbliższe godziny dla południowych części województw małopolskiego, dolnośląskiego oraz śląskiego, jest bardzo niepokojąca. IMGW wydało 1 stopień zagrożenia opadami śniegu, których prawdopodobieństwo określane jest na 80 proc.

Wojciech Cejrowski wrócił do TVP
16.03.2021 14:43 Wojciech Cejrowski wrócił do telewizji. Pierwsze odcinki oglądało ponad 900 tys. fanów

Wojciech Cejrowski po dziesięciu latach wrócił do TVP2 ze swoim programem podróżniczym „Boso przez świat". Średnio ponad 900 tys. widzów oglądało turystyczne przygody celebryty, który na początek postanowił przybliżyć fanom Peru i Państwo Inków. Wojciech Cejrowski znów pokazuje widzom egzotyczne zakątki świata w telewizjiPierwsze odcinki przyciągnęły ponad 900 tys. widzówPodróżnik zapowiada czternaście filmów z PeruWojciech Cejrowski znów pojawił się w Telewizji Polskiej. Od 28 lutego do 14 marca 2021 roku wyemitowano trzy odcinki produkcji polskiego podróżnika, które cieszyły się znaczną popularnością wśród widzów, a to dopiero początek.

Rząd planuje ogólnopolski lockdown na Wielkanoc
16.03.2021 12:43 RMF: Polsce grozi lockdown. Co z wyjazdami turystów na ferie świąteczne?

RMF24 przekazało nieoficjalne wiadomości dotyczące planów rządu na czas nadchodzących Świąt Wielkanocnych. Rzekomo poważnie rozważane ma być wprowadzenie ogólnopolskiego lockdownu, który działać by miał na podobnych zasadach, jak te obowiązujące obecnie na Warmii i Mazurach oraz w woj. pomorskim, mazowieckim i lubuskim. RMF24 informuje, że jeśli w czwartek będzie ponad 25 tys. nowych zakażeń, to możliwe będzie wprowadzenie ogólnopolskiego lockdownu Zakazy wyglądać mają podobnie jak te w woj. pomorskim, co oznacza. że polska branża turystyczna może znów zostać zupełnie zamrożonaWielu Polaków planowało spędzenie Świąt Wielkanocnych w Zakopanem, Karpaczu lub Szklarskiej Porębie. Te plany mogą zostać uniemożliwioneKrzysztof Berenda, dziennikarz RMF24, dowiedział się nieoficjalnie, że rząd jest gotowy wprowadzić lockdown na terenie całej Polski. Warunkiem takiego działania jest przekroczenie granicy 25 tys. nowych zakażeń w czwartek. Adam Niedzielski w poniedziałek poinformował, że decyzja ma zapaść jeszcze w tym tygodniu.

zarobki stewardes ryanair i wizzair
16.03.2021 11:52 Ile zarabia stewardesa pracująca na pokładzie samolotu?

Ryanair oferuje członkom swojej załogi najwyższe stawki wśród linii lotniczych w Polsce. Choć gwarantowana pensja nie robi aż takiego wrażenia, to średnie stawki, po doliczeniu dodatków, można już uznać za przyzwoitą wypłatę. Stewardesy w Ryanair nie zarabiają miesięcznie mniej niż ok. 4180 złDzięki dodatkom załoga samolotów irlandzkiej linii dostaje co miesiąc średnio 8000-10000 zł Ryanair oferuje najlepsze zarobki w Polsce dla swoich pracowników. Nie ma takich stawek nawet w Polskich Liniach Lotniczych LOTRyanair jest jedną z najpopularniejszych, tanich linii lotniczych w Europie i może nie kojarzyć się z luksusem i wysokimi zarobkami. Okazuje się jednak, że jest wręcz przeciwnie - irlandzki przewoźnik oferuje swoim pracownikom pokładowym najwyższe stawki w naszym kraju.

wyjazd w beskidy
15.03.2021 17:51 Polacy nie rezygnują z wyjazdów, już rezerwują noclegi na majówkę. Upatrzyli sobie jedno miejsce

Wielu Polaków decyduje się na wyjazd mimo trwającej pandemii. Coraz większą popularnością cieszą się również Beskidy, które do tej pory pozostawały w cieniu uwielbianych Tatr. Turyści rezerwują już noclegi na święta i majówkę, a niektórzy już myślą nawet o wakacjach.Wyjazd w czasie pandemii dla niektórych byłby wybawieniem od stresów dnia codziennego. Dlatego coraz więcej turystów decyduje się odwiedzić Beskidy, które są zdecydowanie mniej zatłoczone niż Tatry czy Karkonosze.

Kasprowy Wierch - 85. rocznica powstania kolejki
15.03.2021 13:25 Kolejka na Kasprowy Wierch powstała 85 lat temu. Zdjęcia z budowy robią niesamowite wrażenie

Kasprowy Wierch 85 lat temu po raz pierwszy przyjął turystów, którzy na szczyt wjechali kolejką linową. W ten wyjątkowy dzień zorganizowano w górach małe święto. W internecie pojawiły się też zdjęcia z budowy trasy, które przyprawiają o ciarki. Pierwszy turyści wjechali kolejką linową na Kasprowy Wierch 15 marca 1936 roku Budowa tego wyjątkowego środka transportu trwała 227 dni, a twórcy wykazali się wyjątkową odwagąW 85. rocznicę ukończenia budowy, na szczycie Kasprowego Wierchu zorganizowano huczne święto Kasprowy Wierch jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej lubianych szczytów w polskich Tatrach. Każdego roku odwiedzają to miejsce prawdziwe tłumy, niezależnie od sezonu. Niewielu jednak wie, że kolejka linowa, którą obecnie na górę wjeżdżają tysiące ludzi, uruchomiona została dokładnie 15 marca 1936 roku. Dzisiaj, w rocznicę, zarówno goście, jak i pracownicy, mieli powód do świętowania.

Obostrzenia na Mazowszu
15.03.2021 08:38 Od dzisiaj obostrzenia na Mazowszu i w woj. Lubuskim. Jakie obiekty turystyczne będą zamknięte?

Nowe obostrzenia zaczęły obowiązywać w województwach mazowieckim i lubuskim dzisiaj, 15 marca. Ucierpi w tych rejonach również branża turystyczna - zamnięte zostały hotele, baseny, sauny, solaria i wiele innych obiektów służących turystom. Są również wyjątki od zakazów. 15 marca wchodzą w życie nowe obostrzenia na Mazowszu oraz w woj. lubuskim Zamykane są m.in. hotele, ośrodki spa, sauny, solaria oraz baseny. Wyznaczono nieliczne wyjątki działalności miejsc noclegowychOd 14 marca takie same obostrzenia obowiązują na Pomorzu, zakaz przedłużono też dla Warmii i MazurObostrzenia związane z sytuacją pandemiczną, które są przez rząd wprowadzane lokalnie, w znacznej mierze pogłębiają kryzys branży turystycznej. Zamykane są hotele, stoki narciarskie oraz obiekty w znacznym stopniu utrzymujące się dzięki ruchowi turystycznemu. Taka sytuacja od 15 marca spotka również przedstawicieli tego sektora gospodarczego w województwie mazowieckim i lubuskim.

Nie żyje Amelia Dunin
14.03.2021 22:11 Nie żyje Amelia Dunin, najstarsza krakowska przewodniczka

Nie żyje najstarsza krakowska przewodniczka, pracująca nieprzerwanie od 70 lat. Amelia Dunin zmarła w wieku 93 lat, o jej śmierci poinformował Instytut Pamięci Narodowej, z którym współpracowała.Nie żyje Amelia Dunin, najstarsza polska przewodniczka. Pracowała nieprzerwanie od 70 lat, również w 2020 r., podczas pandemii. Kurs uprawniający do oprowadzania turystów ukończyła w 1950 r., a w PTTK pracowała od 1951 r. Oprowadzała po mieście głównie turystów polskich i francuskojęzycznych.Dunin zaangażowana była również w działalność IPN. Od początku jego istnienia brała udział w spotkaniach organizowanych przez krakowski oddział. Była również aktywnym uczestnikiem zajęć edukacyjnych. Instytut za pośrednictwem swoich mediów społecznościowych przekazał przykrą wiadomość o śmierci nestorki.https://www.facebook.com/IPNKrakow/posts/1138086653302980

wielkanoc
13.03.2021 18:27 Polacy planują wyjazdy turystyczne w Wielkanoc. Podano najczęstsze kierunki

Wielkanoc może niektórym Polakom upłynąć pod znakiem podróży. Chociaż sytuacja epidemiologiczna przez cały czas jest niepewna, wiele osób decyduje się jednak na planowanie wyjazdów. Kilka kierunków cieszy się szczególną popularnością w serwisach rezerwacyjnych.Wielkanoc za niecały miesiąc i chociaż sytuacja epidemiczna wciąż jest niepewna, wielu Polaków decyduje się na rezerwację noclegów. Kamila Miciuła z Nocowanie.pl w rozmowie z portalem Money.pl zdradziła, jakie kierunki cieszyć się będą największą popularnością w okresie świątecznym.

kontrole na granicy
13.03.2021 13:19 Kontrole na południowej granicy Polski. Ponad 14,5 tys. osób bez wymaganych testów

Na południowej granicy Polski od dwóch tygodni prowadzone są kontrole sanitarne. W tym czasie ponad 14,5 tys. podróżnych nie miało wymaganych negatywnych wyników testu na SARS-CoV-2 - powiedziała ppor. Anna Michalska ze Straży Granicznej.Południowa granica Polski objęta jest obecnie kontrolą ze względu na obowiązek okazania tam negatywnego wyniku testu na koronawirusa. W ciągu dwóch tygodni funkcjonariusze skontrolowali 43 tys. 435 osób.

tpn zamyka Dolinę Pańszczyca
12.03.2021 19:29 TPN czasowo zamyka Dolinę Pańszczycy dla turystów. Robią to względu na ochronę zwierząt

TPN dzisiaj poinformował o zamknięciu 3 szlaków. Nie będą mieli na nie wstępu zarówno turyści piesi, jak i osoby poruszające się na nartach. Decyzja spowodowana jest zachowaniem skiturowców, którzy nie trzymają się wyznaczonych tras i mogą zaszkodzić bytującym na tych obszarach zwierzętach. TPN zamyka szlaki od Murowańca do Doliny Pięciu Stawów, Dolinę Pańszczycy, a także odcinek Skrajny Granat-Przełęcz KrzyżneDziałania podyktowane są zachowaniem skiturowców, którzy zbaczają z wyznaczonych szlakówZamknięcie tras ma chronić zwierzęta bytujące na terenie Tatrzańskiego Parku NarodowegoTPN w piatek ogłosił na swoim profilu na Facebooku, że zamyka Dolinę Pańszczyzny na czas nieokreślony. Jak tłumaczą pracownicy, wzmożony ruch skiturowy może źle wpływać na bytujące w tym regionie zwierzęta. Turyści często wyjeżdżają poza wyznaczone szlaki, co stanowi zagrożenie dla przyrody.

pasażerowie lotu muszą szybciej przyjeżdżać na lotnisko
12.03.2021 17:51 Pasażerowie LOT-u nie będą mogli sami wydrukować kart pokładowych. Będzie trzeba robić to na lotnisku

Pasażerowie Linii Lotniczych LOT od 11 marca nie będą mogli sami wydrukować kart pokładowych, np. na drukarce w domu. Konieczne będzie wcześniejsze przyjechanie na lotnisko i zrobienie tego na miejscu. Jak informuje przewoźnik jest to związane z dynamicznie zmieniającymi się przepisami pandemicznymi. Od 11 marca 2021 roku pasażerowie LOT-u nie mogą sami wydrukować karty pokładowejDokumenty będą wydawane turystom w punktach check-in na lotniskach Obowiązek nie dotyczy lotów krajowych z Warszawy oraz przelotów na trasach Kraków-Gdańsk i Kraków-OlsztynPasażerowie Polskich Linii Lotniczych LOT przygotować się muszą na spore utrudnienie. Jak przekazał przewoźnik, od 11 marca „wyłączona zostaje możliwość wydrukowania/pobrania karty wstępu po samodzielnej odprawie". Ma to być rozwiązanie ułatwiające podróże międzynarodowe w dobie pandemii i dynamicznie zmieniających się obostrzeń, w praktyce jednak oznacza dla turystów konieczność wcześniejszego przyjazdu na lotnisko i dłuższe oczekiwanie na lot.

hotele na Wielkanoc - czy będą otwarte
12.03.2021 15:44 IGHP zwraca się do rządu. Chcą otwarcia hoteli na Wielkanoc

Hotele w czterech województwach w Polsce zostaną zamknięte w najbliższym czasie. Na Warmii i Mazurach już nie mogą przyjmować gości, a wkrótce ten los podzieli woj. pomorskie, lubuskie oraz mazowieckie. Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego apeluje jednak o otwarcie wszystkich miejsc na Wielkanoc. Twierdzą, że odpowiednim sposobem na walkę z pandemią jest reżim sanitarny.Hotelarze żądają otwarcia obiektów noclegowych na Wielkanoc. Liczą na turystów planujących urlopy Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego wskazuje, że kolejne miejscowe lockdowny nie są dobrym sposobem na walkę z epidemiąSugerują umożliwienie hotelom funkcjonowania w reżimie sanitarnymHotele na Warmii i Mazurach zostały ponownie zamknięte w sobotę 27 lutego, po około 2 tygodniach funkcjonowania. Rząd podjął taką decyzję w związku ze zwiększającą się liczbą zakażeń w tamtym regionie. 5 marca ogłoszono kolejny miejscowy lockdown - tym razem uniemożliwiono działanie obiektów noclegowych w województwie pomorskim od 13 marca. Wczoraj (11 marca) rząd zorganizował kolejną konferencję prasową i znów branża hotelarska usłyszała przykrą wiadomość. Właściciele pensjonatów w województwie mazowieckim oraz lubuskim podzielili los kolegów z wcześniej wymienionych regionów. Branża zaczyna tracić cierpliwość i wskazuje, że lokalne lockdowny i nieprzewidywalne decyzje pogłębiają kryzys. IGHP apeluje do rządu o wystosowanie oficjalnego stanowiska ws. Wielkanocy. DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO

Tatry - zapowiadaja usuniecie toalet przenosnych
12.03.2021 13:46 Tatrzański Park Narodowy rezygnuje z przenośnych toalet. Chcą wybudować stałe budynki

Tatry już wkrótce będą wyglądały inaczej. TPN ogłosił, że zamierza zrezygnować ze wszystkich toalet przenośnych i wybudować stacjonarne. Pierwsze budynki mają się pojawić przy wejściu do Doliny Strążyskiej oraz w rejonie wylotu Doliny Małej Łąki. TPN chce zrezygnować z przenośnych, plastikowych toalet na rzecz obiektów stacjonarnychDomyślnie wszystkie budynki sanitarne na terenie TPN mają zostać podłączone do kanalizacji Wprowadzanie zmian rozpocznie się od miejsc najłatwej dostępnych oraz wymagających najmniejszych nakładów finansowychTatry są jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów regionów w naszym kraju. Z pewnością większość podróżnych kojarzy charakterystyczne, niebieskie toalety przenoście Toi-Toi, które ustawiane są w najczęściej obleganych miejscach. Wkrótce zastąpić je mają podłączone do kanalizacji szalety, które mają zapewnić piechurom komfort i wygodę.

kwarantanna po przylocie do Polski - nowe zasady
11.03.2021 19:19 Nowe przepisy ws. obowiazkowej kwarantanny po przylocie do Polski. Ozdrowieńcy zwolnieni z izolacji

Kwarantanna po przylocie do Polski obecnie obowiązuje wszystkie osoby, które przekraczają naszą granicę transportem zbiorowym. Zwolnić z tego może od 23 stycznia jedynie negatywny test na COVID-19. Wczoraj wprowadzono nowe Rozporządzenie, z którego wynika, że izolacji unikną również ozdrowieńcy. 10 marca opublikowano znowelizowane rozporządzenie Rady MinistrówZgodnie z przepisem, ozdrowieńcy, którzy w ciągu ostatniego pół roku byli poddani izolacji, nie muszą odbywać kwarantannyNowa grupa w ramach wyjątku może korzystać z hoteli - zdający lub organizujący egzamin końcowy na inspektowa Inspekcji Ochrony ŚrodowiskaKwarantanna po przekroczeniu granicy Polski obowiązuje każdą osobę, która leciała samolotem, jechała pociągiem, płynęła statkiem czy poruszała się innym środkiem komunikacji zbiorowej. Odrębne przepisy dotyczą jedynie granic z Czechami i Słowacją. Od dzisiaj nowe zasady dotyczą również osób, które nazywane są ozdrowieńcami, czyli przeszły już zakażenie koronawirusem. 10 marca wieczorem opublikowano rozporządzenie, z którego większość zapisów wchodzi w życie dzisiaj. DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO

Morskie Oko - podwyżka cen biletów
11.03.2021 17:35 Podwyżki w Tatrzańskim Parku Narodowym. Drożeją parkingi w rejonie Morskiego Oka

Wycieczki na Morskie Oko już od kwietnia będą o wiele droższe. Tatrzański Park Narodowy zapowiada podwyżkę opłat za pozostawienie samochodu na parkingach w rejonie popularnego szlaku. Za cały dzień będzie trzeba zapłacić nawet do 20 zł więcej. Oszczędzić można dzięki rezerwacjom wykonywanym online.TPN podnosi ceny postoju na parkingach na Palenicy BiałczańskiejZmotoryzowani kierowcy za całodniowy postój zapłacą 20 zł więcej, jeśli kupią bilet stacjonarnieRezerwując miejsce postojowe online, podwyżka wyniesie tylko 5 zł za cały dzieńSzlak na Morskie Oko jest jedną z najpopularnejszych tras turystycznych w Polsce, którą każdego roku przemierzają tysiące turystów. Wielu dojeżdża własnymi samochodami do parkingów na Palenicy Białczańskiej, a następnie wchodzi na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego. Wkrótce jednak za całodniowy postój samochodu w tym miejscu będzie trzeba zapłacić więcej.

bon turystyczny wciąż niewykorzystany. hotelarze liczą na wakacje
11.03.2021 15:35 Zostało jeszcze 2,9 mln bonów turystycznych do wykorzystania. Hotelarze liczą na majówkę i wakacje

Bon turystyczny wprowadzony przez polski rząd, miał wspierać polską branżę turystyczną w czasie pandemii. Okazuje się, że aktywowane zostały dopiero 1,3 mln sztuk dodatku, a 2,9 mln jeszcze jest do wykorzystania. Hotelarze liczą na nadrobienie strat w czasie majówki i wakacji 2021. Polacy wykorzystali do tej pory 1,3 mln bonów turystycznych. Zostało jeszcze 2,9 mlnHotelarze mają nadzieję na odrobienie strat dzięki długiemu weekendowi majówkowemu oraz wakacjom, choć sytuacja nie jest pewnaTuryści obawiają się, że ich obiekty mogą niespodziewanie zostać objęte lockdownemBon turystyczny miał zachęcić Polaków do spędzania wakacji i urlopów na terenie kraju, co z kolei zapowiadane było jako wsparcie polskiej branży turystycznej. Niestety okazuje się, że podróżni niechętnie korzystają z dodatku - do tej pory użyto zaledwie 1,3 mln świadczeń, których w puli jest ponad 4,2 miliona.

rząd zamyka hotele w woj. mazowieckim i lubuskim
11.03.2021 14:10 Zamykają hotele w kolejnych dwóch województwach. Lockdown w mazowieckim i lubuskim

Rząd ogłosił wprowadzenie nowych obostrzeń w Polsce. Zgodnie ze słowami ministerstwa zdrowia, hotele i obiekty powiązane z branżą turystyczną zostaną zamknięte w województwie lubuskim oraz mazowieckim. Restrykcje wejdą w życie już 15 marca. Rząd ogłosił nowe restrykcje. Lockdown w województwach lubuskim i mazowieckimHotele, obiekty noclegowe i inne przedsiębiorstwa związane z branżą turystyczną mają zostać zamknięte 15 marcaJak podkreślił Minister, zarówno województwo mazowieckie, jak i lubuskie, przekroczyły liczbę zakażeń, przy której wprowadzono lockdown województwa warmińsko-mazurskiego oraz pomorskiego.

szlak na połoninę ceryńską zamknięty
10.03.2021 22:13 Zamknęli szlak na Połoninę Caryńską do odwołania. Rozpoczynają prace remontow

Szlak na Połoninę Caryńską od 10 marca (środa) będzie zamknięty aż do odwołania. Może to być spore utrudnienie dla turystów, zwłaszcza w obliczu ostatniej, słonecznej pogody, która w góry przyciąga wielu piechurów. Zakaz wejścia ogłoszony został z powodu rozpoczęcia prac remontowych w regionie. Szlak na Połoninę Caryńską w Bieszczadach został zamknięty do odwołaniaZakaz wstępu obowiązuje wszystkich turystów od 10 marca 2021 roku (środa) Na początkowym odcinku szlaku przeprowadzane są prace remontoweSzlak z Ustrzyk Górnych na Połoninę Caryńską zamknięty będzie od 10 marca do odwołania. O zakazie wstępu poinformował Bieszczadzki Park Narodowy na swoim profilu na Facebooku, a także na oficjalnej stronie internetowej. Wiadomość tę podało dalej również Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Polacy będą musieli iść na kwarantannę po przyjeździe do Szwajcarii
10.03.2021 21:11 Szwajcaria wpisała Polskę na czerwoną listę. Od 22 marca kwarantanna dla Polaków

Polacy przekraczający granicę Szwajcarii będą musieli od 22 marca poddać się obowiązkowej kwarantannie. Konieczne będzie również przedstawienie negatywnego testu na COVID-19, wypełnienie elektronicznego formularza rejestracyjnego, a także zgłoszenie swojego przyjazdu władzom kantonalnym. Polska została dodana przez Szwajcarię na listę krajów wysokiego ryzyka epidemicznegoOd 22 marca Polacy przekraczający granice Szwajcarii będą musieli udać się na obowiązkową kwarantannęKonieczne będzie zgłoszenie swojego pobytu odpowiednim władzom kantonalnym, a także okazanie negatywnego testu na COVID-19Polacy muszą przygotować się na zmiany w przepisach przekraczania granic Szwajcarii. Do tej pory musieliśmy wykonać jedynie test na koronawirusa do 72 godzin przed wejściem na pokład samolotu oraz zarejestrować się w systemie za pomocą elektronicznego formularza lub ankiety przewoźnika. Zakazów było niewiele, dlatego rekordowo wielu rodaków spędziło tam ferie zimowe. 22 marca jednak wszystko się zmieni.

pogrzeb Aleksandra Doby
10.03.2021 18:50 Dziś odbył się pogrzeb Aleksandra Doby. Został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski

Dziś odbył się pogrzeb Aleksandra Doby. Wielki, polski podróżnik, został pożegnany przez tłum bliskich mu ludzi oraz wielu fanów jego niezwykłych wyczynów. Pośmiertnie uhonorowany został Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. 10 marca 2021 roku odbył się w Policach pogrzeb polskiego podróżnika, Aleksandra DobyOgłoszono tam, że zmarły został pośmiertnie uhonorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, przyznanym przez prezydenta Andrzeja DudęOdznaczenie żonie kajakarza wręczył wojewoda zachodniopomorskiPogrzeb Aleksandra Doby rozpoczął się 10 marca o godzinie 13:00 w Policach w kościele Świętego Kazimierza w Policach. Pożegnanie słynnego i niezwykle lubianego podróżnika zgromadziło prawdziwe tłumy. Pojawili się nie tylko bliscy zmarłego, ale również fani jego wyczynów podróżniczych, mieszkańcy miasta, a także przedstawiciele władz samorządowych i państwowych.

Międzyzdroje
10.03.2021 12:39 Plaża w Międzyzdrojach zostanie poszerzona. Turyści doczekają się już 1 czerwca

Plaża w Międzyzdrojach cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród turystów, przez co zrobiła się dla nich zbyt ciasna. Zapadła jednak decyzja o poszerzenie strefy. Jeśli wszystkie prace przebiegną zgodnie z planem, plażowicze będą mogli rozłożyć się na poszerzonej plaży już 1 czerwca.Zapadła decyzja o poszerzeniu plaży w Międzyzdrojach, na co od lat czekali zarówno mieszkańcy jak i przyjeżdżający tam tłumnie turyści. Umowę w tej sprawie 8 marca podpisali burmistrz miasta Mateusz Bobek podpisał umowę z Wojciechem Zdanowiczem, dyrektorem Urzędu Morskiego w Szczecinie.

pogoda
10.03.2021 11:06 Ostrzeżenia IMGW dla północy i południa Polski. Zapowiadają sztorm na Bałtyku i halny w górach

Pogoda nie będzie rozpieszczać osób, które planują spędzić weekend nad morzem lub w górach. W czwartek pojawią się zagrożenia pierwszego stopnia IMGW na północy i południu Polski. Zapowiadany jest sztorm na Bałtyku oraz porywy wiatru w obszarach górskich.Pogoda w najbliższym czasie nie będzie rozpieszczać turystów, którzy zaplanowali sobie kilka dni przerwy nad morzem lub w górach. Synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Anna Woźniak w rozmowie z TVN24 zapowiedziała, że zmiana pogody ma nastąpić pod wpływem rozległego frontu atmosferycznego.

kamper park może powstać w Tatrach
09.03.2021 21:14 Tatrzański Park Narodowy chce stworzyć kamper park. Rozważają obecnie dwa miejsca

Kamper park powstanie w najpopularniejszych polskich górach? Tatrzański Park Narodowy rozważa otwarcie parkingu dla kamperów, bo właśnie ten rodzaj turystyki podbił serca Polaków w czasie pandemii. Na Podhale przyjeżdżały dziesiątki domków na kółkach, a władze chcą zapewnić podróżnym odpowiednie warunki wypoczynkowe. Rozważne są dwa miejsca - Dolna Olczyska oraz Dolina Kościeliska. Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego rozważaną otwarcie parkingu dostosowanego do potrzeb podróżnych jeżdżących kamperamiW czasie pandemii ten rodzaj turystyki zyskał ogromną popularność, zwłaszcza w czasie zamknięcia hoteli i wszystkich miejsc noclegowychKamper park może powstać u wlotu Doliny Olczyskiej lub w okolicach Doliny Kościeliskiej, decyzja jednak jeszcze nie została podjętaKamper Park już wkrótce może powstać w Zakopanem lub jego najbliższych okolicach. Jak przekazał Tatrzański Park Narodowy, w planach jest stworzenie miejsca, gdzie turyści podróżujący tego rodzaju samochodami, będą mogli spokojnie spędzić swój urlop. Wpływ na decyzję ma fakt, że ten rodzaj podróżowania w czasie pandemii wybrało bardzo wielu Polaków, którzy zauważalni byli także w górach.

Wakacje za granicą będą możliwe, twierdzi ECTAA
09.03.2021 20:32 ECTAA: Branża jest gotowa do wznowienia ruchu turystycznego na wakacje 2021

Tegoroczne wakacje na terenie Europy mogą przebiegać sprawnie i w miarę swobodnie. Takie zdanie przedstawiła Europejska Organizacja Biur Podróży i Agentów Turystycznych ECTAA we wtorkowym oświadczeniu. Jednostka podkreśla, że „wszystkie warunki zostały spełnione, by móc bezpiecznie podróżować tego lata". Eksperci wskazują na odpowiednie przygotowanie branży do trwającej sytuacji pandemicznej. ECTAA we wtorek 9 marca wydała opinię, zgodnie z którą branża turystyczna jest gotowa na organizację bezpiecznych podróży po Europe jeszcze tego lataEksperci wskazali, że sytuacja jest podobna do ubiegłorocznej, jednak tym razem sektor turystyczny broni się programami szczepień oraz ochroną osób najbardziej narażonych na zakażeniePrezes ECTAA podkreśla, że stworzyć trzeba wspólny, europejski plan podróży, by turyści wiedzieli, czego mogą się spodziewać podczas wyjazdówWakacje w czasie pandemii wyglądają zupełnie inaczej niż te, które pamiętamy z letniego sezonu w 2019 roku. Obecnie, planując podróż, wziąć pod uwagę trzeba obostrzenia pandemiczne, przepisy sanitarne oraz zasady obowiązujące turystów przekraczających granice różnych krajów. Zdaniem Europejskiej Organiacji Biur Podróży i Agentów Turystycznych ECTAA, mimo wszystko branża jest gotowa na uruchomienie podróży wakacyjnych w 2021 roku.

Polacy ruszają nad morze
09.03.2021 15:17 Polacy coraz częściej wybierają zachodniopomorskie. Jeden kierunek cieszy się szczególnym zainteresowaniem

Polacy nie zrezygnowali z wyjazdów nad morze mimo zamknięcia hoteli w województwie pomorskim. Zainteresowanie noclegami na Pomorzu Zachodnim rośnie. Turyści najchętniej rezerwują noclegi w Sarbinowie, ale rosną w siłę również Kołobrzeg oraz Pobierowo.Morze Bałtyckie zajmuje szczególne miejsce w sercach Polaków, którzy lubią jeździć tam o każdej porze roku. Po zamknięciu hoteli w województwie pomorskim turyści nie załamali się, a postanowili ruszyć bardziej na zachód. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się teraz miejscowości na Pomorzu Zachodnim.

ceny wycieczek 2021
08.03.2021 21:33 Nowe dane o cenach wycieczek w biurach podróży. Rekordowa różnica na minus

Ceny wycieczek w biurach podróży podrożały po raz pierwszy od miesiąca - do tej pory odnotowywano jedynie spadki. Choć wiele osób może być zaskoczonych, nie jest to zła wiadomość, bowiem w porównaniu z ubiegłym rokiem, turyści zapłacą mniej aż o średnio 128 złotych. Największy spadek roczny odnotowało Maroko - jest spadek aż o 667 zł. Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata przedstawił raport cen wycieczek w biurach turystycznychPo raz pierwszy od miesiąca ceny imprez turystycznych urosły średnio o 18 zł. W porównaniu do ubiegłego roku widać jednak spadek aż o 128 złNajbardziej podrożało w ostatnim czasie Kos, Dalaman oraz Portugalia - o 161 zł, 143 zł i 109 zł. Ceny wycieczek organizowanych przez biura podróży w ostatnim tygodniu szalały. Po raz pierwszy od miesiąca odnotowano średni wzrost wynoszący 18 złotych. Do tej pory zauważalne były wpadki, wynoszące kolejno 9, 17 i 9 złotych. Gdy wszystkie kierunki drożały, jedynie wyjazdy na Wyspy Kanaryjskie stawały się bardziej przystępne cenowo dla turystów - terminy od 2 do 8 sierpnia spadły o 34 złote. Największa podwyżka z kolei dotyczy Turcji, a wynosi 62 złote.

wycieczki polaków - zwrot pieniędzy
08.03.2021 19:31 Podróżnym zwrócono już 220 milionów zł z TFZ. Wszystko za odwołane imprezy turystyczne

Polacy, którzy zapłacili za swoje wycieczki, ale nie doszły one do skutku przez pandemię koronawirusa, otrzymają swoje pieniądze z powrotem. Z Turystycznego Funduszu Zwrotów wypłacono już 223 mln zł, a to jeszcze nie koniec. Rozpatrywanie wniosków zostanie zakończone 22 marca. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny poinformował, że o zwrot pieniędzy zgłosiło się 298 przedsiębiorców i 111 tys. ludzi, którzy podpisali umowy z organizatoramiObecnie z Turytycznego Funduszu Zwrotów wypłacono ponad 223 mln złSzacuje się, że wykorzystanych zostanie 230 mln zł z dostępnej puli 300 mln złOdwołane wycieczki, anulowane loty, zamknięte granice i obostrzenia dla podróżnych - to tylko część negatywnych skutków pandemii, które uderzyły w branżę turystyczną. Ucierpieli zarówno przedsiębiorcy związani z tym sektorem gospodarki, jak i miliony klientów na całym świecie. Poszkodowani wciąż otrzymują należne im pieniądze, nad czym w Polsce czuwa Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.