Jarosław Gowin przekazał, że rząd przyjął nowelizację tzw. ustawy covidowej. Zakłada ona m.in. wydłużenie możliwości skorzystania z vouchera turystycznego do dwóch lat. Dobra wiadomość dla tysięcy Polaków, których wycieczki nie zostały zrealizowane z powodu pandemii. Wiele biur podróży, którym nie udało się zorganizować imprez turystycznych, oferowało swoim klientom vouchery zamiast zwrotu pieniędzyDo tej pory bon wykorzystać można było przez rok. Z powodu przedłużającej się pandemii, rząd przyjął nowelizację o przedłużeniu tego terminu do dwóch latZatwierdzono również przesunięcie o 8 miesięcy daty, do której organizatorzy turystyki musieli rozpocząć zwrot wypłat do TFZMinisterstwo Rozwoju, Pracy i Technologii już od dłuższego czasu przekonywało rząd, by tzw. ustawa covidowa przeszła nowelizację. Dokument zakłada zmiany w branży turystycznej, galeriach handlowych oraz sklepikach szkolnych.
Hotele w czasie majówki muszą pozostać zamknięte, jednak w przepisach znalazł się szereg wyjątków od tej reguły. Nocować w obiektach będzie można m.in. wtedy, gdy w ich ofercie będą zabiegi lecznicze, a goście pojawią się tam dla podreperowania swojego zdrowia. Pojawiają się sugestie, że to rozwiązanie może przekonać do urlopu wielu Polaków. Zgodnie z decyzją rządu, hotele i obiekty noclegowe muszą pozostać zamknięte do 3 majaHotele będące podmiotami leczniczymi mogą działać legalnie. W mediach pojawiają się sugestie, że z tego wyjątku skorzystać może wielu turystówPrezes PIH deklarował wsparcie dla przedsiębiorców, którzy zdecydują się otworzyć biznesy w czasie majówkiNoclegi w hotelach czy pensjonatach nie są możliwe już od dłuższego czasu. Branża turystyczna pozostaje zupełnie zamrożona, a zgodnie z zapowiedziami polityków, sytuacja ta może ulec zmianie dopiero po długim weekendzie majowym. W sieci pojawiło się jednak sporo sugestii dotyczących działalności hoteli na warunkach podmiotów leczniczych. Zgodnie z przepisami, rzeczywiście obiekty oferujące zabiegi, mogą przyjmować gości.
Przez większość sezonu zimowego sektor turystyczny był zamrożony. Stoki pozostawały zamknięte, a hotele nie funkcjonowały, przez co w górach i na stokach narciarskich pojawiło się zdecydowanie mniej gości. Niestety ogromne straty odnotowali przez to sprzedawcy sprzętu narciarskiego. Jak wynika z analizy Bartosza Hamery, są to spadki aż o 50-60 proc. Branża sprzedażowa sprzętu do sportów zimowych jest ściśle związana z sektorem turystycznym i kwestią sezonowości. W czasie pandemii również ci przedsiębiorcy ponieśli znaczne stratyWiele stoków i ośrodków turystycznych pozostawało zamkniętych przez znaczną część zimy. Wielu podróżnych zrezygnowało przez to z wyjazdów na narty, a straty ze sprzedaży sprzętu sportowego sięgają nawet 60 proc. Komitet Narty Snowboard Outdoor domaga się poszerzenia tzw. tarcz pomocowych oferowanych przez rząd. Wciąż wielu przedsiębiorców związanych z sektorem turystycznym nie doczekało się wsparciaZamknięcie stoków narciarskich na większość tegorocznego sezonu zimowego, doprowadziło do głębokiej zapaści w turystyce. Przełożyło się to na gigantyczne straty, które dotknęły m.in. hotelarzy, organizatorów wycieczek i wiele innych przedsiębiorstw związanych z wyjazdami Polaków. Teraz raport dotyczący strat opublikowali również przedsiębiorcy zrzeszeni w Komitecie Narty Snowboard Outdoor. Jak się okazuje, zakaz funkcjonowania stoków narciarskich doprowadził do 50-60-procentowego spadku sprzedaży sprzętu narciarskiego. Analizę stworzył Bartosz Hamery, wspólnik Pm Sport.
Wczoraj na Babiej Górze doszło do ewakuacji turystki, która w trasie doznała urazu nogi. Wiadomość o akcji ratunkowej przekazali ratownicy grupy beskidzkiej GOPR na swoim Facebooku.Babia Góra cieszy się bardzo dużą popularnością wśród turystów. Niestety jednak na szlakach zdarzają się sytuacje, w których konieczna jest interwencja GOPR. Kobieta, która doznała w trasie urazu nogi, musiała zostać ewakuowana z góry.
Belgia chce zaostrzyć zasady wjazdu do kraju po tym, jak 20 studentów pielęgniarstwa otrzymało na lotnisku pozytywny wynik testu na indyjski wariant koronawirusa. Władze kraju uznały, że obecne zasady są „zbyt liberalne".Belgia wprowadziła zakaz lotu z Indii ze względu na szerzącą się tam nową odmianę koronawirusa. Od reguły są jednak wyjątki: do kraju mogą przylecieć m.in. studenci, dyplomaci, medycy, a także osoby w wyjątkowych, rodzinnych sytuacjach, na przykład na pogrzeb.
Bułgaria ogłosiła otwarcie granic dla turystów z zagranicy. Tamtejszy minister zdrowia potwierdził, że od 1 maja już nie tylko negatywny wynik testu PCR uprawniał będzie do wjazdu na teren tego kraju. Bułgaria od 1 maja uruchomi ofertę turystyczną dla podróżnych z zagranicyMinister zdrowia potwierdził, że na teren kraju wjadą osoby, które przeszły zakażenie COVID-19 lub przyjęły szczepionkę przeciwko koronawirusowi Wjechać można również z negatywnym wynikiem testu na COVID-19: zarówno PCR, jak i antygenowegoBułgaria w okresie wiosenno-letnim cieszy się szczególną popularnością wśród turystów. Pandemia sprowadziła na to państwo kryzys, szczególnie odczuwalny w sektorze turystycznym, wkrótce jednak sytuacja przedsiębiorców może się poprawić. Od 1 maja kraj ten luzuje obostrzenia, ułatwiają wjazd zagranicznym podróżnym.
Prezes WizzAir potwierdził, że następnym celem tej linii lotniczej jest ekspansja w Indiach. Loty mają być obsługiwane przez arabską filię przewoźnika z Abu Zabi.Prezes WizzAir Jozsef Varadi podczas World Aviation Festival zapowiedział, że planuje uruchomić loty z Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich do Indii. Tym samym węgierski przewoźnik rozpocznie ekspansję zupełnie nowego dla siebie rynku.
Co najmniej osiem osób zginęło podczas lawiny w górach na granicy Indii i Chin. Jak poinformowało wojsko, udało się uratować 384 osoby. Góry bywają bardzo niebezpiecznym miejscem ze względu na ryzyko zejścia lawin. Do takiej sytuacji doszło w stanie Uttarakhand na północy Indii. W następstwie pęknięcia lodowca w piątek zginęło co najmniej 8 osób.
Austria ogłosiła plan otwarcia granic oraz luzowania obostrzeń obowiązujących wewnątrz kraju. Kanclerz Sebastian Kurz na konferencji prasowej powiedział, że turyści z zagranicy będą mile widziani od 19 maja. Austria otworzy lokale gastronomiczne oraz instytucje kultury 19 majaOd tego dnia otwarte zostaną również granice dla turystówW większości ogólnodostępnych miejsc warunkiem wejścia będzie założenie maseczki FFP2Kanclerz Austrii, Sebastian Kurz, ogłosił po spotkaniu rządu z szefami wszystkich krajów związkowych, że wkrótce państwo otworzy się na międzynarodowy ruch turystyczny. Zgodnie z zapowiedziami, poluzowanie obostrzeń ma być przeprowadzone „przy ścisłej koncepcji bezpieczeństwa".
Polacy nie zamierzają spędzić tegorocznej majówki w domach, mimo obostrzeń. W naszym kraju hotele zostały zamknięte, w górę poszybowała natomiast liczba rezerwacji wczasów zagranicznych. Jak podaje serwis Wakacje.pl, samoloty do Egiptu oraz Turcji są niemalże całkowicie zapełnione. Zainteresowanie wyjazdami majówkowymi wzrosło w ciągu ostatnich dwóch tygodniCo trzeci polski turysta planuje spędzić wakacje w Egipcie. Popularna jest też TurcjaWiększość samolotów do tych krajów jest zapełniona. Polacy wybierają głównie 4-5-gwiazdowe kurortyPolacy, po ogłoszeniu przez rząd obostrzeń na majówkę, zaczęli planować zagraniczne wczasy. Jak poinformował nas serwis Wakacje.pl, Zainteresowanie gwałtownie wzrosło w ciągu ostatnich dwóch tygodni. PR Manager serwisu, Klaudyna Feudala, cytowana w komunikacie, stwierdziła, że powraca zaufanie do zagranicznych podróży. Wpływ na to mają m.in. restrykcyjne środki bezpieczeństwa, które stosowane są zarówno w samolotach, jak i hotelach.
Sopot, jako pierwsze miasto w Polsce, chce zaszczepić wszystkich pracowników branży turystycznej. Jak podkreślają władze, preparat miałyby przyjąć wszystkie osoby zatrudnione, niezależnie od ich wieku. Sopot chce zaszczepić wszystkich pracowników branży turystycznejUrząd Miasta tłumaczy, że proces odbyć się ma w ramach masowych szczepień dla firmDziałanie to ma sprawić, że letni sezon wakacyjny będzie bezpieczny i szybciej będzie można poluzować obostrzeniaUrząd Miasta Sopotu, we współpracy z Sopocką Organizacją Turystyczną, chcą przygotować masowe szczepienia pracowników tego sektora gospodarki. Akcja ma być prowadzona w ramach masowych szczepień firm. Jest to pierwsze miasto, które zapowiedziało takie kroki, które przyśpieszyć mają odmrażanie gospodarki przed nadchodzącymi wakacjami.
Na terenie Lotniska Chopina w Warszawie doszło do niewiarygodnych scen. Duża grupa podróżnych łamała obostrzenia na terenie portu. Jak widać na nagraniu opublikowanym przez Jakuba Mikołajka na Facebooku, osoby te tańczyły i śpiewały lub głośno modliły się, bez zachowania dystansu. Nagranie z Lotniska Chopina pojawiło się w sieci 21 kwietnia 2021 roku Jego autentyczność potwierdził rzecznik portu lotniczegoUstalono, że do zdarzenia doszło 19 kwietnia, a podróżni byli pochodzenia żydowskiegoFilm nagrany na Lotnisku Chopina został opublikowany przez Jakuba Mikołajka w środę 21 kwietnia wieczorem. Jak podpisał materiał mężczyzna, miał go nakręcić pracownik lotniska, który chce pozostać anonimowy. Pan Jakub napisał, że do bulwersującej sytuacji miało dojść w dzień publikacji. Rzecznik portu wyjaśnił jednak, że nagranie rzeczywiście jest autentyczne, jednak przedstawia sceny z dnia 19 kwietnia.
Wakacje powoli się zbliżają, a Polacy zaczynają już powoli planować swoje wyjazdy. Ekspertka apeluje jednak, żeby wstrzymać się z dalekimi zagranicznymi wyjazdami. Zamiast tego lepiej odpocząć w miejscu z dala od innych ludzi.Wakacje w tym roku, podobnie jak w zeszłym, przebiegać będą pod znakiem restrykcji koronawirusowych. Dzisiaj odbyła się konferencja Ministra Zdrowia, podczas której ogłoszono nowe decyzje w związku z pandemią. Komentarza w radiu RMF FM udzieliła prof. Maria Gańczak, kierownik Katedry Chorób Zakaźnych Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Wykupienie wycieczki w salonie własnym TUI w Niemczech będzie wiązało się z dodatkowymi kosztami. W zależności od ceny i rodzaju pakietu turyści będą musieli zapłacić dodatkowo od 15 do 39 euro.Niemiecki TUI wprowadza nową opłatę przy zakupie wycieczki. Dodatkową opłatę za usługi touroperator będzie pobierał od 17 maja.
Zakopane niecałe dwa lata temu żyło głośną sprawą wyrzucenia turystów z pensjonatu. Właścicielki obiektu staną teraz przed sądem. Poszkodowani twierdzą, że zostali potraktowani z wyjątkową agresją - ich rzeczy miały zostać wyrzucane przez okno, miało dojść również do rękoczynów.Turysta twierdzi, że on i jego rodzina zostali agresywnie wyrzuceni z pensjonatu w Zakopanem. Całą sytuację udało mu się nagrać, a sprawa została zgłoszona na policję. Wkrótce znaleźli się inni pokrzywdzeni.
Czy rząd planuje zaostrzenie przepisów granicznych i wprowadzenie zmian na czas majówki, by ograniczyć wyjazdy Polaków? Takie pytanie otrzymał podczas konferencji prasowej minister zdrowia. Polityk zapewnił jednak, że wszystkie przepisy funkcjonowały będą w niezmienionej formie, ale będą wzmożone kontrole. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez ministra zdrowia podczas dzisiejszej konferencji prasowej, nie będzie zmian przepisów granicznych na czas majówki. Polityk został o to zapytany przez dziennikarzy z przekonaniem stwierdził, że do zaostrzenia zasad nie dojdzie.
Internauta o pseudonimie FLOU zamieścił w serwisie YouTube zaskakujące nagranie. Zostało zrobione z gdyńskiej plaży i wygląda naprawdę zaskakująco. Widzimy na nim statki, które wyglądają, jakby lewitowały. Materiał obiegł media i okazuje się, że jest to tzw. zjawisko mirażu doskonałego. Nagranie, które pojawiło się na platformie internetowej, obejrzano już ponad 30 tys. razy, a opublikowane zostało 18 kwietnia 2021 roku. Jak deklaruje autor, tego właśnie dnia wyszedł na plażę w Gdyni i zobaczył „4 statki unoszące się w powietrzu" - jak napisał w tytule.
Nowa Zelandia, wraz z Australią, utworzyły bańkę podróżniczą. Kraje te otworzyły w poniedziałek granice dla siebie nawzajem, wpuszczały podróżnych, a już we wtorek ogłoszono przypadek zakażenia koronawirusem u pracownika lotniska. Władze twierdzą jednak, że nie ma on związku ze zmianą przepisów. Dzień po otwarciu granic Nowej Zelandii dla Australijczyków, wykryto zakażenie u członka obsługi portu lotniczegoRządy obu krajów zapowiadają, że ta sytuacja nie doprowadzi do ponownego zamknięcia granicWiadomo, że zakażony zajmował się sprzątaniem samolotów, które przylatywały z tzw. czerwonej strefy. Zdarzenie ma nie mieć związku ze zmianą przepisów dot. podróżnych z AustraliiNowa Zelandia w czasie pandemii niemalże zupełnie zamknęła się przed światem. Obowiązujące tam restrykcje dla podróżnych były bardzo surowe, a wszystko zmieniło się dopiero w poniedziałek. Właśnie tego dnia kraj ten stworzył tzw. bańkę podróżniczą z Australią, umożliwiając przekraczanie granic mieszkańcom. Dzień później, we wtorek, władze poinformowały o nowym przypadku zakażenia na lotnisku. Media powiązały te sprawy, ale premier oficjalnie ogłosiła, że otwarcie granic dla Australii nie ma żadnego związku z nowym zakażonym.
Francja planuje otwarcie granic na wakacje dla turystów, co obiecał prezydent Emmanuel Macron. Jednocześnie jednak kraj ten stawia warunek - na pełną swobodę liczyć będą mogły tylko osoby zaszczepione. Prezydent Francji zapowiada otwarcie granic dla zaszczepionych turystów zagranicznychSwobodny wjazd ma być zagwarantowany zarówno podróżnym ze Stanów Zjednoczonych, jak i EuropyZnoszenie obostrzeń we Francji ma się rozpocząć od następnego miesiącaEmmanuel Macron, prezydent Francji, zapowiedział w rozmowie z CBS News, że na wakacje jego kraj otworzy się na turystów zagranicznych. Podkreślił jednak, że na swobodny wjazd liczyć będą mogły wyłącznie osoby, które przyjmą preparat na COVID-19. Ta deklaracja może być związana z planami wprowadzenia Zielonych Certyfikatów w Europie.
Majówka w tym roku będzie przebiegać pod znakiem obostrzeń, jednak nie zniechęca to Polaków do planowania wyjazdów w tym okresie. Mazury spodziewają się natłoku gości na początku miesiąca. Szef tamtejszego sanepidu przestrzega jednak, aby zachować ostrożność.Majówka to start sezonu żeglarskiegoPolacy masowo rezerwują jachty na MazurachSzef sanepidu apeluje o ostrożnośćMajówka w tym roku będzie znacznie ograniczona, ze względu na trwającą pandemię koronawirusa. Przypomnijmy, że w tym okresie hotele będą musiały pozostać zamknięte dla turystów. Ci jednak znajdują sposoby, aby mimo wszystko przyjechać na Mazury.
Komisja Europejska wydała ważny komunikat. Oznajmiono w nim, że testy na COVID-19, które turyści przeprowadzą samodzielnie, nie będą uprawniały do swobodnych podróży w ramach korzystania z tzw. paszportu szczepionkowego. Wczasowicze, którzy przedstawią je na granicach, mogą nie zostać wpuszczeni do kraju, w którym chcieli spędzić urlop. KE ostrzega: testy zrobione samodzielnie, nie będą uprawniały do podróży w ramach paszportu szczepionkowegoChodzi tu o testy, które dostępne są np. w sklepach lub można je kupić przez internetAby skorzystać z Certyfikatu, konieczne będzie przeprowadzenie testu, którego wiarygodność jest potwierdzonaZielone Certyfikaty mają wspomóc europejską branżę turystyczną, pogrążona w kryzysie pandemicznym. Dzięki nim turyści będą mogli swobodnie przemieszczać się między granicami wewnętrznymi, ale są warunki. Rzecznik Komisji Europejskiej zaznaczył, że testy wykonane samodzielnie, nie będą respektowane podczas zagranicznych wyjazdów.
Hotele, obiekty noclegowe oraz organizatorzy turystyczni, którzy współpracują z Polskim Bonem Turystycznym, przejdą certyfikację. W ramach tego projektu zostaną wypromowane jako obiekty zachowujące bezpieczeństwo w czasie pandemii oraz zachowujące najwyższe normy jakości. Polski Bon Turystyczny rozpoczyna certyfikację podmiotów turystycznychAkcja ma na celu promocję podmiotów turystycznych, których usługi są na wysokim poziomie zarówno pod względem bezpieczeństwa, jak i jakościCertyfikaty mają pomóc turystom w znalezieniu odpowiedniej opcji wakacyjnej i miejsc, w których spędzą satysfakcjonujące wakacje i urlopyW którym hotelu najlepiej spędzić urlop z całą rodziną? Pomóc w wyborze ma certyfikacja obiektów noclegowych i wszelkich organizatorów turystyki, którą właśnie rozpoczyna Polski Bon Turystyczny. Jak wynika z wiadomości przekazanej przez oddział zamiejscowy ds. obsługi i promocji PBT, efektami tej akcji ma być wypromowanie tych przedsiębiorców, którzy oferują najwyższą jakość usług - zarówno w kwestii przestrzegania norm bezpieczeństwa, jak i jakości oferowanych produktów.
Francja zdecydowała się na wprowadzenie obowiązkowej 10-dniowej kwarantanny dla podróżnych z Brazylii, Argentyny, Chile i RPA. Powodem jest pojawienie się tam nowych wariantów koronawirusa.Francja wprowadza 10-dniową kwarantannę dla przyjezdnych z czterech krajów. Rozporządzenie zacznie obowiązywać od 24 kwietnia. Za złamanie zasad grozić będzie kara nawet do 6 tys. złotych.
Hiszpania 9 maja znosi stan wyjątkowy. Oznacza to, że już wkrótce będą możliwe podróże po kraju, przestanie obowiązywać również godzina policyjna. Mieszkańcy świętują poluzowanie obostrzeń - gwałtownie rośnie liczba rezerwacji na wyjazdy krajowe. Hiszpania znosi stan wyjątkowy z dniem 9 majaHiszpanie masowo rezerwują krajowe wakacje. Liczba bookingów wzrosła o 120 proc. 24 proc. wszystkich majowych wyjazdów dotyczy Wysp Kanaryjskich Hiszpania ogłosiła stan wyjątkowy 25 października 2020 roku. Od tamtej chwili mieszkańcy pogodzić się musieli z obostrzeniami dotyczącymi m.in. przemieszczania się po kraju. Ponadto obowiązywała godzina policyjna, a wiele obiektów działało z ograniczeniami. 9 maja jednak wszystko się zmieni - jak podaje hiszpański serwis Hosteltur, rząd nie przewiduje dalszego przedłużania zakazów.
Rzecznik rządu został zapytany o kwestię paszportów szczepionkowych - zarówno tych, nad którymi pracuje UE, jak i wewnętrznych w naszym kraju. Polityk podkreślił, że do wprowadzenia takiego dokumentu w formie „wejściówki" do samolotu czy restauracji, raczej w naszym kraju nie dojdzie i nie ma takich planów.Piotr Müller wypowiedział się na temat tzw. paszportów szczepionkowychPodkreślił, że ich rolą jest uznawanie świadczeń między krajami Unii Europejskiej, a nie kontrola nad poruszaniem sięPolityk podkreślił, że mało prawdopodobne jest wprowadzenie w Polsce paszportów w formie „wejściówek" do samolotów, kin czy restauracjiRzecznik rządu, Piotr Müller, był gościem w programie „Kwadrans polityczny" w TVP1. Został tam zapytany o plan odmrażania gospodarki oraz kwestię tzw. paszportów szczepionkowych. Według niego nazwa ta jest nieodpowiednia, bowiem kojarzyć się może z obostrzeniami i ograniczeniami w ruchu międzynarodowym.
WHO kolejny raz podkreśliło, że nie popiera paszportów szczepionkowych, które mają ułatwić podróże zagraniczne. Opinia ta jest o tyle zaskakująca i surowa, że coraz więcej krajów na świecie rozważa wprowadzenie takiego rozwiązania. Eksperci WHO w poniedziałek kolejny raz podkreślili, że są przeciwni wprowadzaniu tzw. paszportów szczepionkowychWprowadzenie certyfikatów jeszcze w czerwcu zapowiedziała już Unia EuropejskaNad podobnymi dokumentami dyskutowano również w wielu innych krajach, m.in. USA, Izraelu czy Chinach6 kwietnia WHO po raz pierwszy zabrało głos w sprawie tzw. paszportów szczepionkowych. Jak stwierdziła wtedy rzeczniczka Światowej Organizacji Zdrowia, rozwiązanie to może działać w sposób dyskryminujący. W poniedziałek eksperci po raz drugi ostro skrytykowali działania zmierzające do stworzenia nowego rodzaju dokumentów.
Australia i Nowa Zelandia otwierają granice, ale jedynie dla siebie nawzajem. Kraje utworzyły tzw. bańkę podróżniczą, w ramach której mieszkańcy mogą swobodnie się przemieszczać. Po raz pierwszy od ponad roku będą mogli odwiedzić swoje rodziny.Lokalne telewizje Australii i Nowej Zelandii od rana pokazują spotkania bliskich na lotniskach po roku rozłąki. Jest to efekt utworzenia tzw. bańki podróżniczej między tymi dwoma krajami. Wiele rodzin zostało rozdzielonych przez obowiązujące dotychczas restrykcje.
Belgia w poniedziałek oficjalnie zniosła zakaz podróżowania w celach turystycznych. Do tej pory mieszkańcy mogli przemieszczać się za granicę wyłącznie z uzasadnionych powodów oraz służbowo.Belgia znosi zakaz podróży turystycznych, jednak w dalszym ciągu konieczne będzie przebycie kwarantanny po powrocie z „czerwonych stref".