Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Polska > Kolejka na Kasprowy Wierch powstała 85 lat temu. Zdjęcia z budowy robią niesamowite wrażenie
Patryk Korzec
Patryk Korzec 15.03.2021 13:25

Kolejka na Kasprowy Wierch powstała 85 lat temu. Zdjęcia z budowy robią niesamowite wrażenie

Kasprowy Wierch - 85. rocznica powstania kolejki
screen/pkl.pl

Kasprowy Wierch 85 lat temu po raz pierwszy przyjął turystów, którzy na szczyt wjechali kolejką linową. W ten wyjątkowy dzień zorganizowano w górach małe święto. W internecie pojawiły się też zdjęcia z budowy trasy, które przyprawiają o ciarki.

  • Pierwszy turyści wjechali kolejką linową na Kasprowy Wierch 15 marca 1936 roku

  • Budowa tego wyjątkowego środka transportu trwała 227 dni, a twórcy wykazali się wyjątkową odwagą

  • W 85. rocznicę ukończenia budowy, na szczycie Kasprowego Wierchu zorganizowano huczne święto

Kasprowy Wierch jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej lubianych szczytów w polskich Tatrach. Każdego roku odwiedzają to miejsce prawdziwe tłumy, niezależnie od sezonu. Niewielu jednak wie, że kolejka linowa, którą obecnie na górę wjeżdżają tysiące ludzi, uruchomiona została dokładnie 15 marca 1936 roku. Dzisiaj, w rocznicę, zarówno goście, jak i pracownicy, mieli powód do świętowania.

85 lat Kasprowego Wierchu z kolejką linową

Kolejka linowa na Kasprowy Wierch była pierwszą tego typu inwestycją w Polsce i już jej budowa robiła ogromne wrażenie. Na profilu Tatromaniak na Facebooku pojawiły się zdjęcia z Narodowego Archiwum Cyfrowego, pokazujące, w jaki sposób obiekt powstawał krok po kroku.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO

Jak widać, twórcy mieli stalowe nerwy i nie straszna im była praca na wysokościach.

Dokładnie 85 lat temu, 15 marca 1936 roku pierwsi pasażerowie wjechali kolejką na Kasprowy Wierch. Jej budowa trwała 227 dni. Zdjęcia z tych prac robią olbrzymie wrażenie – czytamy we wpisie na profilu Tatromaniak.

https://www.facebook.com/tatromaniak1/posts/1516089985264052

85 lat później, na szczycie Kasprowego Wierchu, świętowano rocznicę wyjątkowego wydarzenia. Na miejscu pokrojono duży tort z obrazkiem przedstawiającym wagonik kolejki. Wydarzenie transmitowała ekipa DDTVN, zdjęcia obejrzeć też można na profilu Tygodnika Podhalańskiego na Facebooku. Nie zabrakło też turystów śpiewających „Sto lat!".

https://www.facebook.com/tygodnikpodhalanski/posts/4347293805298799

Towarzyszymy Wam w wędrówkach, w zdobywaniu górskich szczytów, spełniamy marzenia i pomagamy realizować Wasze pasje. Przez te wszystkie lata towarzyszą nam niezmienne wartości: zapewnianie wyjątkowych wspomnień, bezpieczeństwo i profesjonalizm oparty na wieloletnim doświadczeniu – czytamy też na profilu PKL Kasprowy Wierch na Facebooku.

Obecnie na obu stacjach kolejki - zarówno dolnej, jak i górnej - umieszczone są kamery online. Na stronie PKL.pl oglądać można dzięki nim na bieżąco, jak wygląda sytuacja w górach.

Wyjątkowe miejsce w polskich Tatrach

Warto pamiętać, że budowę rozpoczęto wiele lat temu, gdy brak zaawansowanej technologii znacząco utrudniał budowę. Kolej udało się stworzyć dzięki sile ludzkich mięśni oraz z pomocą koni huculskich. Jak podają źródła, inwestycja uważana była za przełomową dla Podhala, zatrudniono więc przy jej stworzeniu bardzo dużo osób - chwilami nawet około tysiąca.

Teren był trudno dostępny, konieczne więc było stworzenie dwóch kolejek - najpierw jednej technicznej, zrobionej z drewna. Używana była do transportu materiałów. Dopiero dzięki niej udało się stworzyć trasę, po której wagoniki kursują aż do dzisiaj (przechodząc przez lata zmiany technologii czy wyglądu).

Górna stacja kolejki oraz znajdujące się nieopodal obserwatorium meteorologiczne, to dwa najwyżej położone budynki w Polsce. Sam Kasprowy Wierch mierzy 1987 m, a turyści wagonikiem wjechać mogą 28 metrów niżej.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Facebook