Turysci.pl
kwarantanna po przylocie do Polski - nowe zasady

JAKUB ORZECHOWSKI / SE /East News

Nowe przepisy ws. obowiazkowej kwarantanny po przylocie do Polski. Ozdrowieńcy zwolnieni z izolacji

11 Marca 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Kwarantanna po przylocie do Polski obecnie obowiązuje wszystkie osoby, które przekraczają naszą granicę transportem zbiorowym. Zwolnić z tego może od 23 stycznia jedynie negatywny test na COVID-19. Wczoraj wprowadzono nowe Rozporządzenie, z którego wynika, że izolacji unikną również ozdrowieńcy.

  • 10 marca opublikowano znowelizowane rozporządzenie Rady Ministrów

  • Zgodnie z przepisem, ozdrowieńcy, którzy w ciągu ostatniego pół roku byli poddani izolacji, nie muszą odbywać kwarantanny

  • Nowa grupa w ramach wyjątku może korzystać z hoteli - zdający lub organizujący egzamin końcowy na inspektowa Inspekcji Ochrony Środowiska

Kwarantanna po przekroczeniu granicy Polski obowiązuje każdą osobę, która leciała samolotem, jechała pociągiem, płynęła statkiem czy poruszała się innym środkiem komunikacji zbiorowej. Odrębne przepisy dotyczą jedynie granic z Czechami i Słowacją.

Od dzisiaj nowe zasady dotyczą również osób, które nazywane są ozdrowieńcami, czyli przeszły już zakażenie koronawirusem. 10 marca wieczorem opublikowano rozporządzenie, z którego większość zapisów wchodzi w życie dzisiaj.

paszport koronawirusowy - szczegóły

Paszporty szczepionkowe mają zawierać informacje o zakażeniach i testach. Ułatwią podróże po Europie

CZYTAJ DALEJ

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO

Kwarantanna po przyjedzie nie dla wszystkich. Ozdrowieńcy zwolnieni z izolacji

Zgodnie przepisami zawartymi w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 10 marca 2021 roku, zmieniającego rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii", ozdrowieńców obowiązują nowe przepisy od dzisiaj.

Jeśli osoba, która przeszła zakażenie COVID-19, w ciągu ostatniego pół roku była poddana izolacji, kwarantannie domowej lub hospitalizacji z powodu koronawirusa, to nie musi już odbywać obowiązkowej kwarantanny po przekroczeniu granicy Polski.

To ważna wiadomość zarówno dla rodaków wracających do ojczyzny, jak i turystów z zagranicy, wybierających się do naszego kraju na urlop w nadchodzącym sezonie wiosenno-letnim.

Podróżni, którzy chcą dostać się na teren Polski, a nie przeszli zakażenia, muszą przejść 10-dniową izolację lub zwolnić się z niej, okazując negatywny wynik testu na COVID-19. Musi on zostać jednak wykonany do 48 godzin przed wjazdem.

Kto może korzystać z hoteli?

W opublikowanym wczoraj rozporządzeniu jest jeszcze jedna zmiana, która może pomóc choć trochę branży turystycznej, a uściślając - hotelarzom.

Obiekty noclegowe pozostają zamknięte dla turystów w woj. warmińsko-mazurskim, a już wkrótce zamknięte zostaną także w woj. pomorskim, mazowieckim oraz lubuskim. Mogą one jednak przyjmować grupy społeczne, wymienione jako wyjątki od przepisów.

Wczoraj do tej grupy dołączyły osoby zdające lub organizujące końcowy egzamin na inspektora Inspekcji Ochrony Środowiska. Będą one mogły wykupić nocleg w hotelu, tym samym zasilając budżet sektora turystycznego, którzy obecnie przeżywa kryzys.

Oprócz nich, noclegi w czasie lockdownu wykupić mogą również sztabów szkoleniowych, trenerzy oraz zawodnicy w czasie współzawodnictwa sportowego lub zgrupowań. Ponadto dopuszczalne jest przyjmowanie w obiektach uczestników egzaminów zawodowych, załogi samolotów czy członkowie obsady pociągów. Cały spis wyjątków przeczytać można tutaj.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło:

Podobne artykuły

Policja kontroluje hotele w Szklarskiej Porębie

Polska

Masowa kontrola hoteli i pensjonatów w Szklarskiej Porębie

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
Ksiądz błogosławił w Szczyrku

Polska

Ksiądz ze Skrzycznego błogosławił turystom i mieszkańcom. Mogli cieszyć się Beskidami

Czytaj więcej >
dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >