Turysci.pl
Minister zdrowia zapowiada plan na maj

fot. pixabay.com/StockSnap/zdjęcie poglądowe

Niedzielski: nie ma planu na otwarcie hoteli dla osób zaszczepionych

21 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Minister Zdrowia zdradził, że za tydzień prawdopodobnie zostanie przedstawiony plan luzowania obostrzeń na cały maj. Czy uda się otworzyć hotele? Wszystko wskazuje na to, że dojdzie do regionalizacji, pytanie więc, czy znów obiekty noclegowe będą otwarte jedynie w niektórych województwach.

  • Adam Niedzielski ogłosił, że dzisiaj pojawi się wiadomość dotycząca obostrzeń na najbliższy tydzień. Za kilka dni natomiast ma pojawić się plan na maj

  • Minister podkreślił, że nie ma planu na otwarcie hoteli dla osób zaszczepionych

  • Prawdopodobne jest regionalne znoszenie lub łagodzenie obostrzeń

W radiowej Trójce w środę gościem był minister zdrowia. Wyjawił na antenie, że dzisiaj zostanie przedstawiony plan obostrzeń na następny tydzień. Za kilka dni z kolei zaprezentowana ma zostać strategia na cały maj. Niestety wszystko wskazuje na to, że hotele jeszcze będą musiały poczekać na odmrożenie, a wraz z nimi cała branża turystyczna.

Minister zdrowia: nie ma planu otwierania hoteli dla zaszczepionych osób

Adam Niedzielski stwierdził, że nie rekomenduje otwierania w najbliższym czasie ogródków gastronomicznych na wolnej przestrzeni, Podkreślił również, że obecnie nie ma żadnych planów, aby udostępnić hotele i miejsca noclegowe osobom, które przyjęły szczepionkę.

Grecja luzuje obostrzenia

Grecja znosi kolejne restrykcje. Trwają przygotowania do otwarcia granic

CZYTAJ DALEJ

Przypomnijmy, że takie rozwiązanie zasugerował niedawno wicepremier Jarosław Gowin. Polityk stwierdził wtedy, że branża noclegowa i gastronomia powinny wręcz być otwieranie w pierwszej kolejności. Jego zdaniem Polacy, którzy przyjęli preparat, mogliby już skorzystać z tego rodzaju usług.

Minister zdrowia jednak podkreślił, że „z luzowaniem obostrzeń trzeba być ostrożnym", dlatego takie odmrożenia w najbliższym czasie prawdopodobnie nie wejdą w życie. Co więcej, polityk ostro skrytykował również wszystkie przedsiębiorstwa, które działają mimo obostrzeń.

Zapytany o restauracje działające w podziemu, stwierdził, że jest to skrajna nieodpowiedzialność wobec życia i zdrowia ludzi. Zaznaczył, że to „zabawa w kotka i myszkę", a co więcej, zwykłe oszukiwanie. Kwestia ta jednak dotyka nie tylko branży gastronomicznej, bo szara strefa kwitnie również w sektorze turystycznym.

Polacy masowo rezerwują tzw. noclegi u cioci. Eksperci przewidują, że w maju - mimo lockdownu - sporo osób pojawi się w turystycznych miejscowościach, zarówno nad morzem, jak i w górach. Głośno otwarcie zapowiadają również hotelarze. Prezes PIH wczoraj oświadczył, że Izba pomagać będzie tym przedsiębiorcom, którzy zamierzają przyjmować gości. Zaznaczył jednak, że wszystko będzie odbywało się w pełnym reżimie sanitarnym, odpowiedzialnie i zgodnie z prawem.

Co z obostrzeniami w maju?

W dalszej części wywiadu Adam Niedzielski zdradził, że prawdopodobnie dojdzie do regionalizacji obostrzeń w maju. Za tydzień mają zostać przedstawione szczegóły znoszenia lub łagodzenia zakazów w poszczególnych województwach, w zależności od ich sytuacji pandemicznej.

Ta sugestia wskazywać możne na częściowe odmrożenie sektora turystycznego choć w niektórych częściach kraju, ale nadal nie jest to pewne. Zakładając jednak regionalizację, przypomnieć sobie można sytuację z marca, gdy zamknięte były tylko obiekty na Warmii i Mazurach, a następnie w województwach lubuskim i mazowieckim, podczas gdy w pozostałej części Polski obiekty noclegowe działały normalnie.

Przedsiębiorców związanych z branżą hotelową męczyć może jeszcze jedno pytanie: jakie ograniczenia będą obowiązywały po odmrożeniu sektora? Na razie żaden z polityków nie wyjaśnił właścicielom obiektów noclegowych, czy po zezwoleniu im na przyjmowanie gości, będą musieli ograniczyć liczbę wynajmowanych miejsc lub pokoi. Przypomnijmy, że w czasie warunkowego otwarcia w lutym, możliwe było przyjmowanie turystów tylko w co drugim dostępnym pomieszczeniu.

Tego typu ograniczenia uszczupliłyby zyski przedsiębiorców, którzy i tak już od wielu miesięcy odnotowują straty. Wszyscy liczą, że sezon letni i wakacje będą ratunkiem po długich tygodniach kryzysu, lecz choć kończy się już kwiecień, branża nadal ma więcej pytań, niż odpowiedzi.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: WP

Patryk Korzec

Zawodowo dziennikarz i copywriter, prywatnie podróżnik od lat zafascynowany zwiedzaniem świata autostopem oraz poznawaniem obcych kultur. Warsztat dziennikarski doskonalony m.in. w takich mediach jak Radio Sygnały, Nasze Miasto Opole, Muzyczny Horyzont, Pro Radio, Rock Radio w Grupie Radiowej Agory oraz Pikio.pl. Zamiłowanie do turystyki, połączone z pasją dziennikarską, zaowocowało zaangażowaniem w tworzenie portalu Turyści.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Polityk dostał spleśniałe kanapki w Pendolino. PKP komentuje sprawę

Czytaj więcej >

Polska

Wypadek na Jeziorze Rożnowskim. Nie żyje mężczyzna, który wypadł z jachtu

Czytaj więcej >

Polska

Tłumy turystów w Tatrach. „Dotarcie na szczyt zajęło nam 9 h"

Czytaj więcej >

Polska

Do Bałtyku dotarła fala wezbraniowa. Opublikowano zdjęcia satelitarne

Czytaj więcej >

Polska

Turyści napadnięci w centrum Zakopanego. Dwie osoby ranne, jedna ciężko

Czytaj więcej >

Polska

Ratownicy zaatakowani przez turystę na plaży w Sopocie. Pomogła im urlopowiczka

Czytaj więcej >