MZ o kolejności otwierania branż po lockdownie. Hotele daleko z tyłu
Minister Zdrowia podczas Porannej Rozmowy w Radiu ZET zdradził prawdopodobną kolejność otwierania branż po ogólnopolskim lockdownie. Niestety jego słowa wskazują na to, że turystyka jeszcze trochę poczeka.
Adam Niedzielski stwierdził, że kolejność otwierania branż zbliżona będzie do sekwencji ich zamykania na początku lockdownu
Hotele znalazły się na przedostatnim miejscu, za nimi pojawiła się tylko gastronomia
Jeszcze wczoraj wicepremier Gowin głośno stwierdził, że jego zdaniem obiekty noclegowe powinny być otwierane w pierwszej kolejności
Minister Zdrowia, Adam Niedzielski, był gościem Porannej Rozmowy z Radiu ZET. Został na antenie zapytany o kolejność otwierania branż po zakończeniu ogólnopolskiego lockdownu. Okazało się, że przedsiębiorcy z branży turystycznej na otwarcie biznesów będą musieli jeszcze poczekać.
MZ: hotele przedostatnie w kolejności odmrażania branż
– Sekwencja [otwierania - przyp. red.] będzie prawdopodobnie zbliżona do sekwencji podejmowanej w czasie zaostrzania obostrzeń – wyjaśnił Minister Zdrowia.
Podkreślił, że w pierwszej kolejności rząd może otworzyć branżę beauty, fryzjerów oraz różnego rodzaju „drobne usługi". Potem ma przyjść czas na sklepy wielkopowierzchniowe, czyli np. galerie handlowe.
Dopiero po tych wszystkich biznesach, „w dalszej perspektywie" otarte mają zostać hotele oraz - na koniec - restauracje. Niestety nie padła tu konkretna data czy termin, co może wywoływać zdecydowany niepokój u przedsiębiorców w obliczu nadchodzącego rozpoczęcia sezonu letniego.
.@a_niedzielski w #GośćRadiaZET: Pewnie w pierwszej kolejności będą przywracane usługi: fryzjerzy, branża beauty, drobne usługi. A potem handel wielkopowierzchniowy i gdzieś w perspektywie pojawiają się hotele a na końcu restauracje, fitnessy @RadioZET_NEWS pic.twitter.com/ygRTlNQR9l
— Gość Radia ZET (@Gosc_RadiaZET) April 20, 2021
Wicepremier chciał, by hotele i gastronomia były otwierane w pierwszej kolejności
Taka wiadomość jest bez wątpienia ciosem dla całego sektora turystycznego. Zaboli to zarówno przedsiębiorców, jak i samych podróżnych, którzy na swobodny urlop czekają od dawna.
Już jest pewne, że majówka upłynie pod znakiem obostrzeń. Do 3 maja zamknięte mają pozostać obiekty noclegowe, podobnie jak wiele atrakcji turystycznych, które stanowić mogą zagrożenie epidemiczne. Podobnie jak restauracje, stanowiące ważny element ruchu podróżniczego. W obliczu słów Ministra Zdrowia pojawia się jednak pytanie, czy możliwe będą wyjazdy urlopowe na długi weekend w czerwcu, czyli tzw. czerwcówkę.
Słowa Adama Niedzielskiego z wtorkowego wywiadu są również wyjątkowo smutne w zestawieniu z ostatnimi wypowiedziami wicepremiera Jarosława Gowina. Jeszcze wczoraj stwierdził, że jego zdaniem hotele i branża gastronomiczna powinny zostać odmrożone jako pierwsze.
Podkreślił, że jego zdaniem osoby, które przyjmą już dwie dawki szczepionki, powinny mieć możliwość korzystania z usług noclegowych czy restauracji. Dało to nadzieję na nadchodzące odmrożenie branży, lecz teraz już nic nie jest pewne.
Przypomnijmy, że według najnowszej deklaracji premiera Mateusza Morawieckiego, wszystkie chętne osoby mają otrzymać preparat do końca sierpnia.
Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]
Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:
Źródło: Radio ZET