Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Polska > Minister Zdrowia: W maju nie będzie luzowania przepisów granicznych
Patryk Korzec
Patryk Korzec 28.04.2021 19:19

Minister Zdrowia: W maju nie będzie luzowania przepisów granicznych

Minister zdrowia mówi, że nie będzie luzowania obostrzeń w maju
zdjęcie poglądowe/fot. wikimedia.org/Silar/CC BY-SA 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en

Minister Zdrowia w środę powiedział, że nie będzie w maju luzowania przepisów granicznych. Oznacza to, że po długim weekendzie nadal każda osoba, która przekroczy granicę Polski, będzie musiała poddać się obowiązkowej, 10-dniowej kwarantannie.

  • Każda osoba, wjeżdżająca na teren Polski, zobowiązana jest do przejścia kwarantanny. Minister zdrowia stwierdził, że przepisy graniczne w maju nie zostaną poluzowane

  • Z izolacji zwalnia ujemny wynik testu na COVID-19 lub przyjęcie szczepionki

  • Osoby przyjeżdżające z krajów nienależących do strefy Schengen muszą test wykonać na terenie Polski

W środę rano, jeszcze przed oficjalną konferencją prasową, minister zdrowia był gościem w radiu RMF FM. Zdradził tam, że w maju na pewno nie dojdzie do poluzowania przepisów granicznych. Przypomnijmy, że obecnie kwarantanna obowiązuje wszystkie osoby przekraczające granice naszego kraju, niezależnie od środka transportu.

Minister zdrowia: nie będzie luzowania przepisów granicznych w maju

Przepisy graniczne zostały zaktualizowane pod koniec marca i od tamtej pory są wyjątkowo surowe dla wszystkich osób wjeżdżających do Polski. Na drogach przygranicznych widoczne są patrole, które regularnie kontrolują podróżnych, upewniając się, że przestrzegają zasad.

W środę w rozmowie z PAP Bartosz Grodecki przyznał, że granice naszego kraju kontroluje 400-450 funkcjonariuszy Straży Granicznej, KAS oraz policji. Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji wyjaśnił, że utworzonych zostało ok. 40 posterunków stałych oraz 70 doraźnych.

Zamknięta została także część przejść granicznych, co ma ułatwić kontrolowanie osób wjeżdżających do Polski. Straż Graniczna informuje, że z Rosji przyjechać można jedynie dwoma przejściami, z Białorusi trzema, a z Ukrainy pięcioma.

Przypomnijmy, że obecnie każda osoba, która wjeżdża do Polski z kraju należącego do Stefy Schengen, zobowiązana jest do okazania negatywnego testu na COVID-19. Zrobić go trzeba na 48 godzin przed podróżą.

Po okazaniu dokumentu, osoby te nie muszą przechodzić obowiązkowej kwarantanny. Jeśli jednak nie mają testu, muszą spędzić w izolacji 10 dni lub wykonać test na terenie Polski. Z obowiązku przebywania w zamknięciu zwalnia zarówno badanie PCR jak i test antygenowy.

Jeszcze surowsze przepisy dotyczą podróżnych z krajów nienależących do Strefy Schengen. W tym przypadku testy wykonane poza Polską, nie zwalniają z izolacji. Konieczne jest przekroczenie granicy i poddanie się badaniu na terenie naszego kraju. W tym przypadku również respektowane są dwa rodzaje badania.

Z izolacji zwolnione są wszystkie osoby, które posiadają zaświadczenie o przyjęciu szczepionki przeciwko COVID-19. Rząd podkreśla jednak w tym miejscu, że brane są pod uwagę wyłącznie preparaty, które zostały dopuszczone do obrotu w Unii Europejskiej.

Pamiętać trzeba, że przepisy te obowiązują zarówno obcokrajowców, jak i obywateli Polski, wracających do kraju. Oznacza to, że na izolację trafić mogą również rodacy powracający z urlopów majówkowych.

Aby ułatwić im powrót do kraju, niektóre lotniska wprowadziły stanowiska szybkiego testowania po przylocie. Dzięki tej praktyce, jeszcze przed przekroczeniem oficjalnej granicy Polski, możliwe jest przejście badania i uniknięcie kwarantanny. Więcej na ten temat przeczytać można tutaj.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Gov.pl/Poranna Rozmowa RMF FM