Turysci.pl
USA chce paszportów szczepionkowych

fot. unsplash.com/Blake Guidry

Branża turystyczna w USA chce paszportów szczepionkowych

25 Marca 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Branża turystyczna w USA domaga się wprowadzenia paszportów szczepionkowych. Są przekonani, że dokument ożywi branżę i pozwoli na wznowienie działalności wielu przedsiębiorstwom. Linie lotnicze i ponad 20 organizacji zwróciło się ze swoją prośbą do rządu.

  • Linie lotnicze oraz inne organizacje związane z sektorem turystycznym w USA apelują o wprowadzenie paszportów szczepionkowych

  • Chcą, by dokument zawierał informacje o przyjęciu preparatu lub wykonaniu testu przez podróżnego

  • Ma to pobudzić ruch turystyczny i przywrócić podróże międzynarodowe, które od marca 2020 roku pozostają prawie całkowicie wstrzymane

Komisja Europejska pracuje nad stworzeniem paszportów szczepionkowych dla UE, a podobnego rozwiązania domaga się też branża turystyczna w USA. Airlines for America (organizacja zrzeszająca największych przewoźników w Stanach Zjednoczonych), związki zawodowe stewardes, Amerykańska Izba Handlu oraz inni przedstawiciele branży turystycznej wystosowały list do władz kraju.

Twierdzą, że wprowadzenie dokumentów potwierdzających zaszczepienie się lub prezentujące wynik testu na COVID-19, ma szansę odmrozić amerykańską branżę turystyczną. Znajduje się ona w kryzysie od marca 2020 roku, gdy kraj ten niemalże całkowicie zamknął granice dla zagranicznych podróżnych.

Branża turystyczna w USA domaga się paszportów szczepionkowych

O sprawie poinformował elektroniczny serwis CNBC. Autorzy listu do prezydenta i władz, proszą, by Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób wystosowało potwierdzenie, że przyjęcie preparatu przeciwko COVID-19 pozwala na bezpieczne podróże.

Przepisy graniczne się zmieniają

Izrael dołącza do listy krajów, z których można wlecieć do Polski

CZYTAJ DALEJ

Domagają się również zaktualizowania wytycznych dla podróżnych i określenia standardów cyfrowego zaświadczenia. Sugerują, by znalazły się w nim podstawowe informacje dotyczące stanu zdrowia okaziciela w kontekście pandemii koronawirusa.

Zaznaczają jednocześnie, że nadal chcieliby utrzymać środki reżimu sanitarnego, takie jak maseczki czy zachowywanie dystansu społecznego.

Chcemy jasno podkreślić, że na tym etapie nie opowiadamy się za zniesieniem czy luzowaniem głównych zasad ochrony zdrowia publicznego, [...] które sprawiają, że podróże są bezpieczniejsze i zmniejszają transmisję wirusa – podkreślają w piśmie skierowanym do koordynatora ds. walki z COVID-19 w Białym Domu, Jeffreya Zientsa.

Certyfikat na podobnych zasadach chciałaby wprowadzić Komisja Europejska. Niedawno opublikowano pierwszy projekt nowego dokumentu. Zakłada on, że byłyby w nim informacje o szczepieniu, wyniku testu na COVID-19 lub przejściu choroby przez podróżnego. Dzięki niemu turyści, którzy przyjęli preparat przeciwko koronawirusowi, byliby zwolnieni np. z obowiązkowej kwarantanny, której wymagają niektóre kraje.

Biały Dom jednak ostrożnie odnosi się do kwestii podróży międzynarodowych. W poniedziałek rząd odesłał do rekomendacji dr Rochelle Walensky, dyrektorkę CDC. Stwierdziła, że czas pandemii nie jest dobrym okresem do podróżowania. Podkreśliła też, że istnieją obawy o rozwój epidemii w USA, gdy ludzie zaczną masowo wychodzić z domów, podróżować i kontaktować się z osobami niezaszczepionymi.

USA zapowiada otwarcie się dla turystów

Zakaz podróżowania do USA został przedłużony przez prezydenta Joe Bidena do 21 kwietnia. Pojawiają się jednak nieoficjalne informacje, zgodnie z którymi Stany Zjednoczone jednak nie pozostają bierne wobec nacisków ze strony branży turystycznej.

Choć obostrzenia w podróżach przedłużono, to pojawiła się data ich rzekomego poluzowania. Media spekulują, że w połowie maja na teren USA dostać się będą mogli obywatele Meksyku, Kanady, Brazylii, Wielkiej Brytanii oraz krajów członkowskich Unii Europejskich.

Administracja rządowa podobno ma bardzo uważnie monitorować sytuację epidemiczną w kraju. Szczególny nacisk położony będzie na występowanie nowych mutacji choroby. Jeśli w kolejnych tygodniach nie dojdzie do pogorszenia, to może zapaść decyzja o wznowieniu ruchu turystycznego, nie wiadomo jednak, na jakich zasadach będzie on mógł się odbywać.

Przypomnijmy, że obecnie, zgodnie z informacjami przekazywanymi przez polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, obywatele 14 krajów (w tym Polski) mają zupełny zakaz przekraczania granicy USA.

Pozostałe osoby zobligowane są do przedstawienia negatywnego testu na COVID-19 lub pozytywnego wyniku badania, wraz z zaświadczeniem lekarskim o możliwości odbycia podróży (komplet dokumentów tworzy tzw. dokumentację wyzdrowienia).

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Turystyka.rp.pl/Gov.pl

Podobne artykuły

Gruzja znosi restrykcje

Świat

Gruzja znów się otwiera na turystów. Są jednak warunki

Czytaj więcej >

Świat

Kim Dzong Un chce otworzyć ogromny kurort dla zagranicznych turystów. Może ruszyć już wkrótce

Czytaj więcej >

Świat

Atak rekina nad Morzem Czerwonym. 37-latek poważnie ranny

Czytaj więcej >
Unia Europejska otworzy granice dla turystów z USA

Świat

Unia Europejska otwiera się dla 8 krajów świata

Czytaj więcej >
Wybuchł wulkan w Indonezji

Świat

Wybuchł wulkan w Indonezji. Warto wstrzymać się od zwiedzania pobliskich terenów

Czytaj więcej >
polka zanzibar

Świat

Polka zamieszkała na Zanzibarze. "Pierwsze zderzenie dwóch światów jest widoczne już na lotnisku"

Czytaj więcej >