Pożar w RPA prawdopodobnie powstał w wyniku celowego podłożenia ognia. Ogień zajął budynki uniwersytetu, w tym kilka zabytków i przemieszcza się w stronę osiedli Kapsztadu.Do wybuchu pożaru doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek na Diablim Szczycie. Ogień zaczął rozprzestrzeniać się w stronę zamieszkałych osiedli w Kapsztadzie. Zatrzymano osobę podejrzaną w tej sprawie.
Izrael przez ostatnie tygodnie masowo szczepił swoich obywateli, a niedawno ogłosił, że pokonał koronawirusa. Władze stopniowo łagodzą obostrzenia i zapowiadają otwieranie granic dla turystów. Otwarto plaże i pozwolono mieszkańcom chodzić po ulicach bez maseczek. Masowa akcja szczepień w Izraelu przyniosła efekt. Władze ogłaszają, że kraj wraca do życiaMieszkańcy mogą przebywać na powietrzu bez maseczek, udostępniono im również plaże23 maja otwarte zostaną też granice dla turystów. Wstępnie dla grup zorganizowanychW Izraelu przez wiele tygodni prowadzona była wyjątkowo intensywna akcja szczepień. Granice pozostawały zamknięte, a wprowadzony przez władze lockdown był jednym z najsurowszych na świecie. Wszystkie te działania jednak przyniosły efekty, a mieszkańcy w końcu cieszyć się mogą większą swobodą.
Grecja zdecydowała się na zniesienie obowiązkowej kwarantanny dla osób zamieszkałych na stałe w UE, strefie Schengen, Wielkiej Brytanii, USA, Izraelu, Serbii i Zjednoczonych Emiratach Arabskich.Kwarantanna zniesiona została również dla obywateli PolskiDo 26 kwietnia obowiązują jednak inne ograniczenia w lotach krajowych i międzynarodowychGrecki urząd lotnictwa cywilnego ogłosił niedawno zniesienie obowiązkowej 7-dniowej kwarantanny dla niektórych podróżnych. Zasada obowiązuje od dzisiaj i dotyczy również Polaków.
Nie żyje Krystyna Rados, jedna z najbardziej rozpoznawalnych twarzy Bieszczadów. Od 20 lat przyjmowała turystów w schronisku RADOSne Szwejkowo w Łupkowie, które przez lata zyskało status kultowego miejsca noclegowego. Krystyna Rados odeszła 18 kwietnia 2021 roku. Wiadomości o jej śmierci pojawiły się na wielu grupach internetowych, związanych z BieszczadamiZmarła przez ostatnich 20 lat przyjmowała turystów w schronisku RADOSne Szwejkowo w ŁupkowieByła jedną z najbardziej charakterystycznych postaci Bieszczadów. Jej ojcem był słynny Zdzisław Rados, nazywany „Królem Gór"Krystyna Rados przybyła w Bieszczady w 1975 roku i już wtedy - jako 25-latka - doskonale wiedziała, że to jest jej miejsce na ziemi. Chciała zajmować się turystyką, gościć piechurów i cieszyć się bliskością natury. W spełnieniu tego celu pomógł jej ojciec-legenda - „Król Gór", Zdzisław Rados. Przedstawił ją wszystkim i tak narodziła się kolejna ikona tych terenów.
Turyści od 1 maja będą mogli cieszyć się rejsami na statkach pasażerskich Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej. Maszyny są już niemalże w pełni gotowe do otwarcia sezonu letniego. Jak mówią przedstawiciele, pierwszego dnia majówki wszystkie jednostki będą mogły wypłynąć na Kanał Elbląski i nie tylko. Żegluga Ostródzko-Elbląska to największy przewoźnik działający na Kanale Elbląskim W ubiegłym roku w rejsy wybrało się ponad 52 tys. turystówW tym roku statki gotowe są do otwarcia sezonu 1 maja. Maszyny wypłynąć mają na Kanał Elbląski oraz Jezioro DrwęckieChoć rząd zamknął hotele i obiekty noclegowe, turyści mają szansę spędzić majówkę na dobrej zabawie. Miejski przewoźnik Żegluga Ostródzko-Elbląska ogłosił na swoim Facebooku uruchomienie codziennych kursów na swoim profilu na Facebooku. Co więcej, w tym roku uruchomiona zostanie również nowa trasa, której większość podróżnych z pewnością nie zna.
Nie żyje Marek Konecki, zapalony taternik, ważna postać polskiej turystyki. Zmarł w niedzielę w wieku 72 lat. Kochał góry, a jego rysunki satyryczne, często skupiające się wokół tematyki wspinaczkowej i górskiej, cieszyły się ogromną popularnością. Marek Konecki swoją przygodę z górami rozpoczął w 1961 roku, a wspinaczką zajął się w 1971 roku Udało mu się pokonać 200 ścian w Tatrach, zarówno latem, jak i zimąWspinał się również w Himalajach, Turcji, Rile i PirynieO tym, że Marek Konecki nie żyje, poinformowała rodzina zmarłego na jego profilu na Facebooku. Choć z wykształcenia zmarły był fizykochemikiem, to w polskim środowisku turystycznym dał się poznać jako zapalony miłośnik wspinaczki, gór oraz człowiek o wyjątkowym poczuciu humoru, które udowadniał, tworząc satyryczne rysunki skupione wokół swojej pasji.
Morskie Oko jest oblegane przez turystów praktycznie przez cały rok, obecnie jednak warunki w Tatrach są wyjątkowo trudne. Piechurzy mimo to wchodzą na taflę jeziora bez zastanowienia, a przewodnik zauważa, że czekać ich może przykra niespodzianka. Turyści wchodzą na taflę Morskiego Oka mimo dodatnich temperaturPrzewodnik ostrzega. Piechurzy mogą natknąć się na wodę i topniejący śniegW Tatrach wciąż obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowegoMorskie Oko bez wątpienia jest jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc po polskiej stronie Tatr, jednak nawet tam trzeba zachować ostrożność. W ostatnim czasie w mediach pojawiło się wiele zdjęć i nagrań podróżnych, którzy mimo dodatnich temperatur, wchodzą na zamarzniętą taflę jeziora.
Turyści w czasie majówki będą mogli skorzystać ze znacznej części kolejek linowych w Beskidach i nie tylko. Już w ten weekend wjechać można na Żar oraz Czantorię. Wkrótce otwarte mają zostać kolejne trasy. Wiele jednostek PKL pozostawało zamkniętych z uwagi na trwające przeglądy techniczne, które dobiegają końcaKolej linowa na Czantorię została otwarta na ten weekendMedia podają, że większość kolejek w Beskidach i nie tylko uruchomiona zostanie już na majówkęWiększość stacji Polskich Kolei Linowych pozostaje zamknięta z powodu trwających prac konserwatorskich. Sprawdzany jest stan techniczny maszyn i wagoników, a także sprawność łożysk, podpór i innych elementów, których zniszczenie mogłoby doprowadzić do nieszczęścia. Już wkrótce jednak prace te zostaną zakończone, a na majówkę turyści znów będą mogli jechać w góry.
Zakopane zyska kolejną atrakcję turystyczną. W sobotę stolicę Tatr odwiedził wicepremier i minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, Piotr Gliński. Jak zapowiedział, w mieście powstać ma muzeum poświęcone taternictwu oraz narciarstwu, a także nowy oddział Muzeum Tatrzańskiego, skupiający się na okresie II wojny światowej. W sobotę Zakopane odwiedził minister Piotr Gliński Polityk zapowiedział powstanie nowego oddziału Muzeum Tatrzańskiego w Willi Palace, przedstawiający okres II wojny światowejPowstać ma też nowe muzeum taternictwa i narciarstwa W sobotę Zakopane gościło ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, wicepremiera Piotra Glińskiego. Podczas konferencji prasowej polityk przekazał, że w stolicy Tatr zrealizowane zostaną nowe inwestycje. Wiadomość ta z pewnością szczególnie ucieszy fanów historii, turystów, a także ekspertów od przeszłości regionu.
Rząd przyzna wsparcie przedsiębiorcom, którzy najbardziej ucierpieli w wyniku lockdownu krajowego, wynikającego ze złej sytuacji epidemicznej Polski. W Dzienniku Ustaw jest już rozporządzenie, zawiera wszystkie grupy zawodowe związane z branżą turystyczną, które objęte były wcześniejszymi akcjami pomocowymi. Rozporządzenie rządu zostało opublikowane w Dzienniku UstawPomoc otrzymają m.in. organizatorzy turystyki, przewoźnicy autokarowi, piloci wycieczek czy agenci hoteli Przewidywane są cztery rodzaje pomocy, m.in. dopłaty do wynagrodzeń pracowników i dotacjeTarcze branżowe, tworzone przez rząd, służyć mają minimalizowaniu strat przedsiębiorców, którzy nie mogą prowadzić swoich działalności w wyniku ograniczeń administracyjnych. W dużej części dotyczy to przedstawicieli sektora turystycznego. Wczoraj opublikowano rozporządzenie, którego rolą jest wsparcie właścicieli firm, którzy ponieśli straty w wyniku ogólnopolskiego lockdownu w marcu i kwietniu.
Polacy stracili cierpliwość po przedłużeniu lockdownu, ogłoszonym przez rząd. Liczba rezerwacji zagranicznych wakacji poszybowała w górę, a szczegóły przekazał nam portal rezerwacyjny Travelist. Hitem jest Czarnogóra i Chorwacja. Po ogłoszeniu przedłużenia ogólnopolskiego lockdownu, liczba chętnych na wakacje za granicą znacząco wzrosłaPrawie 50 proc. rezerwacji Polaków dotyczyło wyjazdów zagranicznychOtwarcie polskich hoteli na wakacje przy 50 proc. maksymalnego obłożenia może wzmocnić pozycję wczasów w innych krajachEksperci turystyczni z portalu Travelist opublikowali dane prezentujące wakacyjne plany Polaków. Jak wskazują, po przedłużeniu ogólnokrajowego lockdownu przez polski rząd, gwałtownie wzrosła liczba rezerwacji wczasów zagranicznych.
Restrykcje we Włoszech zostaną zniesione od 26 kwietnia. Taką decyzję podjęły lokalne władze w związku z poprawą sytuacji epidemicznej. Podczas konferencji prasowej premier Mario Draghi ogłosił również przywrócenie żółtych stref.Premier Włoch ogłosił w piątek zniesienie części restrykcji. W żółtych strefach możliwe będzie otwarcie restauracji, także wieczorem. Jak uznał: „Można patrzeć w przyszłość z ostrożnym optymizmem i ufnością".
Polacy w poprzednich latach bardzo często wybierali polskie morze jako swój kierunek na majówkę. Tym razem wyjazd jest utrudniony ze względu na rządowe restrykcje. Podróżni szukają więc „cioci" nad morzem, a właściciele obiektów chętnie przyjmują „rodziny".Majówka to dla hotelarzy nad morzem preludium sezonu wakacyjnego. Właśnie wtedy na północ Polski zaczyna zjeżdżać się najwięcej turystów. Niestety, ze względu na trwającą pandemię koronawirusa, obiekty noclegowe drugi rok z rzędu zostały zamknięte na długi weekend.
Polskie przedstawicielstwo Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej poinformowało, że Chorwacja zwalnia z 10-dniowej kwarantanny obywateli Unii Europejskiej. Oznacza to, że jedynym obowiązkiem przy przekraczaniu granicy będzie okazanie negatywnego testu PCR albo zaświadczenia o przebyciu choroby bądź przyjęciu szczepionki.Chorwacja znosi obowiązek kwarantanny dla mieszkańców UEW dalszym ciągu należy posiadać przy sobie odpowiednie dokumentyKonieczna jest również rejestracja w aplikacjiDecyzja o zniesieniu kwarantanny przy przekraczaniu granicy Chorwacji dla obywateli UE zapadła wczoraj. Ogłosił ją Państwowy Sztab Ochrony Cywilnej Republiki Chorwacji.
Turyści, którzy wybierają się w tym roku do Giżycka, muszą przygotować się na dodatkowe opłaty. Każdy, kto będzie chciał zostawić samochód w centrum miasta, zapłaci nową opłatę postojową. Władze wprowadzają ją, bo zauważono, że wielu podróżnych zostawia samochody na rynku, a następnie wypływa w kilkudniowe rejsy po jeziorach. Giżycko wprowadza nową opłatę parkingową w centrum miastaSezonowa strefa parkowania będzie obowiązywała od 1 maja do 30 wrześniaPierwsza godzina będzie kosztowała 2 zł, druga i trzecia będą droższeZgodnie z informacjami przekazanymi przez burmistrza Giżycka, turyści w sezonie letnim masowo parkowali swoje samochody w centrum miasta. Następnie wsiadali na łódki i wypływali w kilkudniowe rejsy, a pojazdy blokowały miejsca mieszkańcom. W końcu władze postanowiły powiedzieć dość i skłonić podróżnych do zostawiania aut na obrzeżach turystycznej miejscowości, jeśli wypływają na dłużej.
Grecja od poniedziałku być może zniesie obowiązkową kwarantannę dla obywateli Unii Europejskiej (w tym również Polski), USA i Wielkiej Brytanii — wynika z nieoficjalnych informacji uzyskanych przez agencje Reuters i Bloomberg.Grecja przygotowuje się do przyjęcia turystów w sezonie letnim. Niedawno informowaliśmy, że kraj ten chce wpuszczać turystów od 14 maja. Jak dowiedziały się agencje Reuters i Bloomberg, do końca tygodnia ma zostać podana decyzja o zniesieniu kwarantanny.
Madera przygotowuje się już do sezonu turystycznego. Tamtejszy rząd poinformował, że 26 kwietnia rozpocznie się masowe testowanie mieszkańców. Chcą w ten sposób zapewnić turystom i obywatelom bezpieczny sezon.Władze Madery ogłosiły, że jeszcze przed startem sezonu turystycznego, przetestują wszystkich swoich mieszkańcem pod kątem COVID-19. Badanie będzie bezpłatne i ma służyć zapewnieniu bezpieczeństwa w czasie wakacji.
Lotnisko Heathrow zaroiło się podróżnych, którzy w kolejkach oczekują na kontrole dokumentów. Jak twierdzi Chris Garton, odpowiedzialny w tym porcie za odprawy, jest to efekt nowych regulacji, konieczności testowania i kierowania na kwarantannę.Lotniska w Wielkiej Brytanii nie obsługują obecnie osób podróżujących w celach turystycznych, jednak mimo to podróżni muszą czekać w wielogodzinnych kolejkach. Niektórzy nie wytrzymują fizycznie i mdleją. Władze lotniska twierdzą, że do wydłużenia czasu oczekiwania przyczyniły się przede wszystkim nowe przepisy.
Senacka komisja spraw zagranicznych i UE poparła tzw. paszporty szczepionkowe. Jest to potoczna nazwa Cyfrowego Zielonego Certyfikatu, który ma ułatwić przemieszczanie się między państwami Unii. Będzie on dostępny w formie cyfrowej papierowej całkowicie za darmo dla wszystkich.Senacka komisja wnioski dotyczące wprowadzenia tzw. paszportów covidowychPaństwa UE oficjalnie przyjęły mandat do negocjacji z PE w tej sprawieDokument ma wejść w życie do końca czerwcaPaszporty szczepień mają być dostępne od końca czerwca. W czwartek senacka komisja pochyliła się nad wnioskami dot. rozporządzeń Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie tego dokumentu.
Katastrofa promu Sewol w Korei Południowej wydarzyła się 16 kwietnia 2014 roku. Zginęło wówczas ponad 300 osób, z których większość to dzieci biorące udział w wycieczce. Media obiegły ostatnie wiadomości do ich rodziców.Katastrofa wstrząsnęła nie tylko Koreą Południową, ale również całym światem. Wiele ofiar posłuchało błędnych instrukcji załogi, aby pozostać w swoich kabinach, gdy statek tonął. 254 ofiary to uczniowie szkół średnich i ich nauczyciele.
Słowacja od poniedziałku łagodzi restrykcje związane z koronawirusem. Otwarte zostaną między innymi sklepy i zakłady usługowe, a także hotele i pensjonaty. Warunkiem skorzystania będzie jednak okazanie negatywnego wyniku testu w stronę Covid-19.Słowacja po raz pierwszy od czterech miesięcy otworzy sklepy. Działalność wznowią również hotele i pensjonaty, o warunkach znoszenia ograniczeń poinformował we wtorek Igor Matovicz, były premier, aktualnie minister finansów.
Izrael podjął zaskakującą decyzję. Zgodnie z najnowszą decyzją tamtejszych Ministerstw Zdrowia i Turystyki, 23 maja otwarte zostaną granice dla turystów. Początkowo tylko dla grup zorganizowanych, a z czasem dla coraz większej liczby podróżnych z zagranicy. Przez ponad rok granice Izraela pozostawały zamknięte, co odbiło się na dochodach tamtejszej branży turystycznej. Izraelska gospodarka czerpała znaczne wpływy z pieniędzy przywożonych przez podróżnych z zagranicy przed pandemią i wkrótce sytuacja ta znów może wrócić do normy. Zgodnie z najnowszymi wytycznymi, które przedstawiły tamtejsze Ministerstwa Zdrowia oraz Turystyki, 23 maja rozpoczyna się proces otwierania granic Izraela. To dobra wiadomość również dla Polaków, którzy przed pandemią chętnie odwiedzali ten egzotyczny kraj. Co ciekawe, niedawno Polska również otworzyła swoje granice dla przyjezdnych z tego państwa.
Rosja wprowadza zakaz lotów do Turcji. Jest to kraj, który cieszy się ogromną popularnością wśród Rosjan nawet w czasie Pandemii. Decyzja jest zatem ciosem dla rosyjskich biur podróży, w już ponad pół miliona klientów wykupiło wycieczki w tym kierunku.Władze Rosji powołując się na złą sytuację epidemiczną w Turcji zdecydowały się na wprowadzenie zakazu lotów. Jak podkreśliła naczelna lekarz sanitarna Rosji Anna Popowa, 80 proc. Rosjan, u których wykryto zakażenie koronawirusem po powrocie z zagranicy, przebywało w Turcji.
Lockdown w Polsce został przedłużony do 18 kwietnia, jednak wszystko wskazuje na to, że nie zakończy się tak szybko. Za przedłużeniem restrykcji jest między innymi wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk.Lockdown ma obowiązywać do niedzieli, jednak wszystko wskazuje na to, że zostanie ponownie przedłużony. Świadczą o tym m.in. dobowa liczba zakażeń oraz wysoka liczba zajętych łóżek szpitalnych.
Wakacje we Włoszech stały się właśnie znacznie bardziej prawdopodobne. Tamtejszy minister turystyki Massimo Garavaglia obiecał, że od przyszłego tygodnia nastąpi planowanie stopniowego otwarcia niektórych branż.Włoski minister turystyki zapowiedział otwarcie na zagranicznych turystów na wakacje. Jak przyznał wywiadzie dla „La Stampa": „Każdego tygodnia, który mija, tracimy część PKB i nie możemy sobie na to pozwolić".
Sanepid ma nową podstawę prawną, aby zamknąć obiekty otwarte wbrew obowiązującym restrykcjom. Nie dyskutują już z właścicielami hoteli, czy ci legalnie otworzyli swoje biznesy, tylko od razu wyciągają nakaz zamknięcia lokalu.Sanepid sukcesywnie walczy z otwierającymi się obiektami, które starają się obejść rządowe rozporządzenia. Jak przekazuje portal Prawo.pl, urzędnicy ruszyli w tournée po klubach fitness z przygotowanym wcześniej nakazem zamknięcia. To samo może spotkać również hotele czy restauracje.
Kompleks basenów z gorącą wodą na Podhalu wznowił swoją działalność. Wszystko ma odbywać się jednak zgodnie z obowiązującymi restrykcjami sanitarnymi - obiekt funkcjonuje obecnie jako ośrodek rehabilitacji balneoterapią. Baseny oraz aquaparki zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem muszą być zamknięte, aby ograniczyć transmisję koronawirusa. Właściciele kompleksu Gorący Potok znaleźli jednak lukę, która pozwoliła im otworzyć obiekt pod pewnymi warunkami.
Paszport covidowy ma wejść w życie najpóźniej do 25 czerwca. Jak poinformowała w poniedziałek Rzeczpospolita, Polska bierze udział w pracach nad projektem, którego wynikiem ma być wprowadzanie w tym terminie certyfikatów cyfrowych.Celem paszportów covidowych jest ułatwienie podróżowania za granicę osobom zaszczepionych oraz tym, którzy uzyskali negatywny wynik testu na koronawirusa. Unia Europejska planuje wprowadzenie jednolitego dokumentu, który dostępny będzie dla obywateli wszystkich państw członkowskich.