Turysci.pl
zarobki stewardes ryanair i wizzair

EAST NEWS/Gavin Rodgers/REX

Ile zarabia stewardesa pracująca na pokładzie samolotu?

16 Marca 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Ryanair oferuje członkom swojej załogi najwyższe stawki wśród linii lotniczych w Polsce. Choć gwarantowana pensja nie robi aż takiego wrażenia, to średnie stawki, po doliczeniu dodatków, można już uznać za przyzwoitą wypłatę.

  • Stewardesy w Ryanair nie zarabiają miesięcznie mniej niż ok. 4180 zł

  • Dzięki dodatkom załoga samolotów irlandzkiej linii dostaje co miesiąc średnio 8000-10000 zł

  • Ryanair oferuje najlepsze zarobki w Polsce dla swoich pracowników. Nie ma takich stawek nawet w Polskich Liniach Lotniczych LOT

Ryanair jest jedną z najpopularniejszych, tanich linii lotniczych w Europie i może nie kojarzyć się z luksusem i wysokimi zarobkami. Okazuje się jednak, że jest wręcz przeciwnie - irlandzki przewoźnik oferuje swoim pracownikom pokładowym najwyższe stawki w naszym kraju.

Jak liczona jest wypłata stewardesy?

Wypłata stewardesy składa się z 4 elementów: podstawy, nalotu, prowizji od sprzedaży na pokładzie oraz dodatków i diet. Kwota gwarantowana zwykle jest dość przeciętna, ale można ją nawet podwoić dzięki pozostałym dodatkom. Wlicza się w nią też najczęściej pensum, czyli minimalna liczba godzin, którą trzeba wylatać, a za którą pracownik nie otrzymuje dodatkowego wynagrodzenia.

Nalot to liczba wszystkich godzin spędzonych w powietrzu - składa się z pensum i „nadgodzin", za które stewardesa otrzymuje dodatkowe pieniądze.

Pogoda w USA - uderzyła burza śnieżna

Burza śnieżna uderzyła w USA. 2000 lotów odwołanych, pociągi nie kursują, chaos komunikacyjny

CZYTAJ DALEJ

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO

Prowizje, zależnie od linii, wynoszą od 2,5 proc. do 10 proc. Naliczane są od wszystkich produktów, które stewardesie uda się sprzedać. Każdy ma własny terminal, a kwota dodatku wypłacana jest indywidualnie lub po równym podzieleniu sumy na wszystkich członków załogi.

Dodatki i diety zależne są od decyzji przewoźnika. Często w ich skład wchodzi pokrycie całości lub części opłat za parkingi firmowe, pranie munduru, pobyty w hotelach, ceniona bywa nawet znajomość dodatkowych języków obcych.

Ile zarabia stewardesa Ryanair?

Irlandzki przewoźnik oferuje pracownikom gwarantowaną pensję na poziomie 40 godzin w powietrzu. Przy stawce 24,50 euro za godzinę, to po przeliczeniu około 4184,60 zł/miesiąc. Do tego doliczyć można oczywiście kolejne elementy wypłaty.

Jak podaje Cabincrew.pro, do przykładowego wynagrodzenia dodać można średnio ok. 50 euro za dietę oraz prowizję od sprzedaży, która często wynosi ok. 100 euro. Kolejnym plusem jest fakt, że Ryanair Sun wypłaca pieniądze w euro, a nie w złotówkach, stewardesa może więc zarobić jeszcze na przewalutowaniu.

Portal Szybkagotowka.pl, określił średnie zarobki obsługi samolotu Ryanair, na poziomie 7000-10000 zł.

Co ciekawe, niższą pensję oferuje nawet polski LOT. Jak wylicza portal Cabincrew.pro, tam podstawa wynagrodzenia dla stewardesy wynosi rzekomo 3400 zł. Za przepracowanie tego samego czasu, co pracownik Ryanair, w polskiej firmie otrzymamy (wraz z dodatkami) podobno około 2500 zł mniej.

Według danych pochodzących z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, które prezentuje portal Wynagrodzenia.pl, średnie wynagrodzenie stewardesy wynosi 4417 zł, można więc zakładać, że jest to kwota liczona bez dodatków. Jako predyspozycje warunkujące wysokość wypłaty, określane są: wielkość firmy, wykształcenie, staż pracy oraz część kraju, w której się zatrudniamy.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: CabinCrew.pro

Podobne artykuły

dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >

Polska

Trudne warunki w Beskidach. Zamknięto część wyciągów

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >
Rodzina w Tatrach deptała krokusy

Polska

Turyści deptali krokusy. TPN promuje akcję „Ani kroku(s) dalej!"

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >