Turysci.pl
Kasprowy Wierch - 85. rocznica powstania kolejki

screen/pkl.pl

Kolejka na Kasprowy Wierch powstała 85 lat temu. Zdjęcia z budowy robią niesamowite wrażenie

15 Marca 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Kasprowy Wierch 85 lat temu po raz pierwszy przyjął turystów, którzy na szczyt wjechali kolejką linową. W ten wyjątkowy dzień zorganizowano w górach małe święto. W internecie pojawiły się też zdjęcia z budowy trasy, które przyprawiają o ciarki.

  • Pierwszy turyści wjechali kolejką linową na Kasprowy Wierch 15 marca 1936 roku

  • Budowa tego wyjątkowego środka transportu trwała 227 dni, a twórcy wykazali się wyjątkową odwagą

  • W 85. rocznicę ukończenia budowy, na szczycie Kasprowego Wierchu zorganizowano huczne święto

Kasprowy Wierch jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej lubianych szczytów w polskich Tatrach. Każdego roku odwiedzają to miejsce prawdziwe tłumy, niezależnie od sezonu. Niewielu jednak wie, że kolejka linowa, którą obecnie na górę wjeżdżają tysiące ludzi, uruchomiona została dokładnie 15 marca 1936 roku. Dzisiaj, w rocznicę, zarówno goście, jak i pracownicy, mieli powód do świętowania.

85 lat Kasprowego Wierchu z kolejką linową

Kolejka linowa na Kasprowy Wierch była pierwszą tego typu inwestycją w Polsce i już jej budowa robiła ogromne wrażenie. Na profilu Tatromaniak na Facebooku pojawiły się zdjęcia z Narodowego Archiwum Cyfrowego, pokazujące, w jaki sposób obiekt powstawał krok po kroku.

Mołdawia zaostrza restrykcje

Mołdawia zaostrza restrykcje dla podróżnych. Obowiązkowa kwaratnanna lub testy na COVID-19

CZYTAJ DALEJ

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO

Jak widać, twórcy mieli stalowe nerwy i nie straszna im była praca na wysokościach.

Dokładnie 85 lat temu, 15 marca 1936 roku pierwsi pasażerowie wjechali kolejką na Kasprowy Wierch. Jej budowa trwała 227 dni. Zdjęcia z tych prac robią olbrzymie wrażenie – czytamy we wpisie na profilu Tatromaniak.

85 lat później, na szczycie Kasprowego Wierchu, świętowano rocznicę wyjątkowego wydarzenia. Na miejscu pokrojono duży tort z obrazkiem przedstawiającym wagonik kolejki. Wydarzenie transmitowała ekipa DDTVN, zdjęcia obejrzeć też można na profilu Tygodnika Podhalańskiego na Facebooku. Nie zabrakło też turystów śpiewających „Sto lat!".

Towarzyszymy Wam w wędrówkach, w zdobywaniu górskich szczytów, spełniamy marzenia i pomagamy realizować Wasze pasje. Przez te wszystkie lata towarzyszą nam niezmienne wartości: zapewnianie wyjątkowych wspomnień, bezpieczeństwo i profesjonalizm oparty na wieloletnim doświadczeniu – czytamy też na profilu PKL Kasprowy Wierch na Facebooku.

Obecnie na obu stacjach kolejki - zarówno dolnej, jak i górnej - umieszczone są kamery online. Na stronie PKL.pl oglądać można dzięki nim na bieżąco, jak wygląda sytuacja w górach.

Wyjątkowe miejsce w polskich Tatrach

Warto pamiętać, że budowę rozpoczęto wiele lat temu, gdy brak zaawansowanej technologii znacząco utrudniał budowę. Kolej udało się stworzyć dzięki sile ludzkich mięśni oraz z pomocą koni huculskich. Jak podają źródła, inwestycja uważana była za przełomową dla Podhala, zatrudniono więc przy jej stworzeniu bardzo dużo osób - chwilami nawet około tysiąca.

Teren był trudno dostępny, konieczne więc było stworzenie dwóch kolejek - najpierw jednej technicznej, zrobionej z drewna. Używana była do transportu materiałów. Dopiero dzięki niej udało się stworzyć trasę, po której wagoniki kursują aż do dzisiaj (przechodząc przez lata zmiany technologii czy wyglądu).

Górna stacja kolejki oraz znajdujące się nieopodal obserwatorium meteorologiczne, to dwa najwyżej położone budynki w Polsce. Sam Kasprowy Wierch mierzy 1987 m, a turyści wagonikiem wjechać mogą 28 metrów niżej.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Facebook

Podobne artykuły

Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
Rodzina w Tatrach deptała krokusy

Polska

Turyści deptali krokusy. TPN promuje akcję „Ani kroku(s) dalej!"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >