Turysci.pl
Mandat za zbyt ciężkiego kampera do 15 tys zł

fot. pixabay.com/Glavo

Planują zmiany w przepisach, które dotkną kamperów. Za przekroczenie wagi będzie można dostać mandat do 15000 zł

17 Marca 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Mandat, który obecnie można dostać za poruszanie się przeładowanym kamperem, wynosi od 20 do 500 zł, wkrótce jednak ma się to zmienić. Resort Infrastruktury i Budownictwa planuje zaostrzenie kar nawet do 15 tys. zł, co może uderzyć w branżę turystyczną. Kampery w czasie pandemii stały się wyjątkowo popularną metodą podróżowania z rodziną.

  • Kara za poruszanie się przeładowanym kamperem ma po zmianie wynosić od 2000 do 15000 zł

  • Zmiany mają być skierowane rzekomo do busów do 3,5T, obejmą jednak również turystyczne „domy na kółkach"

  • Kolejne regiony Polski otwierają się na kamperowców i wszystko wskazuje na to, że ten sposób zwiedzania kraju będzie zyskiwał na popularności

Za podróże przeładowanym samochodem, którego waga przekracza dopuszczalne normy, kierowcy grozi mandat karny. W tym momencie jednak jego wysokość nie jest zbyt wysoka - policja może ukarać kierowcę karą od 20 zł do 500 zł. Wkrótce jednak kwoty te mają wzrosnąć kilkukrotnie.

Kierowcom przeładowanych kamperów może grozić bardzo wysoki mandat

Dopuszczalna Masa Całkowita pojazdu typu kamper wynosi obecnie 3500 kg. Jak podkreśla jednak portal Camproad.pl, większość tego typu pojazdów, wyjeżdżających z fabryki, już waży blisko 3000 kg.

Łatwo zatem wyobrazić sobie, jaka jest ich waga po włożeniu do środka wszystkich bagaży urlopowych, dodatków czy akcesoriów. Do tego dodajmy jeszcze 3- lub 4-osobową rodzinę i złamanie przepisów gotowe.

flixbus odraża ofertę

Flixbus ogłosił zmiany na Wielkanoc i kwiecień. Odmrażają ofertę dla podróżnych

CZYTAJ DALEJ

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO

Na terenie Polski mandaty za przekroczenie DMC w kamperze to wciąż rzadkość, wkrótce jednak może się to zmienić. Camproad.pl wskazuje, że do tej pory kary były wystawiane niechętnie, bo nie wiązało się z nimi nałożenie punktów karnych, a stawki były niskie.

Turyści wkrótce mogą zapłacić nawet 15000 zł kary, bo w myśl projektu nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, Resortu Infrastruktury i Budownictwa, przepisy mają ulec zaostrzeniu.

Przedstawiciel ITD w rozmowie z Camproad.pl stwierdził, że zmiany mają być skierowane przede wszystkim do kierowców busów do 3,5T, jednak nie da się ukryć, że w tej wadze znajdują się też kampery. Ich właściciele podczas wyjazdów turystycznych zatem też mogą się czuć niepewnie.

Powodem zmian w przepisach jest fakt, że przeładowane samochody stwarzają niebezpieczeństwo na drodze. ITD podkreśla, że zbyt duża waga wydłuża drogę hamowania, co może zakończyć się tragedią w nagłej sytuacji. Wpływa to również na niszczenie dróg.

Kampery podbijają serca Polaków

Przepisy te wzbudzają szczególne poruszenie w branży karawaningu, bo w ostatnim czasie w Polsce zainteresowanie takim sposobem podróżowania wyraźnie wzrosło.

Zamknięcie hoteli i obiektów noclegowych w czasie świąt Bożego Narodzenia sprawiło, że tysiące turystów postawiło na domki na kółkach. W najpopularniejszych, turystycznych miejscowościach, kampery dało się zauważyć dosłownie wszędzie - od parkingów, aż po pobocza dróg.

Tatrzański Park Narodowy odnotował tak duży wzrost liczby turystów mieszkających w kamperach na Podhalu, że podjęto nawet decyzję o stworzeniu miejsca specjalnie dla nich. Niewykluczone, że zwiększająca się ilość takich samochodów na polskich drogach również mogła wpłynąć na przyśpieszenie decyzji o zmianach w prawie.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Camproad.pl

Podobne artykuły

Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
Zamykają turystyczny szlak na Gubałówkę

Polska

Zamykają szlak turystyczny na Gubałówkę. Na wniosek właścicieli gruntów

Czytaj więcej >
Policja kontroluje hotele w Szklarskiej Porębie

Polska

Masowa kontrola hoteli i pensjonatów w Szklarskiej Porębie

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >