Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Wjazd do Polski możliwy dla cudzoziemców, którzy lecą z przesiadką
Patryk Korzec
Patryk Korzec 23.06.2021 21:07

Wjazd do Polski możliwy dla cudzoziemców, którzy lecą z przesiadką

rząd zmienia przepisy wjazd do Polski w celu przesiadki
fot. pixabay.com/Free-Photos

Rząd opublikował rozporządzenie dotyczące zmian przepisów granicznych dla cudzoziemców. Zgodnie z zapowiedziami osoby podróżujące spoza strefy Schengen muszą się liczyć z 10-dniową kwarantanną. Dodatkową zmianą jest to, że od północy możliwy będzie wjazd cudzoziemców lecących z przesiadką w naszym kraju.

W środę rząd opublikował rozporządzenie dotyczące przekraczania granic Polski przez turystów podróżujących spoza strefy Schengen. Dziś zapowiedział je wiceminister zdrowia.

Dokument zawiera także wątek dotyczący wjazdu cudzoziemców, którzy podróżują drogą lotniczą, ale przesiadają się w Polsce. Zgodnie z nowymi przepisami, osoby takie nie mogą przebywać w naszym kraju, ale nie dłużej niż 24 godziny.

Rząd zmienia przepisy dla podróżnych lecących z przesiadką

Jak informuje Onet, nowe rozporządzenie rozszerzyło katalog osób, które mogą przekroczyć granice Polski po przylocie z innego kraju. Lecąc spoza strefy Schengen, podróżni swobodnie mogą wylądować w naszym kraju, ale tylko w przypadku tranzytu lotniczego.

Zgodnie z zapisem, osoby, które mają przesiadkę w Polsce, mogą przebywać w naszym kraju nie dłużej niż jedną dobę. Muszą jednak posiadać bilet lotniczy potwierdzający, że wylecą z naszego kraju w ciągu 24 godzin od chwili przylotu.

W dokumencie opublikowanym przez rząd zaznaczono również, że podróżni ci nie będą musieli poddawać się obowiązkowej kwarantannie. Przepisy wchodzą w życie dzisiaj o północy.

Zmiana przepisów dla podróżnych spoza strefy Schengen

Rządowe rozporządzenie zmienia również przepisy dotyczące podróżnych, którzy wjeżdżają do Polski ze strefy non-Schengen. Poddać się oni muszą 10-dniowej kwarantannie, z której można zostać zwolnionym dopiero po 7 dniach.

Aby otrzymać takie pozwolenie, konieczne jest wykonanie testu na COVID-19 i przedstawienie negatywnego wyniku. Wcześniej badanie mogło zwolnić z izolacji już w ciągu 48 godzin po przekroczeniu granicy, od północy możliwe to będzie dopiero po tygodniu.

W rozporządzeniu zaznaczono również, że kwarantanna nie dotyczy osób zaszczepionych pełną dawką preparatu. Zwolnione z izolacji są też dzieci do 12 roku życia, które podróżują z dorosłymi, zaszczepionymi opiekunami.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Onet