Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Świat > Zespół doradców WHO nie popiera paszportów szczepionkowych
Patryk Korzec
Patryk Korzec 20.04.2021 09:49

Zespół doradców WHO nie popiera paszportów szczepionkowych

WHO sprzeciwia się paszportom szczepionkowym
fot. pixabay.com/icsilviu

WHO kolejny raz podkreśliło, że nie popiera paszportów szczepionkowych, które mają ułatwić podróże zagraniczne. Opinia ta jest o tyle zaskakująca i surowa, że coraz więcej krajów na świecie rozważa wprowadzenie takiego rozwiązania.

  • Eksperci WHO w poniedziałek kolejny raz podkreślili, że są przeciwni wprowadzaniu tzw. paszportów szczepionkowych

  • Wprowadzenie certyfikatów jeszcze w czerwcu zapowiedziała już Unia Europejska

  • Nad podobnymi dokumentami dyskutowano również w wielu innych krajach, m.in. USA, Izraelu czy Chinach

6 kwietnia WHO po raz pierwszy zabrało głos w sprawie tzw. paszportów szczepionkowych. Jak stwierdziła wtedy rzeczniczka Światowej Organizacji Zdrowia, rozwiązanie to może działać w sposób dyskryminujący. W poniedziałek eksperci po raz drugi ostro skrytykowali działania zmierzające do stworzenia nowego rodzaju dokumentów.

WHO przeciwne tzw. paszportom szczepionkowym

Jak informuje TVN24, główna ekspertka WHO, Maria van Kerhove, przypadków zachorowań na COVID-19 jest coraz więcej. Dyrektor generalny organizacji oświadczył, że pandemię da się powstrzymać i ograniczyć jej zasięg, konieczne jest jednak przestrzeganie obostrzeń i ograniczeń.

Organizacja twierdzi jednak, że dobrą drogą do osiągnięcia takich efektów nie są paszporty szczepionkowe. Zdaniem zespołu doradców WHO do spraw sytuacji nadzwyczajnych, specjalne dokumenty nie mogą stanowić warunku wpuszczania turystów zagranicznych do poszczególnych krajów.

Eksperci wskazują, że taki model turystyki w czasach pandemii jest niesprawiedliwy. Podkreślono tu, że nie we wszystkich krajach dostępność szczepionek jest taka sama. Wprowadzenie paszportów szczepionkowych może więc podzielić ludzi i doprowadzić do sytuacji, w której część osób zyska swobodę, a inni będą musieli np. płacić za testy pozwalające na wyjazd na wakacje do niektórych krajów.

Kolejne kraje i regiony wprowadzają lub dyskutują nad dokumentami szczepionkowymi

Powtórna, surowa opinia WHO ws. paszportów szczepionkowych, staje w opozycji do niedawnych decyzji Unii Europejskiej, Izraela czy Chin. W wielu regionach świata bowiem już są wydawane dokumenty zaświadczające o przyjęciu preparatu przeciwko COVID-19 lub podjęcie takich działań jest planowane.

Komisja Europejska przedstawiła już projekt tzw. Cyfrowego Zielonego Certyfikatu, który ma wejść w życie jeszcze przed wakacjami letnimi. Senacka komisja spraw zagranicznych i UE Polski również poparła tę ideę i wszystko wskazuje na to, że wkrótce w obszarze Wspólnoty osoby, które przyjęły preparat, zyskają więcej swobody w obrębie turystyki międzynarodowej.

Specjalne dokumenty uruchamiane są także w poszczególnych krajach. Na taki ruch zdecydował się np. Izrael. Tamtejsi obywatele przechodzili masowe szczepienia, a osoby, które przyjęły preparaty, mogły korzystać z wielu udogodnień. Otwarte dla nich są m.in. atrakcje turystyczne czy hotele. Surowe obostrzenia przyniosły jednak efekt, bo ludzie zaczęli już wychodzić na ulice, a plaże w Tel Awiwie zaroiły się od urlopowiczów.

O wprowadzenie tzw. paszportów szczepionkowych apelowała również branża turystyczna w USA. Linie lotnicze i ponad 20 innych organizacji z tego sektora widziały nadzieję na odmrożenie i ratunek właśnie w nowych dokumentach. Tamtejszy rząd jednak nie zdecydował się na takie działanie, podkreślając jednak, że wymagania specjalnego zaświadczenia o szczepieniu domagać się mogą natomiast firmy prywatne.

Początkiem marca paszporty covidowe wprowadziły dla swoich obywateli także Chiny. Tam dokument umożliwiać ma podróże zagraniczne i swobodny powrót do kraju. Co ciekawe, chińskie certyfikaty dostępne są nie tylko w tradycyjnych wersjach elektronicznych, ale również za pośrednictwem popularnej platformy społecznościowej WeChat.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: TVN24