Turysci.pl
Rząd potwierdził rozpoczęcie akcji Zanocuj w Lesie 1 maja

fot. pixabay.com/Free-Photos /zdjęcie pogląowe

1 maja rusza akcja „Zanocuj w lesie”. Rząd potwierdził, nie będzie zmian w programie

28 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

W wiadomości wysłanej do redakcji Turysci.pl, rząd potwierdził, że 1 maja rozpocznie się w całej Polsce akcja „Zanocuj w Lesie". Jak wynika z komunikatu, który był odpowiedzią na nasze pytanie, program zostanie wprowadzony bez żadnych zmian, mimo trwającej pandemii.

  • 1 maja w całej Polsce otwartych zostanie 429 miejsc, w których Polacy będą mogli rozbić namioty i zanocować

  • Nie trzeba prosić nikogo o zgodę na nocleg, o ile nie spędzimy w wytyczonych miejsach więcej niż dwóch nocy

  • Maksymalnie na specjalnie wytyczonym obszarze nocować może jednocześnie 9 osób

Rząd pod koniec lutego 2021 roku ogłosił prace nad programem „Zanocuj w lesie”. Na wstępnym etapie udostępniono kilka miejsc na terenie całego kraju, w którym turyści mogli przenocować „na dziko", np. pod namiotem. Projekt okazał się sukcesem i 1 maja ma zacząć działać na terenie całego kraju.

Program „Zanocuj w lesie” bez zmian związanych z pandemią

Redakcja Turysci.pl zwróciła się z pytaniem do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, czy w związku z sytuacją pandemiczną oraz zakazem działalności hoteli, wprowadzone zostaną również zmiany w programie „Zanocuj w lesie”. Zgodnie z otrzymaną odpowiedzią, wszystko jednak odbędzie się zgodnie z planem.

Wszystkie hotele pod Tatrami się otwierają

Prezes TIG: 8 maja wszystkie hotele pod Tatrami zostaną otwarte

CZYTAJ DALEJ

Informujemy, że akcja „Zanocuj w lesie” rozpoczyna się bez żadnych zmian – czytamy w wiadomości z Ministerstwa.

Wynika zatem z tego, że w 429 miejscach w kraju, rozsianych po całej Polsce, nocować będą mogły swobodnie, bez żadnych zezwoleń, nawet 9-osobowe grupy. Na wyznaczonym terenie przebywać będą mogły maksymalnie 2 noce. W szczegółach projektu, dostępnych na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska, nie widnieje żadna informacja nawiązująca do trwającej pandemii.

W całej Polsce obowiązuje nakaz przestrzegania obostrzeń pandemicznych, w lasach jednak legalnie można przebywać bez maseczki. Turyści, którzy będą chcieli nocować w lesie, nie muszą też nikomu wcześniej przedstawić dowodów na to, że np. są rodziną lub mieszkają razem na co dzień.

Wystąpić z prośbą o zgodę na nocleg do odpowiedniego nadleśnictwa będzie trzeba tylko wtedy, gdy grupa podróżnych będzie większa niż dozwolone 9 osób. Drugą sytuacją wymagającą decyzji lokalnej jednostki jest chęć spędzenia na wyznaczonym przez rząd terenie więcej niż dwóch nocy.

„Zanocuj w lesie" szansą na wyjazd majówkowy?

Jak czytamy na stronie rządowej, projekt ten jest skierowany do miłośników natury, którzy chcą spędzić czas na świeżym powietrzu. Wiceminister klimatu i środowiska opisał skorzystanie z akcji jako możliwość ucieczki od zgiełku wielkich miast oraz szansę na obserwację zwierząt w ich naturalnym środowisku.

Rządowi eksperci wskazują, że osób, które interesuje nocowanie „na dziko" w lesie jest w Polsce coraz więcej. Społeczność nastawioną na długie przebywanie na łonie natury oraz samowystarczalność, związaną z survivalem, oszacowano na ok. 40 tys. osób.

Przypomnijmy, że przed rozpoczęciem prac nad projektem, nocowanie w lesie było dozwolone wyłącznie po otrzymaniu zgody od odpowiedniego nadleśnictwa. Bez zaświadczenia, było to nielegalne. „Zanocuj w lesie” ma sprawić, że spędzanie czasu na łonie natury będzie łatwiej dostępne dla każdego chętnego turysty.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Gov.pl

Podobne artykuły

Polska

Trudne warunki w Beskidach. Zamknięto część wyciągów

Czytaj więcej >
dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >