Turysci.pl
RCB apeluje o ostrożność podczas wypoczynku nad wodą

fot. pixabay.com/account_deleted

RCB apeluje o ostrożny wypoczynek nad wodą. W sobotę utonęło 6 osób

24 Lipca 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa apeluje do turystów o rozważny wypoczynek nad wodą. Tylko w sobotę doszło do utonięcia aż 6 osób, a od początku kwietnia życie straciło 90. Służby podkreślają, że sezon wysoki jeszcze się nie rozpoczął, a statystyki już wyglądają bardzo niedobrze. Urlopowicze powinni zachować zdrowy rozsądek podczas wyjazdów.

  • Tylko w sobotę w wodach polskich akwenów utonęło 6 osób

  • Od początku czerwca w ten sposób życie straciło już 29 ludzi, a od kwietnia 90

  • Statystyki są bardzo złe. Służby apelują do turystów m.in. o wstrzymanie się od picia alkoholu nad wodą oraz pływanie wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa na swoim koncie na Twitterze poinformowało, że w wodach polskich akwenów w sobotę utonęło 6 osób. Dzisiaj z zalewu na Borkach wyłowiono kolejne ciało, aż początku czerwca Polska Policja odnotowała już 29 przypadków utonięć.

Od kwietnia, czyli od chwili, gdy pogoda zaczęła się poprawiać, doszło do 90 utonięć. Statystyki są tragiczne, dlatego służby kolejny raz zwracają się do turystów z apelem o ostrożne i odpowiedzialne wypoczywanie nad wodą.

Tragiczny weekend, wiele utonięć

Na Warmii i Mazurach utonęło dwoje turystów. Policja apeluje o ostrożność

CZYTAJ DALEJ

Tragiczny finał wypoczynku nad wodą. Dużo utonięć

Zaledwie kilka dni temu pisaliśmy o 22-letnim plażowiczu, który utonął w wodach Zatoki Gdańskiej, a teraz okazuje się, że podobnych tragedii w ostatnim czasie było znacznie więcej. Powody takich sytuacji są bardzo różne. Często przyczyną jest nieodpowiedzialne zachowanie turystów, innym razem nagła zmiana warunków pogodowych czy też awaria sprzętu.

Służby zwracają uwagę jednak na jeden aspekt, czyli właściwe zachowanie podczas wypoczynku nad wodą. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina o czterech zasadach, dzięki którym nasz urlop może być bezpieczny:

  • Pływanie wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych;

  • Zakaz wchodzenia do wody po alkoholu;

  • Zakaz wbiegania do wody będąc rozgrzanym;

  • Stosowanie się do zaleceń wyszkolonych ratowników.

Każda z tych zasad uchronić nas może przed dramatem. Pamiętajmy również, by uważać nie tylko na siebie, ale również naszych bliskich. Nie spuszczajmy dzieci z oczu, uważnie obserwujmy też to, co dzieje się wokół nas.

Ratownicy mają pełne ręce roboty

Wczoraj utonęło 6 osób, a wśród nich mężczyzna, którego przez kilka godzin poszukiwały służby ratunkowe na Jeziorze Wielimie. Pracowali tam zarówno strażacy, jak i nurkowie Straży Granicznej z Koszalina. Niestety w sobotę rzecznik komendanta wojewódzkiego PSP w Szczecinie potwierdził odnalezienie ciała.

Kolejną tragiczną wiadomość potwierdzono w niedzielę przed godziną 11:00. Aleksandra Calik z mazowieckiej policji, cytowana przez Eska.pl, poinformowała o utonięciu 25-letniego mężczyzny w wodach zalewu na Borkach w Radomiu. Plażowicz miał zniknąć w sobotę po godzinie 20:00, a jego poszukiwania trwały do 23:00. Dzisiaj rano je wznowiono, a przed 11:00 wyłowiono jego ciało.

W niedzielę niestety ratownicy również nie mogą liczyć na odpoczynek i relaks. Przed godziną 13:00 służby zostały wysłane m.in. do Sianożęt w powiecie kołobrzeskim. Trzy osoby, które pływały tam na materacu, oddaliły się od brzegu i nie mogły wrócić. Na szczęście w tym przypadku nie doszło do nieszczęścia - zanim Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa dotarła na miejsce, okazało się, że turyści wydostali się na plażę.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Rządowe Centrum Bezpieczeństwa/Polskie Radio 24/Radio Eska/TVP Info/Gk24.pl

Patryk KorzecAutor

Zawodowo dziennikarz i copywriter, prywatnie podróżnik od lat zafascynowany zwiedzaniem świata autostopem oraz poznawaniem obcych kultur. Warsztat dziennikarski doskonalony m.in. w takich mediach jak Radio Sygnały, Nasze Miasto Opole, Muzyczny Horyzont, Pro Radio, Rock Radio w Grupie Radiowej Agory oraz Pikio.pl. Zamiłowanie do turystyki, połączone z pasją dziennikarską, zaowocowało zaangażowaniem w tworzenie portalu Turyści.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Potworny upał, a miejscami burze z gradem. IMGW wydał ostrzeżenie meteorologiczne

Czytaj więcej >

Polska

Burze to nie wszystko. Co czeka nas w długi weekend czerwcowy?

Czytaj więcej >

Polska

Turystom w Turcji grozi aresztowanie. Jeden z lokalnych przepisów jest niezwykle ważny

Czytaj więcej >

Polska

Jasnowicz Glanc ostrzega przed wakacjami. Wskazuje kierunek, którego lepiej unikać

Czytaj więcej >

Polska

Gwałtowne pogorszenie pogody na północy Polski. Będzie niebezpiecznie

Czytaj więcej >

Polska

Klientki nie zapłaciły za dania w restauracji. "Napiwek" dla kelnerek rozpętał burzę w sieci

Czytaj więcej >