Turysci.pl
cape town pożar

fot. Twitter/ @leefurney

Pożar na zboczu Góry Stołowej w RPA. Spłonęły zabytkowe budowle, ogień mógł zostać podłożony

19 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Pożar w RPA prawdopodobnie powstał w wyniku celowego podłożenia ognia. Ogień zajął budynki uniwersytetu, w tym kilka zabytków i przemieszcza się w stronę osiedli Kapsztadu.

Do wybuchu pożaru doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek na Diablim Szczycie. Ogień zaczął rozprzestrzeniać się w stronę zamieszkałych osiedli w Kapsztadzie. Zatrzymano osobę podejrzaną w tej sprawie.

Gigantyczny pożar w Kapsztadzie

Pożar wybuchł w nocy z niedzieli na poniedziałek w Parku Narodowym Góry Stołowej. Zniszczone zostały okoliczne budynki, a mieszkańcy i turyści zostali ewakuowani z terenu zagrożonego.

Z żywiołem walczy ponad 250 strażaków oraz wolontariuszy. Nad miejsce pożaru wyleciały helikoptery, z których wylewana jest woda z basenów i oceanu. Akcję gaśniczą utrudnia jednak wiatr.

Władze miasta zdecydowały się na ewakuację dzielnicy Vredehoek, ponieważ istnieje ryzyko, że silny wiatr spowoduje rozprzestrzenienie się ognia w tym kierunku.

Grecja znosi kwarantannę

Grecja znosi obowiązkową kwarantannę. Dotyczy również Polaków

CZYTAJ DALEJ

- Wszystkie siły koncentrują się na aktywnym gaszeniu pożarów, chociaż ogień jest trudno dostępny w niektórych miejscach i mamy nadzieję, że powietrzne wsparcie gaśnicze pomoże ugasić płomienie, zanim dotrą do obrzeża miasta - czytamy na Twitterze City of Cape Town.

Jak przekazała agencja AP, doszło do zatrzymania podejrzanego w tej sprawie. Jest to 30-letni mężczyzna, który rzekomo miał celowo podłożył ogień. Świadkowie mówili o 3 osobach, które celowo zaprószyły ogień.

Spłonęła historyczna biblioteka i zabytkowy młyn

Pożar zniszczył część gmachu Uniwersytetu Kapsztadzkiego, w tym jego 200-letnią bibliotekę, zabytkowy młyn oraz restaurację. Wiadomo, że spłonęła część cennych zbiorów uniwersytetu, jednak pełnej oceny strat będzie można dokonać dopiero, gdy budynek będzie w pełni ugaszony.

- To tragiczne, że skarby literackie w bibliotece UCT zostały utracone, ale poinformowano mnie, że niektóre z najcenniejszych dzieł uratowało szybkie uruchomienie drzwi - mówił burmistrz Cape Town Dan Plato, cytowany przez CNN.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: RMF24, CNN

Ania Radke

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Świat

Abu Zabi łagodzi przepisy wjazdowe. Zaszczepieni nie będą musieli odbyć kwarantanny

Czytaj więcej >

Świat

Polscy turyści trzy razy częściej wybierali Turcję

Czytaj więcej >

Świat

Burza tropikalna uderzyła w USA. Odwołane loty, setki tysięcy osób bez prądu

Czytaj więcej >

Świat

Trzy cyklony w Ameryce Północnej. Grace uderzyła w Tulum, nad Nowy Jork zbliża się Henri

Czytaj więcej >

Świat

Qantas wpuści na pokład swoich samolotów tylko podróżnych z certyfikatem szczepienia

Czytaj więcej >

Świat

PLL LOT zmienia trasy podróży samolotów. Będzie omijał Afganistan

Czytaj więcej >