Turysci.pl
PIH pozytywnie o bonie turystycznym dla seniorów

fot. pixabay.com/silviarita

Prezes PIH: Bon turystyczny dla seniorów to idealne rozwiązanie

16 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Zdaniem prezesa Polskiej Izby Hotelarzy bon turystyczny dla seniorów może być świetnym rozwiązaniem służącym sektorowi turystycznemu. Ekspert wskazuje, że mogłoby to pobudzić popyt, gdy lato dobiegnie końca i zmniejszy się zainteresowanie urlopami.

  • Marek Łuczyński, prezes PIH, twierdzi, że rozszerzenie Polskiego Bonu Turystycznego na seniorów jest dobrym pomysłem

  • Ekspert wskazuje, że pobudzi to popyt w okresie jesienno-zimowym. Zauważył, że takie świadczenia obecne są już w Hiszpanii czy we Włoszech

  • Prezes PIH zauważył również, że obecnie trudno ocenić pozytywne efekty bonu turystycznego, gdyż przez obostrzenia dużo osób w ostatnim roku ze świadczenia nie skorzystało

Senat przegłosował niedawno rozszerzenie Polskiego Bonu Turystycznego na seniorów. Nikt nie zgłosił sprzeciwu i pomysł trafi wkrótce do Sejmu. Chwalony jest również przez prezesa PIH, którego zdaniem byłaby to szansa na pobudzenie turystyki w okresach mniejszego ruchu urlopowego - jesienią i zimą.

Na plażach obowiązuje zakaz picia napojów procentowych

Warto pamiętać. Za picie napojów procentowych na plaży można dostać mandat

CZYTAJ DALEJ

Prezes PIH: rozszerzenie bonu turystycznego na seniorów to dobry pomysł

Marek Łuczyński z PIH stwierdził w rozmowie z Money.pl, że jak na razie trudno jest ocenić pozytywne efekty Polskiego Bonu Turystycznego. Jak wiadomo, zainteresowanie świadczeniem jest niższe, niż przewidywali politycy. Ekspert wskazuje jednak, że nie bez znaczenia w tej sytuacji były zmieniające się obostrzenia pandemiczne.

Prezes PIH stwierdził, że choć wielu Polaków jeszcze nie wydało pieniędzy ze świadczenia, bo np. hotele i atrakcje były zamknięte lub działały w ograniczonym stopniu, to jego ważność powinna zostać przedłużona. Przypomnijmy, że w obecnej formie bon wykorzystać można do marca 2022 roku. Łuczyński, powołując się na ekspertów, zasugerował nawet, że mógłby być nieco zmodyfikowany i przeznaczony do wykorzystania w okresie jesienno-zimowym, gdy zainteresowanie wyjazdami turystycznymi jest mniejsze niż w czasie wakacji.

W dalszej części rozmowy prezes PIH odniósł się do pomysłu rozszerzenia Polskiego Bonu Turystycznego na seniorów. Uznał to za świetny pomysł, a nawet zasugerował, że można by projekt zmodyfikować jeszcze bardziej i objąć nim tylko na seniorów, ale również ich opiekunów. Jego zdaniem jest to pobudzenie popytu na usługi turystyczne w tych okresach, gdy Polacy wyjeżdżają zdecydowanie rzadziej.

Przy okazji tego tematu zauważył również, że jeszcze przez rok lub półtora zamrożona będzie branża hotelarska, związana z wyjazdami służbowymi, firmowymi oraz konferencjami. Zdaniem eksperta ośrodki te obecnie muszą przeorganizować swój system pracy na klientów indywidualnych, a skierowanie tam seniorów poza sezonem wysokim mogłoby pomóc przedsiębiorcom.

Redaktor Money.pl zauważył, że seniorzy znaczną część swoich środków wydają na leki. Zapytał więc, czy rzeczywiście jest szansa na to, że np. jesienią, gdy spodziewana jest czwarta fala zachorowań, starsze osoby byłyby skłonne ruszyć do hoteli. Podkreślić tu warto, że taki wyjazd zapewne i tak pochłonąłby więcej środków, niż tylko 500 zł przyznane przez rząd.

Marek Łuczyński twierdzi jednak, że dzięki bonowi turystycznemu bardzo dużo osób w ogóle miało po raz pierwszy szanse odwiedzić hotele. Zauważył, że jest to duży atut świadczenia, a podobne programy turystyczne realizowane są już również m.in. w Hiszpanii czy we Włoszech.

Senat jest za", czy Sejm przyjmie zmianę?

Rozszerzenie Polskiego Bonu Turystycznego zostało przegłosowane przez Senat przez aklamację. Oznacza to, że nie było żadnych głosów sprzeciwu w tej sprawie i projektem zajmie się teraz Sejm.

Jeśli tam również więcej posłów będzie „za", to seniorzy mogą spodziewać się dodatkowych 500 zł już we wrześniu. Przypomnijmy, że świadczenie dotyczyłoby ok. 9 milionów Polaków. Problem jednak w tym, że podobny projekt został złożony w Sejmie już rok temu i został odrzucony.

Zgodnie z projektem, świadczenie miałoby przysługiwać wszystkim emerytom oraz rencistom od 1 września 2021 roku do 31 marca 2022 roku. Terminy te zostały określone przez pomysłodawców w taki sposób, by jednocześnie stanowić wsparcie dla starszych Polaków, ale też być podporą dla przedsiębiorców w okresie niższej aktywności turystów, tak jak wskazywał na to prezes PIH.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Money.pl

Patryk KorzecAutor

Zawodowo dziennikarz i copywriter, prywatnie podróżnik od lat zafascynowany zwiedzaniem świata autostopem oraz poznawaniem obcych kultur. Warsztat dziennikarski doskonalony m.in. w takich mediach jak Radio Sygnały, Nasze Miasto Opole, Muzyc

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Zbadali konie wożące turystów na Morskie Oko. Fundacja Viva: „Pracują w przeciążeniu"

Czytaj więcej >

Polska

Turyści zdewastowali szlak na Świnicy, a później utknęli w górach. Interweniowali ratownicy TOPR

Czytaj więcej >

Polska

Wypadek autobusu podczas wycieczki. Cztery osoby są ranne, 31 dzieci zabrano do szpitala

Czytaj więcej >

Polska

Turyści zostawiają zwierzęta na tatrzańskich szlakach. „Nawet nie potrafiła nam powiedzieć, skąd zabrała psiaka"

Czytaj więcej >

Polska

Remonty w Karkonoskim Parku Narodowym. „Utrudnienia potrwają około pięć dni"

Czytaj więcej >

Polska

Turyści bez przygotowania poszli na Orlą Perć. W środku nocy sprowadzało ich TOPR

Czytaj więcej >