Turysci.pl
WHO sprzeciwia się paszportom szczepionkowym

fot. pixabay.com/icsilviu

Zespół doradców WHO nie popiera paszportów szczepionkowych

20 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

WHO kolejny raz podkreśliło, że nie popiera paszportów szczepionkowych, które mają ułatwić podróże zagraniczne. Opinia ta jest o tyle zaskakująca i surowa, że coraz więcej krajów na świecie rozważa wprowadzenie takiego rozwiązania.

  • Eksperci WHO w poniedziałek kolejny raz podkreślili, że są przeciwni wprowadzaniu tzw. paszportów szczepionkowych

  • Wprowadzenie certyfikatów jeszcze w czerwcu zapowiedziała już Unia Europejska

  • Nad podobnymi dokumentami dyskutowano również w wielu innych krajach, m.in. USA, Izraelu czy Chinach

6 kwietnia WHO po raz pierwszy zabrało głos w sprawie tzw. paszportów szczepionkowych. Jak stwierdziła wtedy rzeczniczka Światowej Organizacji Zdrowia, rozwiązanie to może działać w sposób dyskryminujący. W poniedziałek eksperci po raz drugi ostro skrytykowali działania zmierzające do stworzenia nowego rodzaju dokumentów.

WHO przeciwne tzw. paszportom szczepionkowym

Jak informuje TVN24, główna ekspertka WHO, Maria van Kerhove, przypadków zachorowań na COVID-19 jest coraz więcej. Dyrektor generalny organizacji oświadczył, że pandemię da się powstrzymać i ograniczyć jej zasięg, konieczne jest jednak przestrzeganie obostrzeń i ograniczeń.

Paszporty szczepionkowe w Polsce

Rzecznik rządu o tzw. paszportach szczepionkowych: Chodzi o wzajemną certyfikację

CZYTAJ DALEJ

Organizacja twierdzi jednak, że dobrą drogą do osiągnięcia takich efektów nie są paszporty szczepionkowe. Zdaniem zespołu doradców WHO do spraw sytuacji nadzwyczajnych, specjalne dokumenty nie mogą stanowić warunku wpuszczania turystów zagranicznych do poszczególnych krajów.

Eksperci wskazują, że taki model turystyki w czasach pandemii jest niesprawiedliwy. Podkreślono tu, że nie we wszystkich krajach dostępność szczepionek jest taka sama. Wprowadzenie paszportów szczepionkowych może więc podzielić ludzi i doprowadzić do sytuacji, w której część osób zyska swobodę, a inni będą musieli np. płacić za testy pozwalające na wyjazd na wakacje do niektórych krajów.

Kolejne kraje i regiony wprowadzają lub dyskutują nad dokumentami szczepionkowymi

Powtórna, surowa opinia WHO ws. paszportów szczepionkowych, staje w opozycji do niedawnych decyzji Unii Europejskiej, Izraela czy Chin. W wielu regionach świata bowiem już są wydawane dokumenty zaświadczające o przyjęciu preparatu przeciwko COVID-19 lub podjęcie takich działań jest planowane.

Komisja Europejska przedstawiła już projekt tzw. Cyfrowego Zielonego Certyfikatu, który ma wejść w życie jeszcze przed wakacjami letnimi. Senacka komisja spraw zagranicznych i UE Polski również poparła tę ideę i wszystko wskazuje na to, że wkrótce w obszarze Wspólnoty osoby, które przyjęły preparat, zyskają więcej swobody w obrębie turystyki międzynarodowej.

Specjalne dokumenty uruchamiane są także w poszczególnych krajach. Na taki ruch zdecydował się np. Izrael. Tamtejsi obywatele przechodzili masowe szczepienia, a osoby, które przyjęły preparaty, mogły korzystać z wielu udogodnień. Otwarte dla nich są m.in. atrakcje turystyczne czy hotele. Surowe obostrzenia przyniosły jednak efekt, bo ludzie zaczęli już wychodzić na ulice, a plaże w Tel Awiwie zaroiły się od urlopowiczów.

O wprowadzenie tzw. paszportów szczepionkowych apelowała również branża turystyczna w USA. Linie lotnicze i ponad 20 innych organizacji z tego sektora widziały nadzieję na odmrożenie i ratunek właśnie w nowych dokumentach. Tamtejszy rząd jednak nie zdecydował się na takie działanie, podkreślając jednak, że wymagania specjalnego zaświadczenia o szczepieniu domagać się mogą natomiast firmy prywatne.

Początkiem marca paszporty covidowe wprowadziły dla swoich obywateli także Chiny. Tam dokument umożliwiać ma podróże zagraniczne i swobodny powrót do kraju. Co ciekawe, chińskie certyfikaty dostępne są nie tylko w tradycyjnych wersjach elektronicznych, ale również za pośrednictwem popularnej platformy społecznościowej WeChat.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: TVN24

Patryk Korzec

Zawodowo dziennikarz i copywriter, prywatnie podróżnik od lat zafascynowany zwiedzaniem świata autostopem oraz poznawaniem obcych kultur. Warsztat dziennikarski doskonalony m.in. w takich mediach jak Radio Sygnały, Nasze Miasto Opole, Muzyczny Horyzont, Pro Radio, Rock Radio w Grupie Radiowej Agory oraz Pikio.pl. Zamiłowanie do turystyki, połączone z pasją dziennikarską, zaowocowało zaangażowaniem w tworzenie portalu Turyści.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Świat

Egipt. Wypadek autobusu z turystami. 12 osób nie żyje, 34 osoby ranne

Czytaj więcej >

Świat

Martwy żółw w zatoce Guanabara w Rio de Janeiro. Wokół szyi miał plastikową torbę

Czytaj więcej >

Świat

Abu Zabi łagodzi przepisy wjazdowe. Zaszczepieni nie będą musieli odbyć kwarantanny

Czytaj więcej >

Świat

Polscy turyści trzy razy częściej wybierali Turcję

Czytaj więcej >

Świat

Burza tropikalna uderzyła w USA. Odwołane loty, setki tysięcy osób bez prądu

Czytaj więcej >

Świat

Trzy cyklony w Ameryce Północnej. Grace uderzyła w Tulum, nad Nowy Jork zbliża się Henri

Czytaj więcej >