Turysci.pl > Polska > Obecnie nie trwają prace nad przedłużeniem Polskiego Bonu Turystycznego
Patryk Korzec
Patryk Korzec 24.03.2022 22:17

Obecnie nie trwają prace nad przedłużeniem Polskiego Bonu Turystycznego

Przedłużenie Polskiego Bonu Turystycznego. Głos z Kancelarii Prezydenta
fot. pixabay.com/Romuald_Gałęcki

Czy ważność Polskiego Bonu Turystycznego zostanie przedłużona? Jak informuje Kancelaria Prezydenta Andrzeja Dudy, obecnie nie trwają prace nad takim rozwiązaniem. Rząd zaznacza jednak, że sytuacja jest uważnie monitorowana i jeśli zaistnieją konkretne przesłanki, Prezydent RP może podjąć adekwatne do nich działania. Kluczowe okazać się może zainteresowanie świadczeniem w najbliższych, wakacyjnych miesiącach.

  • Redakcja BiznesInfo zapytała Kancelarię Prezydenta Andrzeja Dudy, czy dojdzie do przedłużenia terminu ważności Polskiego Bonu Turystycznego

  • Rząd obecnie nie pracuje nad zmianą przepisów, pojawiło się jednak zapewnienie, że sytuacja jest na bieżąco monitorowana

  • Uważnie śledzone ma być również wykorzystanie świadczenia przez Polaków w najbliższych miesiącach wakacyjnych. Wtedy też zainteresowanie 500 zł dla dzieci może być największe

Redakcja BiznesInfo zapytała Andrzeja Dudę o to, czy planuje przedłużenie ważności Polskiego Bonu Turystycznego. Przypomnijmy, że świadczenie w swojej obecnej formie jest właśnie wynikiem pomysłu głowy naszego kraju. Jak twierdzi Kancelaria Prezydenta, obecnie prace nad zmianą przepisów nie toczą się. Sytuacja jest natomiast na bieżąco monitorowana.

Rząd nie pracuje nad przedłużeniem Polskiego Bonu Turystycznego

Głosy dotyczące ewentualnego przedłużenia terminu funkcjonowania Polskiego Bonu Turystycznego pojawiły się już w maju. Ministerstwo Pracy, Rozwoju i Technologii miało wtedy analizować sytuację związaną z dość niewielkim zainteresowaniem świadczeniem.

Najwyraźniej jednak analizy nie wskazały na konieczność przedłużenia terminu wyznaczającego koniec ważności świadczenia. W odpowiedzi na pytanie redakcji BiznesInfo, Kancelaria Prezydenta stwierdziła, że „obecnie nie toczą się prace nad przedłużeniem obowiązywania bonu turystycznego".

Przypomnijmy, że z dodatkowych 500 zł dla dzieci skorzystać można do marca 2022 roku. Kancelaria Prezydenta poinformowała również, że sytuacja, wykorzystanie i zainteresowanie bonem jest uważnie monitorowane. Rząd zapewnia, że jeśli zaistnieją przesłanki do zmiany przepisów, to adekwatne kroki zostaną przez Andrzeja Dudę podjęte.

Redakcja BiznesInfo takie samo pytanie o Polski Bon Turystyczny zadała również Ministerstwu Pracy, Rozwoju i Technologii. W odpowiedzi dziennikarze usłyszeli, że masowa akcja szczepień oraz łagodzenie obostrzeń w sektorze hotelarskim powinno przyczynić się do zwiększenia zainteresowania i realizacji świadczenia turystycznego.

Podkreślono jednak również, że mimo to stan Polskiego Bonu Turystycznego i liczba wykorzystywanych zasobów będzie monitorowana. W zależności od sytuacji, podejmowane będą kolejne kroki.

Bon turystyczny dla seniorów?

Kilka dni temu Senat jednogłośnie poparł projekt innej zmiany w Polskim Bonie Turystycznym. Dotyczy ona rozszerzenia świadczenia na emerytów oraz rencistów.

Zgodnie z założeniami nowelizacji, 500 zł na usługi i imprezy turystyczne otrzymać by miało 9 milionów seniorów. Pieniądze trafić do nich mogą już we wrześniu 2021 roku, a ich zadaniem będzie m.in. wspieranie przedsiębiorców i hotelarzy w czasie mniejszego zainteresowania wyjazdami i urlopami.

Obecnie projekt ma trafić do Sejmu, gdzie odbędzie się głosowanie. Przypomnijmy, że już w ubiegłym roku usiłowano wprowadzić podobną zmianę, wtedy jednak Sejm jej nie przyjął.

Rozszerzenie Polskiego Bonu Turystycznego za świetny pomysł uważa natomiast prezes Polskiej Izby Hotelarskiej, Marek Łuczyńki. W rozmowie z Money.pl stwierdził, że pozwoliłoby to hotelarzom nadrabiać straty wywołane pandemią nie tylko w sezonie wysokim, ale również po jego zakończeniu. Więcej na ten temat przeczytać można tutaj.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Biznes Info