Turysci.pl
TOPR akcja na Rysach

zdjęcie poglądowe/fot. wikimedia.org/Grzegorz Mroczka/CC BY-SA 4.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/

Turysta spadł ze szlaku na Rysy. Warunki w wysokich górach są niekorzystne

27 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Trwa akcja TOPR w Tatrach. Jak podają media, ze szlaku prowadzącego na najwyższy polski szczyt, Rysy, spadł turysta. Na miejsce wysłany został śmigłowiec ratunkowy. W wysokich partiach gór wciąż panują trudne warunki i zalega śnieg.

O zdarzeniu poinformował Tygodnik Podhalański. Jak wynika z ustaleń dziennikarzy, do wypadku doszło na szlaku na Rysy. Jeden z turystów wchodzących na szczyt, miał spaść ze szlaku. Nie wiadomo, w jakim jest stanie ani z iloma osobami podróżował.

Akcja TOPR na Rysach. Turysta spadł ze szlaku

Jak przekazał ratownik dyżurny TOPR w rozmowie z Tygodnikiem Podhalańskim, poszkodowany turysta jest przytomny. Wiadomo, że spadł w okolicy kopuły szczytowej i przetransportowany został do zakopiańskiego szpitala.

W rozmowie z PAP ratownik dużyrny wyjaśnił, że mężczyzna spadł kilkaset metrów tzw. Rysą. O zdarzeniu służby zostały powiadomione przez przypadkowych świadków.

Rząd potwierdził rozpoczęcie akcji Zanocuj w Lesie 1 maja

1 maja rusza akcja „Zanocuj w lesie”. Rząd potwierdził, nie będzie zmian w programie

CZYTAJ DALEJ

Obecnie warunki panujące w wysokich partiach gór nie są korzystne. Zalegająca tam warstwa śniegu mierzyć może nawet półtora metra. Wszyscy turyści, wychodzący na szczególnie wymagające szlaki, proszeni są o zachowanie ostrożności.

Dzisiaj, do godziny 20:00, obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego, wprowadzony przez TOPR. Oznacza to, że śnieg na ogół tworzy stabilną i dobrze związaną pokrywę. Na bardziej wymagających trasach wciąż jednak może dojść do nieszczęścia.

Należy pamiętać, że zalegający śnieg, w połączeniu z dodatnimi temperaturami, może się topić. Nie trudno wtedy o poślizgnięcie i nabawienie urazów lub doprowadzenie do sytuacji bardziej niebezpiecznej.

Ratownicy TOPR informują również w swoim komunikacie lawinowym, że przy dużym obciążeniu dodatkowym, w niektórych miejscach, dojść może do wyzwolenia lawin. Z tego powodu trzeba bardzo uważać i omijać trasy, które mogą być potencjalnie ryzykowne.

Na mniej ryzykownych, prostszych szlakach, warunki na ogół są jednak dogodne. Do środy ma być słonecznie, a temperatura w Zakopanem przekroczyć może nawet 10 stopni.

Gwałtowne pogorszenie pogody przyjdzie w czwartek i potrwa aż do przyszłego wtorku, włączając majówkę. Choć termometry nadal wskazywać będą dodatnie temperatury, na niebie pojawią się chmury. Spodziewać się można również deszczu, ale pamiętajmy, że pogoda w górach bywa zmienna i wyruszając na szlak, zawsze trzeba przygotować się na każdą ewentualność.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: 24tp

Patryk Korzec

Zawodowo dziennikarz i copywriter, prywatnie podróżnik od lat zafascynowany zwiedzaniem świata autostopem oraz poznawaniem obcych kultur. Warsztat dziennikarski doskonalony m.in. w takich mediach jak Radio Sygnały, Nasze Miasto Opole, Muzyczny Horyzont, Pro Radio, Rock Radio w Grupie Radiowej Agory oraz Pikio.pl. Zamiłowanie do turystyki, połączone z pasją dziennikarską, zaowocowało zaangażowaniem w tworzenie portalu Turyści.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Remonty w Karkonoskim Parku Narodowym. „Utrudnienia potrwają około pięć dni"

Czytaj więcej >

Polska

Turyści bez przygotowania poszli na Orlą Perć. W środku nocy sprowadzało ich TOPR

Czytaj więcej >

Polska

TPN ostrzega przed niedźwiedziami. Zwierzęta podchodzą coraz bliżej osiedli

Czytaj więcej >

Polska

Ojciec zabrał 12-latkę na Orlą Perć. „Dziecko bardzo się bało i czuło się niepewnie"

Czytaj więcej >

Polska

Górale ostrzegają przed niedźwiedziem na Gubałówce. „To młode zwierzę"

Czytaj więcej >

Polska

Turystka zostawiła psa w samochodzie i poszła do Morskiego Oka. Zwierzę uratowała policja

Czytaj więcej >