Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Nie żyje taternik Marek Konecki
Patryk Korzec
Patryk Korzec 18.04.2021 22:16

Nie żyje taternik Marek Konecki

Nie żyje Marek Konecki
fot. Facebook/Marek Konecki

Nie żyje Marek Konecki, zapalony taternik, ważna postać polskiej turystyki. Zmarł w niedzielę w wieku 72 lat. Kochał góry, a jego rysunki satyryczne, często skupiające się wokół tematyki wspinaczkowej i górskiej, cieszyły się ogromną popularnością.

  • Marek Konecki swoją przygodę z górami rozpoczął w 1961 roku, a wspinaczką zajął się w 1971 roku

  • Udało mu się pokonać 200 ścian w Tatrach, zarówno latem, jak i zimą

  • Wspinał się również w Himalajach, Turcji, Rile i Pirynie

O tym, że Marek Konecki nie żyje, poinformowała rodzina zmarłego na jego profilu na Facebooku. Choć z wykształcenia zmarły był fizykochemikiem, to w polskim środowisku turystycznym dał się poznać jako zapalony miłośnik wspinaczki, gór oraz człowiek o wyjątkowym poczuciu humoru, które udowadniał, tworząc satyryczne rysunki skupione wokół swojej pasji.

Nie żyje Marek Konecki

Marek Konecki urodził się w 1949 roku, a już początkiem lat 60. zakochał się w polskich górach. Przemierzył 200 tatrzańskich ścian zarówno w warunkach letnich, jak i zimowych. Był członkiem Warszawskiego Klubu Wysokogórskiego, a także Polskiego Klubu Górskiego oraz Sekcji Alpinizmu Mazowiecgo Klubu Górskiego „Matragona” PTTK. Przez wiele lat był członkiem Zarządu Mazowieckiego Klubu Górskiego „Matragona”.

Nie ograniczał się jednak tylko do naszego kraju. W latach 1977 i 1987 wyruszył na wyprawy eksploracyjne (pierwsze wejścia) w Himalaje w dystrykcie Lahul. Przemierzył również góry Turcji, Rile oraz Pirynie (nowe drogi, zarówno latem, jak i zimą).

https://www.facebook.com/marek.konecki.16/posts/4423771737650429

Odeszła postać wszechstronnie utalentowana

Marek Konecki był nauczycielem akademickim w Szkole Głównej Służby Pożarniczej, a z wykształcenia był fizykochemikiem. Obszarem jego zainteresowań były kwestie dotyczące szybkości wydzielania ciepła i emisji dymu w czasie rozkładu termicznego i spalania materiałów.

W czasopismach naukowych i materiałach konferencyjnych opublikowano ponad 70 jego prac. Napisał 3 podręczniki oraz kilkadziesiąt prac badawczych niepublikowanych.

Zasłynął też jako rysownik, autor rysunków satyrycznych i poeta. Był członkiem-założycielem Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury.

Zorganizowanych zostało 30 wystaw indywidualnych z jego pracami, a niektóre miały miejsce poza granicami Polski. Jego dzieła tysiące turystów oglądać może na ekspozycji w schronisku górskim „Murowaniec” na Hali Gąsienicowej w Tatrach.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Wspinanie.pl