Turysci.pl
grecja

fot. Pixabay/ leo2014

Grecja podała nowe zasady sanitarne na wakacje. Turyści również muszą się dostosować

30 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Grecja zaplanowała oficjalne otwarcie turystyki na połowę maja. Już teraz ogłoszone zostały nowe zasady reżimu sanitarnego, do których muszą dostosować się zarówno hotelarze, jak i goście.

Grecja ogłosiła nowe wytyczne sanitarne, które są wynikiem konsultacji ministerstwa finansów, zdrowia i turystyki z Narodową Organizacją Zdrowia Publicznego (EODY), komisją do walki z koronawirusem i przedstawicielami branży turystycznej.

Grecja zaktualizowała zasady sanitarne na wakacje

Zgodnie z najnowszymi zasadami w hotelach z ponad 50 pokojami konieczne będzie opracowanie systemu działania dla poszczególnych części obiektu. Chodzi tu przede wszystkim o miejsca wspólne, kuchnię, restaurację, place zabaw, centra spa, czy baseny. Zobowiązane będą również do podjęcia współpracy z lekarzem.

Przewidziane są również szkolenia pracowników obiektów z protokołów sanitarnych, egzekwowane będzie również ich przestrzeganie. Złamanie przepisów może grozić karą od 500 do 5 tysięcy euro. Ponadto, działalność hotelu może zostać zawieszona przez władze na okres od 15 do 90 dni.

Do przestrzegania nowych przepisów zobowiązani będą również klienci. Wymagane będzie m.in. zasłanianie nosa i ust, unikanie bezpośrednich powitań, zachowanie dystansu społecznego i stosowanie się do znaków.

Policja kontroluje hotele w Szklarskiej Porębie

Masowa kontrola hoteli i pensjonatów w Szklarskiej Porębie

CZYTAJ DALEJ

Hotele będą musiały prowadzić również bazę z informacjami na temat swoich pracowników oraz przybywających tam gości. Lista zawierać będzie nazwiska, kraj pochodzenia, data przyjazdu i wyjazdu, a także adres, telefon i e-mail. Ma to na celu ułatwienie kontaktu w razie pojawienia się w obiekcje Covid-19.

Konieczne będzie również wykonywanie szybkich test na koronawirusa wśród pracowników przynajmniej raz w tygodniu. Będzie wykonywać go personel medyczny lub lekarz, zgodnie z wytycznymi EODY. Hotele mają możliwość zaoferowania takiej usługi wyjeżdżającym klientom.

Natomiast w lokalach gastronomicznych goście będą mogli sami korzystać z bufetów w obiektach noclegowych. Na miejscu mają być dostępne pojemniki z płynem dezynfekującym, a personel ma za zadanie pilnować przestrzegania zasad sanitarnych wśród klientów.

Obiekty, które będą chciały otworzyć się na wakacje, będą musiały uzyskać certyfikat „health first” (z ang. „zdrowie przede wszystkim”). Wytyczne obowiązywać będą aż do 31 maja 2022 roku.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: RP

Podobne artykuły

czechy zamykają się dla turystów

Europa

Czechy zamykają granice dla ruchu turystycznego. Rozporządzenie obowiązuje od jutra

Czytaj więcej >
Dom na Sycylii

Europa

Dom za 1 euro i pieniądze na remont. Miasto na Sycylii kusi nie tylko turystów

Czytaj więcej >
zdjęcia z wakacji

Europa

Uznali zdjęcia z wakacji za "niedopuszczalne" i chcą zmienić zasady na lotniskach. Wielka Brytania krytykuje influencerów

Czytaj więcej >
bułgaria zaostrza restrykcje

Europa

Bułgaria wprowadza nowe restrykcje dla podróżujących. Dotkną również Polaków

Czytaj więcej >
Granice Portugalii zamknięte

Europa

Portugalia zamyka granice. Zakaz podróży nawet wewnątrz kraju

Czytaj więcej >

Europa

Tysiące turystów z Niemiec poleciało na Majorkę. Na nic prośby rządu

Czytaj więcej >