Turysci.pl
Hotele mogą przyjmować turystów na zabiegi lecznicze

fot. flickr.com/Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland/CC BY-ND 2.0/https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/

Hotele oferujące zabiegi lecznicze, mogą przyjmować gości w czasie majówki

27 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Hotele w czasie majówki muszą pozostać zamknięte, jednak w przepisach znalazł się szereg wyjątków od tej reguły. Nocować w obiektach będzie można m.in. wtedy, gdy w ich ofercie będą zabiegi lecznicze, a goście pojawią się tam dla podreperowania swojego zdrowia. Pojawiają się sugestie, że to rozwiązanie może przekonać do urlopu wielu Polaków.

  • Zgodnie z decyzją rządu, hotele i obiekty noclegowe muszą pozostać zamknięte do 3 maja

  • Hotele będące podmiotami leczniczymi mogą działać legalnie. W mediach pojawiają się sugestie, że z tego wyjątku skorzystać może wielu turystów

  • Prezes PIH deklarował wsparcie dla przedsiębiorców, którzy zdecydują się otworzyć biznesy w czasie majówki

Noclegi w hotelach czy pensjonatach nie są możliwe już od dłuższego czasu. Branża turystyczna pozostaje zupełnie zamrożona, a zgodnie z zapowiedziami polityków, sytuacja ta może ulec zmianie dopiero po długim weekendzie majowym.

W sieci pojawiło się jednak sporo sugestii dotyczących działalności hoteli na warunkach podmiotów leczniczych. Zgodnie z przepisami, rzeczywiście obiekty oferujące zabiegi, mogą przyjmować gości.

Hotele będą działały na majówkę jako obiekty lecznicze?

Oficjalny zakaz rządowy, zakazujący funkcjonowanie hoteli, nie dotyczy przyjmowania pacjentów oraz ich opiekunów, którzy korzystają z pobytów leczniczych. Jak wskazują jednak eksperci, w przepisach nie zostało doprecyzowane, kogo właściwie - zgodnie z literą prawa - uznaje się za „pacjenta".

Hotele mogą nie zostać otwarte 4 maja

Media: 4 maja może nie dojść do otwarcia hoteli

CZYTAJ DALEJ

Okazuje się, że prób wykorzystywania tego zapisu, nie brakuje. W zamkniętych grupach zrzeszających osoby poszukujące noclegów, mnożą się zapytania o pensjonaty przyjmujące gości „w celach leczniczych". Turyści mają wiele pomysłów, pytając m.in. o turnusy związane z „obolałym kręgosłupem" czy astmą.

Aby jednak przenocować w takim hotelu, nie wystarczy znaleźć obiekt oferujący zabiegi lecznicze. Konieczne jest też bowiem posiadanie skierowania od fizjoterapeuty lub lekarza prowadzącego. To jednak też nie okazuje się problemem, o czym napisała nam jedna z naszych czytelniczek.

Ja poszłam na prywatną kontrolę do fizjoterapeuty. Powiedziałam, że bolą mnie plecy i chciałabym skierowanie na majówkę, a ten pan już się uśmiechnął tylko [...]. Pewnie nie byłam pierwsza [...] [pis. org.] – opowiada nam pani Kinga Z. z Warszawy.

Są jednak obiekty, które jeszcze bardziej ułatwiają sprawę turystom. Jak podaje WP, niektóre hotele oferują uzyskanie skierowania na miejscu. Przypominamy jednak, że zdaniem ekspertów to, jak wyglądała będzie majówka, w głównej mierze warunkuje przepisy epidemiczne na wakacje. Wybierając się na urlop - nawet wbrew zakazom - warto pamiętać o przestrzeganiu obostrzeń i reżimu sanitarnego, by nie doprowadzić do wzrostu liczby zakażeń.

Prezes PIH zapowiadał pomoc dla hotelarzy, którzy chcą się otworzyć na majówkę

Możliwość goszczenia turystów w ramach działalności leczniczej nie jest jednak nowością. Skorzystanie z takiego rozwiązania sugerował już tydzień temu prezes Polskiej Izby Hotelarskiej.

Marek Łuczyński stwierdził, że PIH zamierza wspierać przedsiębiorców, którzy będą chcieli przyjmować gości mimo obostrzeń rządowych. W najbliższym czasie ujawnione powinny być szczegóły działań, które zostaną podjęte.

W mediach pojawiła się wiadomość, że Łuczyński rzekomo sugerować miał jednak właśnie m.in. działalność jako podmioty lecznicze, choć dokładny plan nie jest nadal znany. Prezes PIH podkreślił jednak, że wszystkie hotele funkcjonować będą w sposób odpowiedzialny, legalny i gwarantujący bezpieczeństwo gościom.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: WP

Patryk Korzec

Zawodowo dziennikarz i copywriter, prywatnie podróżnik od lat zafascynowany zwiedzaniem świata autostopem oraz poznawaniem obcych kultur. Warsztat dziennikarski doskonalony m.in. w takich mediach jak Radio Sygnały, Nasze Miasto Opole, Muzyczny Horyzont, Pro Radio, Rock Radio w Grupie Radiowej Agory oraz Pikio.pl. Zamiłowanie do turystyki, połączone z pasją dziennikarską, zaowocowało zaangażowaniem w tworzenie portalu Turyści.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Górale ostrzegają przed niedźwiedziem na Gubałówce. „To młode zwierzę"

Czytaj więcej >

Polska

Turystka zostawiła psa w samochodzie i poszła do Morskiego Oka. Zwierzę uratowała policja

Czytaj więcej >

Polska

Szlak turystyczny w Beskidach zalany betonem. Turyści oburzeni, urząd tłumaczy

Czytaj więcej >

Polska

Nie żyje mężczyzna pobity przy Krupówkach. Sprawcy wciąż są poszukiwani

Czytaj więcej >

Polska

Góry śmieci w Tatrach. „Osoba przyjeżdżająca w góry nie jest turystą, jest klientem"

Czytaj więcej >

Polska

Polityk dostał spleśniałe kanapki w Pendolino. PKP komentuje sprawę

Czytaj więcej >