Turysci.pl
Nagranie z plaży w Gdyni

Screen/youtube/FLOU

Zjawisko mirażu doskonałego widoczne z plaży w Gdyni. Statki „lewitowały"

21 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Internauta o pseudonimie FLOU zamieścił w serwisie YouTube zaskakujące nagranie. Zostało zrobione z gdyńskiej plaży i wygląda naprawdę zaskakująco. Widzimy na nim statki, które wyglądają, jakby lewitowały. Materiał obiegł media i okazuje się, że jest to tzw. zjawisko mirażu doskonałego.

Nagranie, które pojawiło się na platformie internetowej, obejrzano już ponad 30 tys. razy, a opublikowane zostało 18 kwietnia 2021 roku. Jak deklaruje autor, tego właśnie dnia wyszedł na plażę w Gdyni i zobaczył „4 statki unoszące się w powietrzu" - jak napisał w tytule.

Nagranie „lewitujących statków" z polskiej plaży

Wicepremier o znoszeniu obostrzeń

Jarosław Gowin: Od czerwca wszystkie branże, na czele z turystyką, powinny funkcjonować swobodnie

CZYTAJ DALEJ

Zgodnie z podpisem nagrania, potężne maszyny miały „lewitować na Zatoce Gdańskiej". Skąd taki wniosek? Gdy przyjrzymy się półminutowemu filmikowi, to rzeczywiście wygląda to tak, jakby statki unosiły się nad taflą wody.

Oczywiście jest to niemożliwe, a wszystko jest winą złudzenia optycznego. Eksperci taką sytuację nazywają mirażem doskonałym. Wbrew pozorom dochodzi do niej całkiem często, na co dowodem są zdjęcia tego samego zjawiska, które kanał BBC News opublikował na swoim koncie na Instagramie 5 marca.

Jak czytamy w opisie, opublikowane zdjęcia zrobione zostały u wybrzeży Kornwalii w Anglii. Meteorolog David Braine wyjaśnił, że iluzja jest powszechnie spotykana w Arktyce, ale sporadycznie zimą zaobserwować ją można też w Wielkiej Brytanii, a także innych częściach świata.

Na czym polega miraż doskonały?

Zdarzenia takie, nazywane mirażami lub czasem fatamorganami (to z pewnością powszechniejsza nazwa, choć kojarzona głównie z terenami pustynnymi), zachodzą przy sprzyjających warunkach atmosferycznych.

Miraż polega na powstaniu pozornego obrazu przedmiotu, od którego znajdujemy się bardzo daleko i jest on na horyzoncie. Wygląda on na znacznie „wydłużony" i zdaje się bardziej „strzelisty", „dłuższy", niż jest naprawdę. Dzieje się tak często z wyspami, klifami czy właśnie statkami.

Często miraże powstają w chwili wystąpienia tzw. inwersji temperatur. Oznacza to, że zimne powietrze znajduje się blisko wody (w naszym przypadku Morza Bałtyckiego), a nad nim unosi się cieplejsze.

Do kolejnego przypadku zjawiska mirażu doszło również 18 kwietnia u wybrzeży Barcelony. Tam oczom plażowiczów ukazało się „miasto na wodzie", którego wcześniej zdecydowanie nie było. Szybko okazało się, że to fatamorgana wywołana statkiem kontenerowym. Popularną fotografię obejrzeć można m.in. na profilu @xavicabopapiol na Twitterze.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: youtube/FLOU

Podobne artykuły

Polska

Trudne warunki w Beskidach. Zamknięto część wyciągów

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >
dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >