Turysci.pl
Nie żyje Marek Konecki

fot. Facebook/Marek Konecki

Nie żyje taternik Marek Konecki

18 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Nie żyje Marek Konecki, zapalony taternik, ważna postać polskiej turystyki. Zmarł w niedzielę w wieku 72 lat. Kochał góry, a jego rysunki satyryczne, często skupiające się wokół tematyki wspinaczkowej i górskiej, cieszyły się ogromną popularnością.

  • Marek Konecki swoją przygodę z górami rozpoczął w 1961 roku, a wspinaczką zajął się w 1971 roku

  • Udało mu się pokonać 200 ścian w Tatrach, zarówno latem, jak i zimą

  • Wspinał się również w Himalajach, Turcji, Rile i Pirynie

O tym, że Marek Konecki nie żyje, poinformowała rodzina zmarłego na jego profilu na Facebooku. Choć z wykształcenia zmarły był fizykochemikiem, to w polskim środowisku turystycznym dał się poznać jako zapalony miłośnik wspinaczki, gór oraz człowiek o wyjątkowym poczuciu humoru, które udowadniał, tworząc satyryczne rysunki skupione wokół swojej pasji.

Nie żyje Marek Konecki

Marek Konecki urodził się w 1949 roku, a już początkiem lat 60. zakochał się w polskich górach. Przemierzył 200 tatrzańskich ścian zarówno w warunkach letnich, jak i zimowych. Był członkiem Warszawskiego Klubu Wysokogórskiego, a także Polskiego Klubu Górskiego oraz Sekcji Alpinizmu Mazowiecgo Klubu Górskiego „Matragona” PTTK. Przez wiele lat był członkiem Zarządu Mazowieckiego Klubu Górskiego „Matragona”.

cape town pożar

Pożar na zboczu Góry Stołowej w RPA. Spłonęły zabytkowe budowle, ogień mógł zostać podłożony

CZYTAJ DALEJ

Nie ograniczał się jednak tylko do naszego kraju. W latach 1977 i 1987 wyruszył na wyprawy eksploracyjne (pierwsze wejścia) w Himalaje w dystrykcie Lahul. Przemierzył również góry Turcji, Rile oraz Pirynie (nowe drogi, zarówno latem, jak i zimą).

Odeszła postać wszechstronnie utalentowana

Marek Konecki był nauczycielem akademickim w Szkole Głównej Służby Pożarniczej, a z wykształcenia był fizykochemikiem. Obszarem jego zainteresowań były kwestie dotyczące szybkości wydzielania ciepła i emisji dymu w czasie rozkładu termicznego i spalania materiałów.

W czasopismach naukowych i materiałach konferencyjnych opublikowano ponad 70 jego prac. Napisał 3 podręczniki oraz kilkadziesiąt prac badawczych niepublikowanych.

Zasłynął też jako rysownik, autor rysunków satyrycznych i poeta. Był członkiem-założycielem Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury.

Zorganizowanych zostało 30 wystaw indywidualnych z jego pracami, a niektóre miały miejsce poza granicami Polski. Jego dzieła tysiące turystów oglądać może na ekspozycji w schronisku górskim „Murowaniec” na Hali Gąsienicowej w Tatrach.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Wspinanie.pl

Podobne artykuły

Polska

Trudne warunki w Beskidach. Zamknięto część wyciągów

Czytaj więcej >
dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >