Turysci.pl
kamper park może powstać w Tatrach

zdjęcie poglądowe/fot. wikimedia.org/Zakopane2017/CC BY 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/deed.en

Tatrzański Park Narodowy chce stworzyć kamper park. Rozważają obecnie dwa miejsca

9 Marca 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Kamper park powstanie w najpopularniejszych polskich górach? Tatrzański Park Narodowy rozważa otwarcie parkingu dla kamperów, bo właśnie ten rodzaj turystyki podbił serca Polaków w czasie pandemii. Na Podhale przyjeżdżały dziesiątki domków na kółkach, a władze chcą zapewnić podróżnym odpowiednie warunki wypoczynkowe. Rozważne są dwa miejsca - Dolna Olczyska oraz Dolina Kościeliska.

  • Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego rozważaną otwarcie parkingu dostosowanego do potrzeb podróżnych jeżdżących kamperami

  • W czasie pandemii ten rodzaj turystyki zyskał ogromną popularność, zwłaszcza w czasie zamknięcia hoteli i wszystkich miejsc noclegowych

  • Kamper park może powstać u wlotu Doliny Olczyskiej lub w okolicach Doliny Kościeliskiej, decyzja jednak jeszcze nie została podjęta

Kamper Park już wkrótce może powstać w Zakopanem lub jego najbliższych okolicach. Jak przekazał Tatrzański Park Narodowy, w planach jest stworzenie miejsca, gdzie turyści podróżujący tego rodzaju samochodami, będą mogli spokojnie spędzić swój urlop. Wpływ na decyzję ma fakt, że ten rodzaj podróżowania w czasie pandemii wybrało bardzo wielu Polaków, którzy zauważalni byli także w górach.

Na Podhalu może powstać kamper park

Gdy rząd zamykał hotele, pensjonaty i inne obiekty noclegowe, Polacy zastanawiali się nad sposobami zwiedzania kraju tak, by nie łamać przepisów. Rozwiązaniem idealnym okazały się kampery, czyli samochody kempingowe, w których właściciele zwykle zamontowane mają miejsca do spania, wypoczynku, toalety, kuchnie i wiele innych, przydatnych rozwiązań.

Już podczas sylwestra, a potem w czasie ferii zimowych, na Podhale przyjechały dziesiątki tego typu samochodów, parkując gdzie tylko się dało. Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego chcą wyjść naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom podróżnych, budując parking specjalnie dostosowany do potrzeb mobilnych domków na kółkach.

chiny chcą wprowadzić paszporty szczepionkowe

Chiny wprowadzają „paszporty szczepionkowe". Mają uprawniać do podróży międynarodowych

CZYTAJ DALEJ

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO

Mamy dwie działki zlokalizowane w Zakopanem i w Kościelisku. Zleciliśmy właśnie analizę czy na tych nieruchomościach można zlokalizować tzw. kamper park. Jak wiadomo, jest duże zapotrzebowanie na tego typu usługę. A te działki są w dobrych lokalizacjach. Dlatego analizujemy, czy nowoczesna usługa dla kamperów cieszyłaby się zainteresowaniem – mówił w rozmowie z Gazetą Krakowską dyrektor TPN, Szymon Ziobrowski.

Zgodnie z ustaleniami mediów, w grę wchodzi rzekomo Jaszczurówka u wylotu Doliny Olczyskiej w Zakopanem oraz region Dolny Kościeliskiej.

Ten pomysł krążył nam już od dawna po głowach. Mnie osobiście idea poruszania się kamperem też jest bliska. Zmotywowało nas bardzo to, że dużo kamperów pojawiło się na Podhalu, więc przewidujemy, że w przyszłości będzie zapotrzebowanie na tego typu infrastrukturę – dodaje Ziobrowski, cytowany przez Eskę.

Nowy obiekt ma mieć formę utwardzonego parkingu z dostępem do prądu oraz wody. Dla podróżnych udostępniona będzie niezbędna infrastruktura umożliwiająca opróżnianie przenośnych toalet, montowanych w kamperach. Miejsca te mają być dla TPN również dodatkowym źródłem dochodu, więc z pewnością będą płatne, za wcześnie jednak na podawanie konkretnych kwot.

Na czym polegają kamper parki i jak działają?

Kampery wydają się niezależnymi, mobilnymi domkami na kółkach, które można zatrzymać w jakimkolwiek miejscu. Pojawia się zatem pytanie, dlaczego potrzebne są dla nich specjalne parkingi. Redakcja Turyści.pl zapytała o tę kwestię właściciela tego typu samochodu, pana Mateusza, który kupił go niecały rok temu, właśnie z powodu wybuchu pandemii.

Ja z żoną chętnie korzystamy z kamper parków, chociaż chyba w Polsce nie ma ich jakoś bardzo dużo. Lubimy w nich to, że tam zawsze jest sporo innych ludzi, co podróżują tak jak my. Nikt nikogo nie podgląda, nikt nikomu się nie dziwi, nie pyta, czemu mieszka w samochodzie zamiast wynająć hotel – mówi portalowi Turyści.pl nasz rozmówca.

Dopytaliśmy, czy rzeczywiście z takimi pytaniami często właściciele kamperów w Polsce się spotykają.

Czy często, to ciężki mi powiedzieć, my jeździmy kamperem dopiero od roku. No ale kilka razy nam się zdarzyło, że stawaliśmy gdzieś na zwykłym parkingu na noc czy przy chodniku, to nam ktoś zaglądał przez szybę albo jak rano wychodziliśmy, to nam mówili, gdzie hotele takie tanie w pobliżu. Na początku to nawet zabawne, ale po kilku razach to już się nie chce – dodaje pan Mateusz.

Nasz rozmówca jest też miłośnikiem górskich wypadów i popiera ideę Tatrzańskiego Parku Narodowego o stworzeniu kamper parku.

Pomysł super, nasze Tatry są najpiękniejsze i na pewno taki parking by miał wzięcie. Zwłaszcza w lecie, jak przyjemnie jest sobie posiedzieć wieczorem, porozmawiać z innymi ludźmi. Nie wiem jak TPN by to widział, ale jakaś wiatka mała, czy ławeczki i mogłoby być bardzo przyjemnie – ocenia właściciel kampera.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Onet

Podobne artykuły

dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
Rodzina w Tatrach deptała krokusy

Polska

Turyści deptali krokusy. TPN promuje akcję „Ani kroku(s) dalej!"

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >