Turysci.pl
Nowe przepisy wjazdu do Polski

fot. pixabay.com/Free-Photos/zdjęcie poglądowe

Zmiana zasad wjazdu do Polski, a od środy otwarcie kolejnych przejść granicznych z Ukrainą

15 Lipca 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zmieniło w sobotę obostrzenia dotyczące podróżnych wjeżdżających do Polski. Granice mogą przekroczyć m.in. obywatele Stanów Zjednoczonych. Od środy otwarte zostaną również trzy kolejne przejścia graniczne z Ukrainą, które zablokowano z powodu pandemii koronawirusa.

 • MSWiA otworzyło granice Polski dla turystów ze Stanów Zjednoczonych

 • W środę otwarte zostaną trzy kolejne przejścia graniczne z Ukrainą: w Zosinie, Dołhobyczowie oraz Krościenku

 • Zza granicy zewnętrznej do Polski od osoby wjechać mogą m.in. artyści, dziennikarze, jurorzy czy opiekunowie, biorący udział w konkursach muzycznych lub festiwalach w Polsce

Minister spraw wewnętrznych i administracji Polski, Mariusz Kamiński, podpisał nowelizację rozporządzenia dotyczącego przekraczania granic Polski. W sobotę dokumenty pojawił się w Dzienniku Ustaw, a zgodnie z nim, od soboty w naszym kraju obowiązują nowe przepisy dla przyjezdnych.

Na liście państw, z których mogą do nas przyjechać turyści spoza Unii Europejskiej, pojawiły się Stany Zjednoczone. Złagodzono też przepisy dotyczące przyjazdu zza zewnętrznej granicy osób związanych z branżą estradową oraz zapowiedziano otwarcie kolejnych przejść granicznych z Ukrainą.

Ostrzeżenia IMGW przed burzami z gradem

Ostrzeżenia IMGW przed burzami z gradem. Urlopowicze nad morzem i w Bieszczadach powinni uważać

CZYTAJ DALEJ

Nowe zasady wjazdu do Polski

Kolejne kraje Unii Europejskiej łagodzą przepisy w związku ze zbliżającym się sezonem wyjazdów wakacyjnych. W pewnym zakresie dołączyła do tego nurtu również Polska, wpisując na listę państw, z których da się wlecieć do naszego państwa, Stany Zjednoczone. Prezentuje się ona teraz następująco:

 • Japonia;

 • Nowa Zelandia;

 • Kanada;

 • Tajlandia;

 • Tunezja;

 • Republika Korei;

 • Izrael;

 • Australia.

Oprócz wymienionych państw oraz członków Unii Europejskiej i strefy Schengen, granice Polski przekroczyć mogą również te osoby, które posiadają prawo pobytu na ich terenie.

Rząd wprowadził także poluzowanie przepisów dla osób biorących udział w konkursach muzycznych i festiwalach organizowanych na terenie Polski. Zza granicy zewnętrznej od soboty wjechać mogą jurorzy, artyści, wykonawcy, uczestnicy, akredytowani dziennikarze oraz opiekunowie artystów i uczestników tych wydarzeń.

Na granicy muszą oni jednak przedstawić odpowiednie dokumenty potwierdzające ich udział w festiwalu lub konkursie muzycznym. Jak wskazuje Interia, zmiana ta ma umożliwić m.in. przyjazd do Polski uczestników XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. W lipcu rozpocząć się mają do niego eliminacje.

Otwarcie przejść granicznych z Ukrainą

Dzięki nowym przepisom Polska może zyskać w czasie wakacji turystów ze Stanów Zjednoczonych, ale pojawia się też nowa możliwość wyjazdowa dla Polaków. W najbliższą środę 23 czerwca otwarte zostaną trzy kolejne przejścia graniczne z Ukrainą.

Obecnie do naszych sąsiadów wjechać można zatem przez przejścia w:

 • Krościenku;

 • Zosinie;

 • Dołhobyczowie;

 • Dorohusku;

 • Korczowej;

 • Hrebennem;

 • Medyce;

 • Budomierzu.

Aby wjechać na Ukrainę, turyści z Polski muszą przedstawić negatywny wynik testu antygenowego lub PCR na COVID-19. Zrobić je trzeba na 72 godziny przed przekroczeniem granicy.

Możliwe jest również przedstawienie dokumentu potwierdzającego przyjęcie pełnej dawki szczepionki przeciwko koronawirusowi. Każda osoba musi też wykupić odpowiednie ubezpieczenie, pokrywające koszty związane z leczeniem COVID-19 oraz ewentualną obserwacją w placówce medycznej (kwarantanną).

Wykupione ubezpieczenie terminem swojej ważności musi obejmować cały pobyt urlopowicza na terenie Ukrainy. Tamtejsze służby akceptują pakiety wykupione w firmach, które są zarejestrowane na Ukrainie, posiadają tam swoje przedstawicielstwa lub mają umowę z ukraińskim partnerem.

MSWiA zaznacza również w ramach wprowadzenia nowych przepisów dla podróżnych, że nadal obowiązują przepisy dotyczące kwarantanny po przyjeździe do Polski. Oznacza to, że osoby docierające do naszego kraju z państw non-Schengen muszą poddać się izolacji. Nie zwalniają z niej testy zrobione przed przekroczeniem granicy, a jedynie te wykonane na terenie Polski.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Interia

Tagi:

Patryk KorzecAutor

Zawodowo dziennikarz i copywriter, prywatnie podróżnik od lat zafascynowany zwiedzaniem świata autostopem oraz poznawaniem obcych kultur. Warsztat dziennikarski doskonalony m.in. w takich mediach jak Radio Sygnały, Nasze Miasto Opole, Muzyczny Horyzont, Pro Radio, Rock Radio w Grupie Radiowej Agory oraz Pikio.pl. Zamiłowanie do turystyki, połączone z pasją dziennikarską, zaowocowało zaangażowaniem w tworzenie portalu Turyści.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

materiały reklamowe

Polska

7 sposobów na letni relaks w Wysokich Tatrach

Czytaj więcej >

Polska

Najgorsze zachowania turystów na wakacjach. Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów

Czytaj więcej >

Polska

Turysta pokazał bilet na Kasprowy Wierch z 1995 roku. Różnicę w cenie widać gołym okiem

Czytaj więcej >

Polska

Na termometrach ponad 30 stopni. IMGW ostrzega przed upałami i burzami

Czytaj więcej >

Polska

Oferty nieistniejących noclegów w natarciu. Przestrzegamy, jak nie dać się oszukać

Czytaj więcej >

Polska

Potworny upał, a miejscami burze z gradem. IMGW wydał ostrzeżenie meteorologiczne

Czytaj więcej >