Turysci.pl
Wielka Brytania

fot. Pixabay/ useche70

Wielka Brytania zmienia zasady na granicach. Polska na żółtej liście

25 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Wielka Brytania w czwartek wieczorem zaktualizowała zasady dotyczące przylotów. Podano m.in. 16 terytoriów, które trafiły na „zieloną listę". Niestety wśród nich nie ma Polski, a rząd nie ogłosił, że osoby zaszczepione będą zwolnione z kwarantanny.

Wielka Brytania ogłosiła nowe zasady przylotów. Zgodnie z systemem „świateł drogowych", Polska znalazła się na żółtej liście. Na razie jednak przyjęcie szczepienia nie zwolni z obowiązkowej kwarantanny na miejscu.

Do Wielkiej Brytanii na razie tylko z kwarantanną

Minister transportu Wielkiej Brytanii Grant Shapps powiedział w czwartek, że umożliwienie podróży do krajów z „żółtej listy" dla osób w pełni zaszczepionych może być możliwe w dalszej części lata. Nie sprecyzował jednak od kiedy miałoby to nastąpić.

Resort transportu zapowiedział jedynie, że nastąpi to etapami i w pierwszej kolejnośi dotyczyć będzie rezydentów Wielkiej Brytanii.

Brytyjska prasa od kilku dni spekulowała o tym, że osoby w pełni zaszczepione będą mogły podróżować do tych krajów bez kwarantanny.

Zmiany zaszły głównie na „zielonej" i „czerwonej" liście. Do pierwszej dopisano aż 16 terytoriów, czyli łącznie jest ich 27. Z Europy trafiły tam jednak jedynie Malta i archipelag Balearów oraz portugalska Madera, która geograficznie znajduje się w Afryce.

Na liście znalazły się również mniejsze wysepki na Karaibach lub na Pacyfiku. Jako potencjalny kierunek turystyczny zakwalifikowano również np. Brytyjskie Terytorium Antarktyczne. 10-dniowa kwarantanna w przypadku tych regionów przestanie obowiązywać 30 czerwca rano.

„Czerwona lista" została rozszerzona o sześć kolejnych państw - Dominikanę, Erytreę, Haiti, Mongolię, Tunezję i Ugandę. Łącznie znajduje się na niej już 56 państw.

Łączy się to z zakazem wyjazdu do tych państw z wyjątkiem sytuacji, gdy jest to absolutnie niezbędne. Natomiast powrót z państw czerwonych łączy się z obowiązkiem odbycia 10-dniowej płatnej kwarantanny w wyznaczonych przez rząd hotelach.

Większość państw europejskich, w tym również Polskę, zakwalifikowano do listy żółtej. Oznacza to, że po przyjeździe z tych kierunków konieczne jest odbycie kwarantanny w domu, a także wykonanie dwóch testów na obecność koronawirusa.

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwe

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Europa

Wybuch w ukraińskich Karpatach. Dwie osoby nie żyją, pięć osób jest rannych

Czytaj więcej >

Europa

Polska turystka biła swojego męża podczas wakacji. Obsługa hotelu wezwała policję

Czytaj więcej >

Europa

Słowacja wprowadza nowe obostrzenia w Tarach. Dotyczą schronisk i wyciągów

Czytaj więcej >

Europa

Portugalia zniosła obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu

Czytaj więcej >

Europa

Anglia rezygnuje z wprowadzania certyfikatów covidowych. Rozważane także ułatwienia na granicach

Czytaj więcej >

Europa

Pożar w Andaluzji. „Sytuacja jest mocno dynamiczna, zmienia się z dnia na dzień"

Czytaj więcej >