Turysci.pl
Minister zdrowia mówi, że nie będzie luzowania obostrzeń w maju

zdjęcie poglądowe/fot. wikimedia.org/Silar/CC BY-SA 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en

Minister Zdrowia: W maju nie będzie luzowania przepisów granicznych

28 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Minister Zdrowia w środę powiedział, że nie będzie w maju luzowania przepisów granicznych. Oznacza to, że po długim weekendzie nadal każda osoba, która przekroczy granicę Polski, będzie musiała poddać się obowiązkowej, 10-dniowej kwarantannie.

  • Każda osoba, wjeżdżająca na teren Polski, zobowiązana jest do przejścia kwarantanny. Minister zdrowia stwierdził, że przepisy graniczne w maju nie zostaną poluzowane

  • Z izolacji zwalnia ujemny wynik testu na COVID-19 lub przyjęcie szczepionki

  • Osoby przyjeżdżające z krajów nienależących do strefy Schengen muszą test wykonać na terenie Polski

W środę rano, jeszcze przed oficjalną konferencją prasową, minister zdrowia był gościem w radiu RMF FM. Zdradził tam, że w maju na pewno nie dojdzie do poluzowania przepisów granicznych. Przypomnijmy, że obecnie kwarantanna obowiązuje wszystkie osoby przekraczające granice naszego kraju, niezależnie od środka transportu.

Minister zdrowia: nie będzie luzowania przepisów granicznych w maju

Przepisy graniczne zostały zaktualizowane pod koniec marca i od tamtej pory są wyjątkowo surowe dla wszystkich osób wjeżdżających do Polski. Na drogach przygranicznych widoczne są patrole, które regularnie kontrolują podróżnych, upewniając się, że przestrzegają zasad.

TPN zamyka szlaki dla skiturowców

TPN od 4 maja zamyka większość szlaków dla turystyki narciarskiej

CZYTAJ DALEJ

W środę w rozmowie z PAP Bartosz Grodecki przyznał, że granice naszego kraju kontroluje 400-450 funkcjonariuszy Straży Granicznej, KAS oraz policji. Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji wyjaśnił, że utworzonych zostało ok. 40 posterunków stałych oraz 70 doraźnych.

Zamknięta została także część przejść granicznych, co ma ułatwić kontrolowanie osób wjeżdżających do Polski. Straż Graniczna informuje, że z Rosji przyjechać można jedynie dwoma przejściami, z Białorusi trzema, a z Ukrainy pięcioma.

Przypomnijmy, że obecnie każda osoba, która wjeżdża do Polski z kraju należącego do Stefy Schengen, zobowiązana jest do okazania negatywnego testu na COVID-19. Zrobić go trzeba na 48 godzin przed podróżą.

Po okazaniu dokumentu, osoby te nie muszą przechodzić obowiązkowej kwarantanny. Jeśli jednak nie mają testu, muszą spędzić w izolacji 10 dni lub wykonać test na terenie Polski. Z obowiązku przebywania w zamknięciu zwalnia zarówno badanie PCR jak i test antygenowy.

Jeszcze surowsze przepisy dotyczą podróżnych z krajów nienależących do Strefy Schengen. W tym przypadku testy wykonane poza Polską, nie zwalniają z izolacji. Konieczne jest przekroczenie granicy i poddanie się badaniu na terenie naszego kraju. W tym przypadku również respektowane są dwa rodzaje badania.

Z izolacji zwolnione są wszystkie osoby, które posiadają zaświadczenie o przyjęciu szczepionki przeciwko COVID-19. Rząd podkreśla jednak w tym miejscu, że brane są pod uwagę wyłącznie preparaty, które zostały dopuszczone do obrotu w Unii Europejskiej.

Pamiętać trzeba, że przepisy te obowiązują zarówno obcokrajowców, jak i obywateli Polski, wracających do kraju. Oznacza to, że na izolację trafić mogą również rodacy powracający z urlopów majówkowych.

Aby ułatwić im powrót do kraju, niektóre lotniska wprowadziły stanowiska szybkiego testowania po przylocie. Dzięki tej praktyce, jeszcze przed przekroczeniem oficjalnej granicy Polski, możliwe jest przejście badania i uniknięcie kwarantanny. Więcej na ten temat przeczytać można tutaj.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Gov.pl/Poranna Rozmowa RMF FM

Patryk Korzec

Zawodowo dziennikarz i copywriter, prywatnie podróżnik od lat zafascynowany zwiedzaniem świata autostopem oraz poznawaniem obcych kultur. Warsztat dziennikarski doskonalony m.in. w takich mediach jak Radio Sygnały, Nasze Miasto Opole, Muzyczny Horyzont, Pro Radio, Rock Radio w Grupie Radiowej Agory oraz Pikio.pl. Zamiłowanie do turystyki, połączone z pasją dziennikarską, zaowocowało zaangażowaniem w tworzenie portalu Turyści.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Górale ostrzegają przed niedźwiedziem na Gubałówce. „To młode zwierzę"

Czytaj więcej >

Polska

Turystka zostawiła psa w samochodzie i poszła do Morskiego Oka. Zwierzę uratowała policja

Czytaj więcej >

Polska

Szlak turystyczny w Beskidach zalany betonem. Turyści oburzeni, urząd tłumaczy

Czytaj więcej >

Polska

Nie żyje mężczyzna pobity przy Krupówkach. Sprawcy wciąż są poszukiwani

Czytaj więcej >

Polska

Góry śmieci w Tatrach. „Osoba przyjeżdżająca w góry nie jest turystą, jest klientem"

Czytaj więcej >

Polska

Polityk dostał spleśniałe kanapki w Pendolino. PKP komentuje sprawę

Czytaj więcej >