Turysci.pl
Rząd przyjął nowelizację ws. vouchera turystycznego

fot. pixabay.com/GregMontani /zdjęcie poglądowe

Rząd przyjął nowelizację wydłużającą możliwość korzystania z vouchera turystycznego

27 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Jarosław Gowin przekazał, że rząd przyjął nowelizację tzw. ustawy covidowej. Zakłada ona m.in. wydłużenie możliwości skorzystania z vouchera turystycznego do dwóch lat. Dobra wiadomość dla tysięcy Polaków, których wycieczki nie zostały zrealizowane z powodu pandemii.

  • Wiele biur podróży, którym nie udało się zorganizować imprez turystycznych, oferowało swoim klientom vouchery zamiast zwrotu pieniędzy

  • Do tej pory bon wykorzystać można było przez rok. Z powodu przedłużającej się pandemii, rząd przyjął nowelizację o przedłużeniu tego terminu do dwóch lat

  • Zatwierdzono również przesunięcie o 8 miesięcy daty, do której organizatorzy turystyki musieli rozpocząć zwrot wypłat do TFZ

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii już od dłuższego czasu przekonywało rząd, by tzw. ustawa covidowa przeszła nowelizację. Dokument zakłada zmiany w branży turystycznej, galeriach handlowych oraz sklepikach szkolnych.

Rząd przyjął nowelizację. Turyści mają 2 lata na skorzystanie z vouchera

Najmecy w galeriach handlowych otrzymają zniżki w czynszach i w czasie lockdownu płacić będą 20 proc. wysokości opłaty. Sklepiki szkole z kolei otrzymają zwolnienia z opłacania składek ZUS, a także dofinansowanie do pensji pracowników.

Hotele mogą nie zostać otwarte 4 maja

Media: 4 maja może nie dojść do otwarcia hoteli

CZYTAJ DALEJ

Branża turystyczna odczuje dwie, bardzo poważne zmiany. Dotyczyć one będą zarówno organizatorów imprez turystycznych, jak i samych podróżnych, których wycieczki nie doszły do skutku w wyniku pandemii.

Osoby takie często były namawiane przez touroperatorów do przyjęcia specjalnego vouchera zamiast gotówki. Pomagało to przedsiębiorcom zachować płynność finansową w czasie kryzysu. Problem zaczął się jednak wtedy, gdy okazało się, że specjalne bony mają ważność 1 roku od daty odwołanego wyjazdu, a przez koronawirusa podróże wciąż nie wróciły do normy.

W odpowiedzi na ten problem Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii ogłosiło stworzenie nowelizacji, zakładającej przedłużenie tego terminu o rok, czyli do 2 lat. Przyjęty przez rząd dokument da szansę turystom na wyjazd, dzięki czemu ich zamrożone środki nie przepadną.

8 miesięcy więcej na zwrot wypłat do TFZ

Drugą, poważną zmianą, jest przedłużenie terminu rozpoczęcia spłaty Turystycznego Funduszu Zwrotów przez touroperatorów. Przypomnijmy, że na początku pandemii to rząd wypłacał część pieniędzy turystom, którzy nie zgodzili się na przyjęcie vouchera.

Była to specjalnego rodzaju pożyczka, która pozwoliła organizatorom turystyki nie stracić płynności finansowej w czasie kryzysu. Warunkiem jej wzięła była deklaracja spłaty całości w ciągu 6 lat. Rozpoczęcie spłaty zadłużenia miało się rozpocząć pod koniec kwietnia.

Po przyjęciu nowelizacji, termin rozpoczęcia spłaty zadłużenia został przesunięty o 8 miesięcy. Oznacza to, że touroperatorzy mogą pierwszą ratę wysłać do TFZ dopiero pod koniec grudnia 2021 roku.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Money

Podobne artykuły

Polska

Trudne warunki w Beskidach. Zamknięto część wyciągów

Czytaj więcej >
dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >