Turysci.pl
Polacy nie dostaną kar za zagraniczne wyjazdy

Fot. flickr.com/ Sejm RP/ CC BY 2.0/ https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Czy będą kary dla Polaków za zagraniczne wyjazdy? Minister zaprzecza

25 Marca 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Polacy nie zostaną ukarani za wyjazdy turystyczne za granicę. Podczas konferencji prasowej, która odbyła się w czwartek, zapytany został o to Minister Zdrowia. Potwierdził, że na ten moment kwestia ta nie jest rozważana.

  • W Polsce na ten moment nie jest rozważana kwestia wprowadzenia kar za zagraniczne podróże - twierdzi Adam Niedzielski

  • Minister zdrowia podkreśla, że podróże do innych krajów są obecnie bardzo ryzykowne

  • System kar za opuszczenie kraju zamierza wprowadzić Wielka Brytania

Podczas czwartkowej konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra zdrowia, politycy zapytani zostali o to, czy Polacy spodziewać się mogą nowych obostrzeń przy przekraczaniu granic.

Niedawno Wielka Brytania ogłosiła rozważanie nałożenia 5 tys. funtów kary dla ludzi wyjeżdżających za granicę. Adam Niedzielski twierdzi jednak, że taki scenariusz dla naszego kraju nie jest na razie rozpatrywany.

Polacy nie dostaną kary za wyjazdy zagraniczne

Dziennikarze zwrócili uwagę ministrowi zdrowia na fakt, że wiele osób w ostatnim czasie wyjeżdża na wczasy zagraniczne. Co więcej, zauważono, że często turyści wracają do kraju prywatnymi samochodami, dzięki czemu omijają obowiązkową kwarantannę (ta dotyczy tylko podróżnych w transporcie zbiorowym, z wyjątkiem południowych granic kraju).

biura turystyczne mają więcej czasu na zwrot

Realizacja vouchera turystycznego. Projekt ustawy o przedłużeniu przyjęty

CZYTAJ DALEJ

Straż Graniczna i sanepid, jeśli chodzi o osoby wjeżdżające do Polski, pilnują skierowania na kwarantannę, o ile odbywa się to transportem zbiorowym, chyba że dotyczy to południowej granicy, bo przypominam, że tam też obowiązują ograniczenia związane z przejazdem transportem własnym – stwierdził Niedzielski.

Polityk został zapytany, czy Polacy pójdą śladem Brytyjczyków i rozważą wprowadzenie kar dla osób wyjeżdżających za granicę w celach turystycznych. Niedzielski stwierdził, że takie rozwiązanie nie jest obecnie rozważane, zaznaczył jednak również, że „wszystko zależy od sytuacji epidemicznej".

Polityk ocenił, że osoby wypoczywające za granicą postępują ryzykownie, a nawet niestosownie.

Uważam, że jest to też w pewnym sensie niestosowne wobec tej części społeczeństwa, która bierze się na siebie ciężar walki z Covidem – ocenił.

W dalszej części konferencji zasugerowano, że jeśli sytuacja będzie się pogarszała, to możliwe będzie wprowadzanie zmian, jednak nie podano szczegółów.

Wielka Brytania dyskutuje nad karami dla podróżnych

Pytanie o kary dla osób wyjeżdżających za granicę miało związek z niedawnymi zapowiedziami rządu Wielkiej Brytanii. Tamtejsi politycy rozważają wprowadzenie 5 tys. funtów grzywny dla osób, które w najbliższym czasie wyjadą za granicę bez ważnego powodu.

Decyzja w tej sprawie ma zapaść jeszcze w tym tygodniu, a jeśli zmiana zostanie przegłosowana przez posłów, kary mogą zostać wprowadzone już od najbliższego poniedziałku.

Obecnie Brytyjczykom zaleca się pozostanie w kraju, na terenie całego państwa obowiązuje bowiem zasada „zostań w domu". Na jej podstawie obowiązuje zakaz wychodzenia z domów bez wyraźnego powodu, podróż zagraniczna jednak nie jest karana grzywną.

Tamtejszy rząd chce powstrzymać ruch graniczny, co ma wpłynąć na zahamowanie rozprzestrzeniania koronawirusa. Jeśli plan wejdzie w życie, wyjazd z kraju możliwy będzie dopiero 17 maja, o ile termin ten nie zostanie zmieniony.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Patryk Korzec

Zawodowo dziennikarz i copywriter, prywatnie podróżnik od lat zafascynowany zwiedzaniem świata autostopem oraz poznawaniem obcych kultur. Warsztat dziennikarski doskonalony m.in. w takich mediach jak Radio Sygnały, Nasze Miasto Opole, Muzyczny Horyzont, Pro Radio, Rock Radio w Grupie Radiowej Agory oraz Pikio.pl. Zamiłowanie do turystyki, połączone z pasją dziennikarską, zaowocowało zaangażowaniem w tworzenie portalu Turyści.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Wypadek na Jeziorze Rożnowskim. Nie żyje mężczyzna, który wypadł z jachtu

Czytaj więcej >

Polska

Tłumy turystów w Tatrach. „Dotarcie na szczyt zajęło nam 9 h"

Czytaj więcej >

Polska

Do Bałtyku dotarła fala wezbraniowa. Opublikowano zdjęcia satelitarne

Czytaj więcej >

Polska

Turyści napadnięci w centrum Zakopanego. Dwie osoby ranne, jedna ciężko

Czytaj więcej >

Polska

Ratownicy zaatakowani przez turystę na plaży w Sopocie. Pomogła im urlopowiczka

Czytaj więcej >

Polska

Tłok w Tatrach mimo zakończenia wakacji. Kolejki formują się od 6 rano

Czytaj więcej >