Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska

Polska

nie żyje prawdziwa legenda
20.01.2021 21:32 Nie żyje Andrzej Sobolewski. Prawdziwa legenda podróżnicza

Portal Wspinanie.pl przekazało informację o śmierci Andrzeja Sobolewskiego. Legenda wśród polskich podróżników, która przez ponad pół wieku była związana z górami, odeszła w wieku 87 lat. Zostanie zapamiętany przede wszystkim jako miłośnik gór Kaukazu. Pierwsze szlaki górskie w Tatrach zaczął przecierać w 1955 roku. Z czasem na jego liście pojawiały się coraz bardziej imponujące osiągnięcia.Instruktor brał udział w pierwszym przejściu zimowym grani Tatr, które odbyło się w 1959 roku. Następnie organizator wypraw zaczął podbijać Kaukaz.

Zima nad morzem
20.01.2021 20:22 Nie jeździsz nad Bałtyk zimą? Ogromny błąd, warto choć raz zobaczyć Bałtyk w innym wydaniu

Zima kojarzy się raczej z lepieniem bałwana, jazdą na sankach i nartach czy odpoczynku przy ciepłym kominku, niż ze spacerami po nadmorskich plażach. Niestety, mało kto potrafi docenić polskie morze o tej porze roku, a naprawdę szkoda. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile możemy zyskać na wyjeździe na północ kraju.

PKP przeżyli rozczarowanie
20.01.2021 19:44 Kłopoty na polskiej Kolei. Opóźnienia i niewłaściwe pociągi

W ciągu ostatnich dni pasażerowie korzystający z usług PKP Intercity, ale także innych kolejowych przewoźników, mieli powody do narzekań. Utrudnienia doprowadziły do dużych opóźnień – rekordowe wyniosło ponad 400 minut – oraz zmian w wydzielaniu składów. Tym większe mogło być zdziwienie podróżnych, którzy choć zapłacili za bilety na Pendolino, musieli wsiąść do standardowych pociągów. O szczegółach informuje Polsat News.Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Polsat News, spółki należące do Grupy PKP, jak i przewoźnicy niezrzeszeni w obrębie Spółki. w ciągu ostatnich dni odnotowały wiele problematycznych sytuacji spowodowanych między innymi trudnymi warunkami pogodowymi.Niektóre pociągi sygnowane logo PKP Intercity już od pierwszej stacji miały ponad 100-minutowe opóźnienia, a zamiast Pendolino, polska spółka przewozowa wysyłała standardowe składy – wg. Polsat News dojść miało do kilkunastu takich zdarzeń.

Martyna Wojciechowska opublikowała zdjęcie
20.01.2021 18:53 Rozczulające nagranie. Martyna Wojciechowska zachwycona nietypowym pilotem samolotu

Martyna Wojciechowska za pośrednictwem mediów społecznościowych regularnie publikuje turystyczne zdjęcia – nie tylko własne, ale także podejrzane u innych podróżników. Niedawno na jej Instagramie pojawiło się nagranie kanadyjskiego pilota Bradleya Friesena, który pokazał fantastyczne widoki podczas lotu nad Kolumbią Brytyjską. Jednak nie tylko krajobraz wywołuje wiele emocji, ale też drugi pilot – i to jaki!Publikując nagranie kanadyjskiego pilota, Martyna Wojciechowska zwróciła uwagę na drugą postać za sterami samolotu – Mister Bentleya. Towarzysz Bradleya Friesena jest małym psiakiem. Nie często widzi się czworonoga siedzącego tuż obok pilota. Fani polskiej dziennikarki oszaleli z zachwytu.

rząd zmienił decyzję
20.01.2021 16:33 Rząd nagle zmienił decyzję. Ważna wiadomość dla wynajmujących kwatery noclegowe

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez serwis RMF24, rząd niedawno zaktualizował listę branż, które mogą ubiegać się o wsparcie finansowe ze względu na straty poniesione w wyniku pandemii koronawirusa, która wymusiła wprowadzenie ograniczeń sanitarnych. Od 1 lutego pomoc mogą otrzymać nie tylko właściciele hoteli i pensjonatów, ale również kwater prywatnych.Rząd podjął decyzję, dzięki której kolejni przedstawiciele branży turystycznej będą mogli wnioskować o wsparcie finansowe z tarczy antykryzysowej. Przez ostatni rok cały sektor ponosił ogromne straty z powodu wielu obostrzeń sanitarnych. Szczególnie mogły to odczuć osoby prowadzące hotele oraz inne obiekty noclegowe.

TOPR o sytuacji w ferie
20.01.2021 12:42 Narodowa kwarantanna nie zniechęciła Polaków. Ratownicy górscy mieli dużo pracy

TOPR przekazał informacje na temat ubiegłych ferii. W tym roku wyglądały one zupełnie inaczej ze względu na kwarantannę narodową. Jak się jednak okazuje, wiele osób nie zrezygnowało z wyjazdów. Na szlakach było sporo turystów.

Krynica-Zdrój się nie otwiera
19.01.2021 21:49 Hotele w Krynicy-Zdroju nie otwierają się. Branża zamrożona

W Krynicy-Zdroju część przedstawicieli szeroko pojętej branży turystycznej zapowiadała wznowienie działalności od poniedziałku 18 stycznia. Okazuje się jednak, że groźba wstrzymania pomocy finansowej z tarczy branżowej skutecznie ostudziła ich zapędy.

PIH zachęca do otwierania hoteli
19.01.2021 21:27 Smutne słowa prezesa PIH. Mówi o sytuacji branży hotelarskiej

Prezes Polskiej Izby Hotelarzy, Marek Łuczyński, był gościem radia RMF FM. Bez ogródek powiedział, jak widzi działania rządu w ostatnich tygodniach. „Polski rząd zastrasza hotelarzy. Nielegalnie przychodzi sanepid i policja nękając tych ludzi”.

Zdjęcia z Białegostoku
19.01.2021 19:42 Niesamowity widok na polskim niebie. Skąd się biorą świetlne słupy?

Zdjęcia z Białegostoku szybko obiegły media społecznościowe. Internauci są zachwyceni świetlistymi słupami, które pojawiły się w mieście nocą. Mimo tego, że powstały zupełnie naturalnie, sprawiają wrażenie sztucznych iluminacji.

Mikołajki zimą są piękne
19.01.2021 18:07 Jak wyglądała sytuacja Mikołajek podczas ferii? Burmistrz wyjaśnia

Mikołajki są niezwykle popularne w sezonie letnim, lecz zimą również zjeżdżali do nich turyści z całej Polski. Przez obostrzenia związane z pandemią branża znalazła się w dramatycznej sytuacji. Burmistrz miasta, Piotr Jakubowski, zdradził, jakie problemy mają mieszkańcy.Fot. Mikołajki cierpią przez brak turystów/ facebook.com/ Miasto Mikołajki

Oburzenie turystów w Karkonoszach
19.01.2021 15:33 Burza wokół wpisu KPN. Apelowali tylko o rozwagę

Karkonosze przyciągają turystów pomimo restrykcji. Niektórzy wybierają się na spacer lub na zjeżdżanie na sankach. Na ten temat wypowiedział się Karkonoski Park Narodowy. Apel nie spodobał się wielu internautom.

Zamek Gargamela w Poznaniu
19.01.2021 14:00 Zamek Gargamela. "Średniowieczna" budowla z pustaków czyli najmłodszy polski zamek

Zamek Gargamela znajduje się w Poznaniu, nieopodal Starego Rynku. Dla osób, które nie znają jego historii, nie wyróżnia się niczym szczególnym. Można go nawet uznać za oryginalną budowlę z dawnych czasów. Nic bardziej mylnego - budynek, choć powstał najpewniej w XIII wieku, w obecnej formie powstał w XXI wieku. Jak do tego doszło?

Utrudnione lądowanie samolotu
19.01.2021 11:40 Lądowanie z asystą na polskim lotnisku. Interwencja służb

Samolot lądował z utrudnieniami w poniedziałek 18 stycznia na lotnisku Katowice Airport. Powodem była dekompresja, czyli utrata ciśnienia w kabinie. Na lotnisku pojawili się funkcjonariusze straży pożarnej.

Park Gwiezdnego Nieba "Bieszczady"
19.01.2021 07:30 Park Gwiezdnego Nieba „Bieszczady". Jeden z najciemniejszych zakątków Europy

Park Gwiezdnego Nieba „Bieszczady" to wyjątkowe miejsce wyznaczone specjalnie dla miłośników obserwacji ciał niebieskich. Widać tam o wiele więcej niż w jakimkolwiek innym zakątku Polski.- Przyszłe pokolenia mają prawo do dziewiczej i nieskażonej Ziemi, w tym prawa do czystego nieba. Ciemne niebo to kulturalne, naukowe i ekologiczne dziedzictwo ludzkości - Międzynarodowa deklaracja UNESCO (Tenerife, 1994, La Palma 2007)Wyświetl ten post na Instagramie.Post udostępniony przez Przemek | Fotograf Warszawa (@przemek_chudzik)

Karpacz zimą
18.01.2021 17:24 Zapytała o hotel w Karpaczu. Posypały się pomysły na omijanie obostrzeń

Z tego artykułu dowiesz się: W jaki sposób turyści szukają nocleguJakie są sposoby na obejście obostrzeńGdzie szukać kontaktów Karpacz jest pełen turystów przez cały rok, więc nawet w czasie pandemii trudno mówić o małym zainteresowaniu tym górskim miastem. Polacy je uwielbiają, ponieważ jest najlepszym punktem wypadowym na Śnieżkę, najwyższy szczyt Karkonoszy.W związku z pandemią rząd ogłosił zakaz udzielania noclegu turystom, co nie spodobało się właścicielom ośrodków i pensjonatów. Przy pierwszej fali wszyscy cierpliwie czekali na ponowne otwarcie, lecz teraz tracą już cierpliwość.Praktycznie każdy turysta, który będzie chciał pojechać w góry, ma spore szanse na znalezienie noclegu. Wynajęcie domku czy pokoju nie może się odbywać drogą oficjalną, lecz pojawiło się kilka sposobów na ominięcie zakazu.

Podróże śladami filmów i seriali
18.01.2021 16:05 Przemek i Magda znaleźli sposób na swoje podróże. Odwiedzają miejsca znane z popularnych filmów i seriali

Przemek i Magda to para, która znalazła pomysł na własne zwiedzanie świata. Razem prowadzą bloga podróżniczego „Geeki Podróżniki” i odwiedzają miejsca, które znane są z popularnych filmów i seriali. Jak sami przyznają, nie jest to jedyny sposób, w jaki podróżują.

góry trudne warunki
18.01.2021 11:50 TOPR apeluje do turystów. Wyjście w góry może zagrażać życiu. Warunki są bardzo niebezpieczne

Obecnie góry mogą być bardzo niebezpiecznym kierunkiem w związku z trudnymi warunkami – te panują przede wszystkim w wysokich partiach. Dlatego ratownicy TOPR odradzają turystykę wysokogórską. Na Kasprowym Wierchu, który jest jednym z najpopularniejszych szczytów w Polsce, termometry wskazały nawet -17 stopni Celsjusza.Ze względu na warunki pogodowe w najbliższe dni turyści powinni zrezygnować z wyjść w góry. Mróz czuć nie tylko w wysokich partiach – w Zakopanem temperatura spadła do -14 stopni Celsjusza. Chociaż od środy 19 stycznia pogoda ma zacząć się poprawiać, to obecnie nadal należy zachować wszelkie środki bezpieczeństwa.

Polak bohaterem narodowym
18.01.2021 11:10 Polak został bohaterem narodowym Pakistanu. Kim był Władysław Turowicz?

Z tego artykułu dowiesz się:Jak Władysław Turowicz dostał się do PakistanuCo sprawiło, że został uznany za bohatera narodowegoJakie ślady pozostały po Turowiczu w PakistanieNa chrześcijańskim cmentarzu w Karaczi pochowany został Polak, który jest bohaterem narodowym Pakistanu. W związku z licznymi zasługami współtwórca Sił Powietrznych Pakistanu doczekał się uhonorowania w dawnej stolicy muzułmańskiego kraju. Na terenie obiektu można znaleźć też tablicę pamiątkową, którą wzniosła Ambasada Polska.Na cmentarzu w Karaczi leży niejeden Polak. Można znaleźć tam kwaterę polską, natomiast pamiątkowa tablica została wzniesiona przez Ambasadę Polską dla uchodźców z ZSRR, którzy nie powrócili do ojczyzny. Tam też znajduje się grób Władysława Turowicza. Na nagrobku polskiego bohatera Pakistańskich Sił Powietrznych widnieje fragment „Rozumu i wiary” Adama Mickiewicza.

Góry Opawskie zimą
18.01.2021 00:20 Niespodzianka w Górach Opawskich. Trasy jedyne w regionie

Góry Opawskie leżą na pograniczu Polski i Czech w Sudetach Wschodnich. Najwyższy szczyt nie ma nawet 1 tys. m n.p.m., jednak jest to najwyżej położony region w województwie Opolskim.O tym dlaczego warto tam pojechać, powiedział prezes Klubu Turystyki Narciarskiej głuchołaskiego oddziału PTTK Grzegorz Kamiński w rozmowie z Radiem Opole.

pasażerowie muszą uzbroić się w cierpliwość
17.01.2021 22:12 Ogromne opóźnienia pociągów w Polsce. Pasażerowie muszą się przygotować

Pasażerowie korzystający z połączeń kolejowych w ostatni dzień ferii nie mieli łatwej i przyjemnej podróży. Pociągi nie radziły sobie z zimową aurą; awariom ulegały tabory i urządzenia sterowania lub nadzoru.

Zieleniec, protest przedsiębiorców
17.01.2021 21:58 Smutny widok w Zieleńcu. Wymowny protest przedsiębiorców, którzy zarabiali dzięki turystom

Z tego artykułu dowiesz się:Jak wygląda protest w ZieleńcuCzego oczekują przedsiębiorcyJakie straty ponieśliZieleniec Ski Arena to duży ośrodek narciarski położony w pobliżu Duszników-Zdroju. Gdy tylko warunki pozwoliły na naśnieżenie stoków, przystąpiono do przygotowań przed sezonem narciarskim. W grudniu wyciągi nie były czynne nawet dwa tygodnie, a już trzeba było zawiesić ich działanie.

Hotelarze nie będą czekać
17.01.2021 21:30 IGHP zabiera głos. Wyjawiają, dlaczego hotelarze otwierają swoje biznesy mimo zakazu

Hotelarze przez długi czas prosili rząd o możliwość wznowienia działalności, chociaż w ograniczonym zakresie, by móc zarobić na utrzymanie obiektów i wypłaty dla pracowników. Niestety decyzje podyktowane chęcią stłumienia epidemii na terenie kraju, pozostają niezmienne.W dodatku nie wszystkie firmy, które zajmują się udzielaniem noclegów turystom, zostały objęte pomocą finansową od państwa. Te, które oferują domki i pokoje do wynajęcia, nadal nie mają szansy na wsparcie, choć niewykluczone, że może się to zmienić.W tym tygodniu pojawiła się informacja, że wicepremier Jarosław Gowin podejmie decyzję o wpisaniu kolejnych grup działalności gospodarczych na listę objętych pomocą z tarczy branżowej.- Dodatkowe kody będą ustalane w przyszłym tygodniu, na podstawie propozycji przedłożonych przez wicepremiera Jarosława Gowina – powiedziała Olga Semeniuk na konferencji prasowej.

pożar hotelu amber bay
17.01.2021 16:06 Ogień w hotelu Amber Bay w Augustowie. W środku było 50 osób

Jak poinformowało portal Turyści.pl Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Augustowie, zgłoszenie o pojawieniu się ognia wpłynęło o godzinie 14:18. Zgodnie z przekazanymi informacjami, dużym pożarem objęte jest poddasze hotelu Amber Bay. Gdy doszło do zdarzenia, w hotelu znajdowało się około 50 osób, czego dowiedzieliśmy się od pracownika straży pożarnej. Nie wiadomo jednak, czy byli to turyści. Przypomnijmy, że zgodnie z obostrzeniami, do końca stycznia przyjmowanie gości (poza nielicznymi przypadkami) jest zabronione ze względów pandemicznych. Na stronach internetowych hotelu Amber Bay oraz w mediach społecznościowych również nie ma żadnych informacji, które mogłyby wskazywać, że był otwarty dla ruchu turystycznego. Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w rozmowie z Turyści.pl przekazało, że na godzinę 15:50 z ogniem walczy 30 zastępów straży pożarnej.Są to zarówno oddziały Państwowej Straży Pożarnej, jak i Ochotniczej Straży Pożarnej. Serwis Kurier Poranny poinformował, że w akcji biorą udział zastępy m.in. z powiatu suwalskiego, sejneńskiego, grajewskiego oraz augustowskiego. Hotel Amber Bay, dawniej znany jako Hotel Delfin, znajduje się w Augustowie przy ulicy Turystycznej. Choć w chwili wybuchu pożaru w budynku było 50 osób, akcja ewakuacyjna przeprowadzona została bardzo sprawnie. Nikomu nic się nie stało, nie ma ofiar i poszkodowanych. Tę informację również potwierdził nam pracownik Komendy Powiatowej PSP oraz pracownik hotelu. Nad obiektem wciąż unoszą się ogromne kłęby dymu. Widać to m.in. na zdjęciu udostępnionym na Twitterze przez profil Remiza.pl. #PILNE: Pożar hotelu w Augustowie w woj. podlaskim. Akcja gaśnicza trwa! pic.twitter.com/9yJTQfxU1Z— Remiza.pl ???????? (@remizapl) January 17, 2021Amber Bay Aquapark Augustów jest centrum wypoczynkowo-szkoleniowym. Znajduje się w Puszczy Augustowskiej i szczególnie cenione jest przez turystów ze względu na bliskość atrakcyjnych terenów przyrodniczych. Niedaleko obiektu na przyjezdnych czeka m.in. jezioro Necko, Sajno oraz Studzieniczne. Te ostatnie połączone jest też z Kanałem Augustowskim. Nie jest to niestety jedyny pożar hotelu w ostatnim czasie. Niedawno pisaliśmy o ogniu, który pojawił się w podobnym obiekcie na Zanzibarze. Byli w nim Polacy.

Góry Świętokrzyskie tajemnicza atmosfera
17.01.2021 13:13 Góry Świętkorzyskie. Pełne tajemnic i niesamowitej atmosfery

Góry Świętokrzyskie kryją wiele tajemnic, które co roku próbują zgłębiać turyści. Podczas wędrówek na Łysicę czy Łysą Górę, na której szczycie znajduje się słynne sanktuarium, to niezapomniana przygoda dla wczasowiczów, którzy lubią dziką naturę. Okolica oferuje podróżnym jednak znacznie więcej, a wśród nich – nieprzetarte szlaki Doliny Dębniańskiej.Zwiedzając Góry Świętokrzyskie, wędrówka na najwyższy szczyt tego regionu wydaje się wręcz obowiązkową atrakcją. Łysicę uznaje się za królową tutejszych gór – jej wysokość wynosi 614 metrów n.p.m. Wejdziemy na nią, idąc czerwonym szlakiem.

podróżnik zmienił świat
17.01.2021 12:10 Polski podróżnik wyrusza na podbój 4 kontynentów w 4 miesiące. Chce zbadać, jak koronawirus zmienił świat

Cztery kontynenty, cztery miesiące, jeden projekt – polski podróżnik undefinedi autor bloga „Świat na raty” Robert Szulc wybiera się w wędrówkę, na którą wiele osób nie zdecydowałoby się nawet w normalnych warunkach. Organizator wyjazdów turystycznych chce na własne oczy zobaczyć, jak pandemia zmieniła oblicze Ziemi – w tym także turystyki. W swoich planach ma wizytę w Ameryce Środkowej i Południowej, Europie, Afryce oraz Azji.Podróżnik wyrusza dzisiaj tj. 15 stycznia, gdy z Europy napływa coraz więcej informacji o przedłużaniu ograniczeń w przemieszczaniu się i lockdownach. Robert Szulc w rozmowie z Wirtualną Polską podkreśla, że choć zamierza się stosować do reżimu sanitarnego, to chce też pokazać, że podróżowanie nadal jest możliwe i ma sens, dopóki po drugiej stronie nadal znajdują się inni ludzie.

Babia Góra dramatyczna akcja
17.01.2021 11:44 Turystka bez ubrań weszła na Babią Górę. Akcja służb

Chociaż w ciągu ostatnich dni do Polski dotarła prawdziwa zima, to w sobotę Babia Góra przyciągnęła mnóstwo turystów. Niestety z relacji ratowników GOPR wynika, że wczasowicze bagatelizowali komunikaty i rady służb. Wiele trudnych interwencji – w tym jedna szczególnie dramatyczna, związana z „górskimi morsami”. Kobieta uratowana przez grupę trafiła do szpitala z odmrożeniem wszystkich kończyn.Babia Góra w sobotę 16 stycznia była celem wielu turystów, ale nie wszyscy podołali trudnym warunkom, jakie panowały w Beskidach Zachodnich. Warto przypomnieć, że na trasach leży bardzo dużo świeżego śniegu, a temperatury odczuwalne spadają do nawet -20 stopni. Kolejne utrudnienie to silny wiatr. Mimo to na wędrówkę zdecydowała się grupa tzw. „górskich morsów”, którzy byli letnich ubraniach.

góra ma moc
17.01.2021 08:33 Góra Ślęża koło Wrocławia różni się od innych. Ponoć łączy światy żywych i umarłych

Góra Ślęża znajduje się na południe od Wrocławia. Choć szczyt ten ma wysokość zaledwie 718 metrów n.p.m., to pozostaje jednym z najbardziej tajemniczych punktów na mapie Polski. Swoją popularność zawdzięcza wielu historiom, które opowiadają o nadprzyrodzonych mocach, a nawet wejściem do piekła.Góra Ślęża już w przeszłości wzbudzała w ludziach ciekawość. Niektóre ludy były wręcz przekonane o jej magicznej naturze. Widok samotnej góry na tle niemal płaskiego krajobrazu wywoływał w człowieku niepokój. Dlatego na jej szczycie poganie odprawiali swoje rytuały.

Bliski Wschód wyjechała kraj
17.01.2021 08:20 W wieku 13 lat Polka wyjechała z rodzicami do arabskiego kraju. Już zostali. Opowiedziała o życiu na Bliskim Wschodzie

Każdy podróżny, który choć raz odwiedził Bliski Wschód, dobrze wie, że ten region znacznie różni się od Europy. Przyjezdni wyróżniają się na tyle, że można ich odróżnić od mieszkańców w mgnieniu oka. Przekonała się o tym Amina Ghanem, która przeprowadziła się do Jordanii w wieku 13 lat. Początki w nowym kraju nie były najłatwiejsze.Amina Ghanem dorastała w Gdańsku, następnie przeprowadziła się na Bliski Wschód, by zamieszkać w ojczyźnie swojego ojca, który jest Jordańczykiem. Matka Aminy z pochodzenia jest natomiast Polką, dlatego nastolatka od najmłodszych lat mogła obserwować, jak wygląda zderzenie dwóch kultur, ale przekonała się też, że ich pogodzenie jest możliwe.