Turysci.pl > Polska > Ostrzeżenia IMGW przed burzami z gradem. Urlopowicze nad morzem i w Bieszczadach powinni uważać
Patryk Korzec
Patryk Korzec 24.03.2022 22:17

Ostrzeżenia IMGW przed burzami z gradem. Urlopowicze nad morzem i w Bieszczadach powinni uważać

Ostrzeżenia IMGW przed burzami z gradem
fot. pixabay.com/Free-Photos/zdjęcie poglądowe

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia dla dwóch województw z powodu możliwych zmian pogody. W zachodniopomorskim i podkarpackim mogą wystąpić burze z gradem i silne ulewy. Turyści wypoczywający na plażach i w Bieszczadach powinni uważać.

  • IMGW wydało ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem dla województwa zachodniopomorskiego i podkarpackiego

  • Eksperci ostrzegają również przed ulewnymi deszczami oraz silnym wiatrem

  • Na terenie Polski ogłoszono jednocześnie również ostrzeżenia dotyczące upałów. Obowiązują aż do poniedziałku

Pogoda w Polsce od kilku dni rozpieszcza urlopowiczów wysokimi temperatura, w najbliższym czasie jednak miejscami dojść może do gwałtownych burz. IMGW wydało ostrzeżenia pierwszego stopnia przed wyładowaniami atmosferycznymi oraz gradem. Wystąpić mogą też ulewne deszcze oraz silny wiatr.

Możliwe zmiany pogody. Ostrzeżenie IMGW

Tegoroczne wakacje mają być wyjątkowo ciepłe, turyści jednak powinni zachować czujność. Zarówno gwałtowne zmiany pogody, jak i zbyt duże upały, mogą prowadzić do tragedii.

IMGW przekazało w niedzielę, że w województwie zachodniopomorskim oraz podkarpackim możliwe jest wystąpienie silnych burz z gradem. W czasie weekendu w obu tych regionach przebywają tysiące turystów, powinni oni więc zachować szczególną ostrożność.

Służby informują, że miejscami spaść może od 15 do 25 mm deszczu. Prędkość wiatru osiągnąć może do 75 km/h. Niewykluczone, że miejscami spadnie też grad. Osoby przebywające na odsłoniętym terenie, np. na plaży czy na szczytach gór, powinny szybko schronić się w bezpiecznym miejscu, gdy tylko zobaczą pierwsze znaki pogarszającej się pogody.

Meteorolodzy przypominają również, że do końca poniedziałku w Polsce obowiązuje także ostrzeżenie przed upałami. Palące słońce i wysokie temperatury prowadzić mogą do odwodnień czy udarów. W takich warunkach człowiek również szybciej się męczy, wymagana jest więc szczególna rozwaga turystów planujących górskie wędrówki.

Niezależnie od miejsca wypoczynku, każdy powinien pamiętać o unikaniu długiego przebywania na słońcu i odpowiedniego nawadniania się. Warto głowę, kark i ramiona zakrywać chustami oraz czapką.

Jakie warunki panują w górach?

O szczególną uwagę apelują także ratownicy TOPR. Podhale w ten weekend zalała fala urlopowiczów, a wielu wybiera się na górskie szlaki. Niestety doszło też już do pierwszego wypadku.

TOPR wyruszył na pomoc piechurowi, który poślizgnął się na płacie śniegu i zsunął kilkadziesiąt metrów w dół w rejonie Wrót Chałubińskiego. Mężczyzna doznał urazu nogi i został przetransportowany śmigłowcem do szpitala w Zakopanem.

Ratownicy przy okazji interwencji zaznaczają, że w wyższych partiach Tatr wciąż zalega miejscami śnieg. Konieczne jest tam posiadanie odpowiedniego sprzętu oraz wysokie umiejętności.

Początkujący i niedoświadczeni turyści powinni pozostać na niższych, bezpiecznych szlakach, na których warunki są dobre. W Tatrach również eksperci apelują o ostrożność związaną z pogodą - przypominają o kremach z filtrem, zakrywaniu głów oraz nawadnianiu. Podkreślają też, że jest parno i gorąco, możliwe jest więc wystąpienie burz.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: TVP Info/IMGW